AMH
AMH
Yumurtalık varlığının göstergesi olarak AMH seviyesi en doğru belirteç olarak kabul edilmektedir.
Overyan folikül varlığının göstergesi olarak, serum anti-Müllerian hormon (AMH) seviyesi daha doğru bir belirteç olarak kabul edilmektedir. AMH doğumla birlikte serumda gösterilebilen, pubertaya kadar artış gösterip, overyan yaşlanmayla birlikte progresif olarak azalan bir belirteçtir.
 
AMH, yaşla negatif korelasyon gösterirken, antral folikül sayımı (AFC) ile pozitif korelasyon gösterir. Son yıllarda serum AMH düzeyi, overyan yaşlanma ve overyan folikül varlığının göstergesi olarak sensitivitesi yüksek bir marker olarak gösterilmektedir.
 
Antimüllerian Hormon (Müllerian İnhibing Faktör), dimerik bir glikoproteindir. 72 kDa ağırlığında, disülfit bağlarıyla bağlanmış iki monomerden oluşur. AMH, inhibin, aktivin glikoprpteinlerinin dahil olduğu Transforming Growth Faktör-B ailesindendir. Bu hormonlar dimerik glikoprotein yapısındadır, doku büyümesi ve farklılaşmasında etkilidirler. AMH erkekte testiste Sertoli hücrelerinde, kadında overde granuloza hücrelerinde yapılır. Erkek fetusun gelişiminde Müllerian kanalların gerilemesini ve normal erkek üreme sisteminin gelişmesini sağlar. Sertoli hücrelerinde embriyogenezisle başlayan AMH sekresyonu yaşam boyu devam eder. Kadında serum AMH düzeyleri erkeğe göre daha düşüktür. Puberta sonrası. menstrüel siklüs başladığında. sirkülasyondaki AMH düzeyi giderek azalır ve menopozda tesbit edilemez. Temel çalışmalar AMH’nun foliküler hormon yapımında etkili olduğunu göstermiştir. Hayvanlardaki çalışmalar AMH’nun aromataz aktivitesini, granuloza hücrelerinde FSH’ın stimüle ettiği LH reseptör sayısını azalttığı görülmüş. Teka hücrelerinde testesteron yapımını azaltır. AMH’nun büyüme sırasında, preantral ve erken antral foliküllerden salındığı gösterilmiştir. Ovaryen aktivite üzerine düzenleyici etkisi vardır. AMH, over rezervinin değerlendirilmesinde, granuloza hücreli tümörlerin saptanması ve takibinde, puberta prekoks ve gecikmiş pubertanın tanınmasında, kriptoorşit ve anorşit tanısında, her yaşta erkek gonad fonksiyonunun değerlendirilmesinde klınık çalışmalarda kullanılmaktadır
 
AMH Testi ile Ne Zaman Menopoza Gireceğinizi Öğrenebilirsiniz.
Kanda yapılan basit bir hormon testi ile biyolojik saatin ne hızla işlediği ölçülerek, menopoz yaşı tahmin edilebilmektedir. Aile planlamasında devrim yaratacak bu test ile kadının ne zaman menopoza gireceği ve ya doğum yapmayı ne kadar erteleyebileceği öğrenilebilmektedir.
 
AMH Testi ile Çocuk Yapmayı Ne Kadar Erteleyebileceğinizi Öğrenip, Çocuk Yapma Zamanınızı Planlayabilirsiniz.
Özellikle kadınların kariyer endişesiyle geç yaşlara ertelediği doğum sürecini daha ne kadar erteleyebileceğini ortaya koyan bu testin adı AntiMüllerian Hormon (AMH) olarak adlandırılmaktadır. Yumurta sayımı yapmaya yarayan bu test ile kadının doğum yapmayı ne kadar erteleyebileceği öğrenilmektedir. Bu testin sonucu ile anne adayı menopoza ne kadar yakın olduğu hakkında doktorundan bilgi alabilr ve bu test sonucuna bakarak anne olmayı daha ne kadar erteleyebileceği konusunda çocuk planlamasını yapabilir.
 
Amh Testi Ne Zaman Yaptırılır?
Adet döneminden bağımsız her hangi bir zamanda yapılabilir.
 
Amh Yaş ve Sonuç Tablosu
 
Laboratuvar Genel Bilgiler
Fiyat Sor
Test Yaptırmaya Gelmeden Önce
Evden / İşten Kan Alımı
İl Dışından Örnek Gönderilmesi
Harmony Test
Multipleks PCR
AMH
Spermiyogram Testi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.