BİYOPSİ
Biyopsi
Tiroid biyopsisi nedir?
Tiroid iğne biyopsisi ya da tiroid ince iğne aspirsayonu hemen her zaman guatr hastalarında yapılır. Guatr hastalarında bazen tiroid bezi içinde nodüller gelişir. Bu nodüller çoğu iyi huyludur ve bazen biyopsi gerekmez. Ancak kuşkulu durumlarda biyopsi yapmak gerekebilir çünkü ultrason ya da diğer görüntüleme yöntemleriyle nodülün iyi ya da kötü huylu olduğunu söylemek genellikle mümkün değildir.
 
Tiroid bezi içerisinde yer alan bu nodül ya da nodüllerden bir iğne yardımıyla parça alınması işlemine tiroid iğne biyopsisi denmektedir.
 
Tiroid bezinde guatr zemininde nodül olması son derece sık karşılaşılan bir olaydır. Tiroid nodülleri kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.
 
Tiroid biyopsisi güvenli bir yöntem midir?
Tiroid iğne biyopsisi hemen her zaman ince iğnelerle yapıldığı için son derece güvenli ve basit bir işlemdir. Herhangi bir iğne biyopsisi bazı hastalarımız için çok korkutucu olabilmektedir. Tüm biyopsi işlemleri son derece kolay ve güvenilir yöntemlerdir. Tiroid nodüllerinden ince iğne ile biyopsi ise muhtemel en kolay ve riski en az olan bir biyopsi işlemidir.
 
Tiroid biyopsisine hazırlık
Tiroid iğne biyopsisi ince iğnelerle yapıldığı için özel bir hazırlığa gerek yoktur. Her an yapılabilir.
 
Tiroid biyopsi ağrılı bir işlem midir?
İnce iğne biyopsilerinde ağrı sadece girim bölgesinde iğne hissedilmesi şeklinde olur. Bu da lokal anestezi ile giderilir. İğne derin dokulara gitmediği için genel olarak ek ağrı kesme yöntemine gerek olmaz. Ancak iğneden korkan ya da işlemden endişe ya da heyecan duyan hastalarımız için damardan ilaçlar verilerek işlemin çok daha konforlu olması sağlanabilir.
 
Tiroid biyopsisi nasıl yapılır
Öncelikle hasta yatarken ultrason ile tiroid bezi tekrar incelenir. İğne girim yerine karar verilir. Bölge steril olarak hazırlandıktan sonra iğne girim yeri lokal olarak uyuşturulur. Ardından ince iğne ile bölgeden sıvı ya da hücre örneği alınır. Bu ağrısız bir işlemdir.
 
Birden fazla nodül varsa bunların her birine ince iğne ile ayrı ayrı girerek örnek almak gerekebilir. Her seferinde iğne girim noktası uyuşturulur.
 
Biyopsi sonrası süreç
İnce iğne biyopsileri son derece güvenli yöntemlerdir. Bu nedenle biyopsiden sonra herhangi bir kısıtlama yoktur. Hastalarımız normal hayatlarına döner. Yemek içmek banyo yapmak ya da spor yapmak gibi aktivitelerde herhangi bir yasak ya da kısıtlama yoktur.
 
Girişimsel Radyoloji Genel Bilgiler
Biyopsi
Kolon Geçiş Zamanı
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Biyopsiye neden ihtiyaç duyulur?
Mide Biyopsi nedir? Neden yapılır?
Kan vermeden önce Sadece su için
Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Biyopsi Nedir, Neden Yapılır?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.