CHECK-UP
Check-Up
Check-Up Nedir ve Neden Gereklidir?
Check-up genel sağlık taraması olarak tanımlanan bir uygulama olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kişi belirgin bir şikayeti olmasa dahi check-up yaptırmakta ve bu şekilde henüz belirtileri ortaya çıkmayan hastalıkların önüne geçebilmektedir. Ayrıca iç huzura kavuşmak için de check-up yaptıran pek çok kişinin olduğunu söylemek mümkündür.
 
Hastalıkların ortaya çıkmadan önce erken teşhis konmasında önemli bir konumda yer alan check-up, ayrıca hastalıkların ilerlemesine de en başından engel olmaktadır.
 
Diğer yandan check-up yaptırmanın gerekliliği, öncelikle henüz belirti göstermeyen hastalıkların saptanması olarak karşımıza çıkar. Birçok hastalık bu uygulama sayesinde erkenden teşhis edilebilmekte ve istenmeyen durumlar ortaya çıkmadan etkili bir tedavi aşamasına geçilebilmektedir.
 
Henüz başlangıç aşamasında yer alan hastalıkların engellenmesinde önemli bir rol oynayan check-up, kolestrol, gizli şeker, alkol, kalp hastalıkları, karaciğer hastalığı, meme ve rahim kanseri, bazı kanser türleri, kemik erimesi ve kansızlık gibi hastalıkların erken teşhis edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu tür hastalıklar genelde belirli bir seviyeye gelene kadar belirti göstermezler ve belirti gösterecek aşamaya geldiklerinde oldukça ileri boyutlara ulaşmış olurlar. Ancak yapılan check-up, saymış olduğumuz hastalıkları zamanında saptama ve tedavi için geç kalmama konusunda oldukça önemli bir konumda yer almaktadır.
 
Check-up’a girmeden önce yapılması gerekenler nelerdir?
Check-up işlemleri başlamadan önce her bireyin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür. Yapılması gerekenler arasında;
12 saat önceden herhangi bir şey yenmemesi ve aç olunması gerekmektedir.
Bir gün önceden alkol almamak yine check-up işleminin önemli hususlarından biridir. Vücutta bulunan alkol oranı ölçüm yapılan değerlerde değişmeler meydana getirebildiği için kesinlikle alkol alımı tercih edilmemektedir.
Ayrıca bireylerin herhangi bir hastalıktan dolayı sahip oldukları tetkik ya da rapor gibi analizlerin check-up işlemleri sırasında yanlarında bulundurmaları gerekenlerdendir.
Bunların yanı sıra hastaların sahip oldukları herhangi bir hastalıktan dolayı kullandıkları ilaçları yanlarında getirmeleri de oldukça önemli bir husustur. Check-up işlemini gerçekleştiren doktor bu ilaçları ne zaman kullanması gerektiği konusunda kendisini bilgilendirecektir.

Check-Up Paketlerimiz
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.