DİYABET DANIŞMANLIK HİZMETİ
Diyabet Danışmanlık Hizmeti
DİYABETİK BESLENME
Diyabetik besleme ile ilgili tüm konular detaylı olarak anlatılır. Danışanın kendi yaşamındaki alışkanlıkları esas alınarak gerçekçi ve sürdürülebilir bir beslenme programı önerilir.
 
Diyabetik beslenmedeki doğrular ve doğru bilinen yanlışlar anlatılır.
 
Yasaklardan ve zorunluluklardan uzak kolay uygulanabilir bu program önerisinde kişinin kan şekerini dengede tutarak rahat bir yaşam sürmesi hedeflenir.
 
İNSÜLİN ve İLAÇ KULLANIMI
Tip1 Diyabette insülin kullanımı uygulamalı olarak anlatılır.
 
Doğru insülin enjeksiyonu nasıl yapılır? İnsülin kalemi saklama koşulları nelerdir? Yaş gruplarına göre enjeksiyon yapımı nasıl farklılıklar gösterir? Beklenmedik bir durumla karşılaşılırsa ne yapılır? Uygulanan insulinlerin farlılıkları nelerdir?
 
Tip 2 Diyabette beslenme ve buna bağlı ilaç kullanımı nasıl olmalı?
 
DİYABETİN KOMPLİKASYONLARI
Diyabetten dolayı oluşabilecek komplikasyonların (Göz, böbrek bozuklukları, damar tıkanıkları, cinsel hayattaki etkileri vb.) nedenleri, sonuçları ve en önemlisi nasıl önlenebilecekleri anlatılır.
 
DİYABETİK YAŞAM
Diyabetle ilgili tüm merak ettikleriniz, eğitimimizin bu bölümünde danışan ve eğitmen ile karşılıklı olarak paylaşılır.
 
Kişinin yaşına, konumuna, ekonomik ve sosyal durumuna göre diyabetini en rahat nasıl yaşayabileceği planlanır.
 
Bu bölüm; yukarıda görmüş olduğunuz bölümlerin, diyabetli bireyin yaşamında nasıl uygulayacağı konusunda harita niteliğindedir.
 
Diyabetinizi ev, iş ya da okul hayatınızda nasıl kontrol altına alacağınızı, yaşınıza göre nasıl uygulayacağınızı en kolay ve gerçekçi şekliyle örneklendirerek anlatır.
 
DİYABET PSİKOLOJİSİ
Diyabetin en önemli konusu diyabetli bireyin psikolojisidir. Yaşam boyu sürecek bir süreç olan diyabette önemsenecek ilk nokta kişinin durumu kabullenmedir.
 
Bu bölüm; diyabet sürecinin planlanması, kişinin korku, inkar ve endişelerinden uzaklaşıp rahat bir yaşam sürmesi için gereken destek konularını içerir.
 
Danışanların isteği göz önüne alınarak psikolojik eğitim seansları uzatılabilir.
 
Bununla birlikte yine kişilerin isteği doğrultusunda diyabetli yakınlarının da ( eş, çocuk, anne, baba vs.) bu bölümde birlikte eğitime dahil olmaları istenir.
 
Diyabetli çocuklar ve diyabetli çocuğu olan anne-babalar için psikoloji eğitimleri özel olarak hazırlanmıştır.
 
NOT: Diyabet eğitimindeki en önemli konu, diyabetli bireyin merak ettikleri noktalardır. Tüm sorularınızı eğitmeninizle karşılıklı olarak paylaşabilirsiniz. Eğitimlerimiz kişiye özeldir. Eğitmen ve danışanla birebir yapılmaktadır.
 
AYLIK DİYABET TAKİBİ
Diyabet Eğitiminin dışında yer alan bu bölüm, diyabetli bireyin isteği üzerine gerçekleşir. 1 ay boyunca – ve isteğe bağlı olarak dilediğiniz zaman süresince – günlük kan şekeri ölçümlerinizi eğitmenimizle paylaşıp, beslenme planınızı her öğününüz dahil olmak üzere telefonda birebir sağlıklı olarak planlayabilirsiniz.
 
DİYABET NEDİR?
Diyabet, vücutta insülin hormonunun yokluğu ya da pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi durumunda ortaya çıkan metobolik bir hastalıktır.
 
DİYABET LE YAŞAM VE BESLENME
Kişinin, diyabet durumu (tipi) ve doktorunun uygun göreceği tedavi şeklinin yanı sıra diyabetin gelişimini önlemede doğru beslenme alışkanlıkları ve egzersiz büyük önem taşımaktadır.
 
Hem bir diyabetli olarak kendi yaşamımda, hem de danışanlarıma verdiğim eğitimlerde, diyabetik beslenmeyi, yağsız, tuzsuz ve şekersiz beslenme olarak algılamanın kişiyi doğru beslenme şeklinden uzaklaştırdığını ve bu beslenme şeklinin sürekliliğini kaybettiğini gözlemledim. Burada önemli olan düzenli kan şekeri kontrolü ile birlikte yiyeceklerinin miktarı ve öğün zamanlamasını doğru belirmek.
 
Doğru Bilgi + Doğru Zaman + Doğru Gıda

Sağlıklı bir yaşam için diyabeti olmayan bireyler gibi diyabetli bireylerin de doğru, yeterli ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi gerekmektedir. Ve unutmayın ki, her diyabetli hastanın beslenme programı kendine özeldir.
 
NORMAL BİREYLER
Günümüzde doğru beslenme konusunda sayısız bilgi bulabilirsiniz. Ama bunların çoğu doğru beslenme adı altında yanlış bilgi içermektedir. Genetik sebeplerle yaşanan hastalıklar, kültürümüzden gelen yanlış beslenme şekilleri, toplum ve aile içinde yeterli düzeyde bilgi sahibi olunmayışı, kolaylıkla edindiğimiz sağlıksız alışkanlıklar… (Öğün atlama, şeker, tuz ve yağ içeriği yüksek yiyecek-içecek tüketimi) Bunların hepsi bizleri her geçen gün daha sağlıksız, daha mutsuz ve bir takım ilaçlara bağımlı hale getirmekte.
 
IDF'nin ( Uluslararası Diyabet Federasyonu) verilerine göre tüm dünyada diyabetli sayısı 382 milyon. Türkiye’de ise diyabetli sayısının 5,2 milyon kişiye ulaşmış durumda. 2035 yılında bu sayının dünyada 592 milyona yükseleceği ön görülmekte. Yine IDF’e göre 183 milyon kişi diyabetli olduğunun farkında değil.
 
Diyabet ülkemizde ve dünyada hızla ilerlemekte olan kronik bir hastalıktır. 2013 yılında IDF (Uluslararası Diyabet Federasyonu) verilerine göre 382 milyon olan diyabetli sayısı, 2035 yılında 592 milyona çıkacaktır. Bu veriler diyabeti, Çin, Hindistan ve Amerika’dan sonra dünyanın en kalabalık ülkesi yapmaya yetecek sayıda.
 
Bu ürkütücü rakamlar gösteriyor ki, maalesef çoğumuz diyabet riski taşımaktayız. Önlem ya da var olan durumu kontrol altına almak ise son derece kolay.
Doğru Beslenme!
 
SAĞLIKLI ÖNERİLER
Öğün atlamayın
Doymak için değil, sağlıklı yaşamak için yemek yiyin.
Yeterli su tüketin.
Her besin gurubundan faydalanın.
Sebze ve lifli yiyeceklere daha fazla önem verin.
Şeker, tuz ve yağ alışkanlıklarınızı değiştirin.
Doktor kontrollerinizi yaptırın.
Edindiğiniz tüm bilgileri doktorunuzla paylaşın, onayını almadan uygulamayın.
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.