HEPATİT C
Hepatit C virüslerle bulaşan hepatitler arasında kan yolu ile en sık bulaşan tiptir. Bu sebeple özellikle kan nakli ve kan ürünleri ile edinildiğinin bilinmesi oldukça önemlidir. Son zamanlarda tıp literatüründe de yayınların sayısı arttıkça Hepatit C ile ilgili bilgilerimizde artmaktadır.
 
HEPATIT C TESTI LABORATUVAR YÖNTEMLERI
Anti-HCV Testi:
HCV ile enfekte olup olmadığınızı gösteren virüse karşı antikorların varlığını belirler. Genellikle test “pozitif” ya da “negatif” olarak rapor edilir. Testiniz “hafif pozitif” ise, bu durum HCV virüsüne maruz kalmış olduğunuz anlamına gelmeyebilir. Hafif pozitif testlerin raporlanmadan önce bir sonraki test ile doğrulanması gerekmektedir.
 
HCV RIBA Testi:
Anti-HCV antikorların varlığını doğrulamak amacıyla kullanılan başka bir testtir. Anti-HCV testinde olduğu gibi, HCV RIBA testi hala hazırda enfekte olduğunuzu belirleyemez, sadece virüse maruz kalmış olduğunuzu belirleyebilir.
 
HCV-RNA PCR Testi:
Kanınızda Hepatit C virüsü olup olmadığını tespit eder. Bu aktif HCV enfeksiyonunuzun olduğunu gösterir. Geşmişte kalitatif HCV isimlendirilen bir test yapılmaktaydı. Kalitatif HCV RNA PCR testinde sonuçlar, HCV viral RNA varlığında Pozitif veya ; Saptandı olarak verilirdi; aksi durumda sonuçlar Negatif veya Saptanmadı olarak rapor edilirdi. Günümüzde Kantitatif HCV RNA PCR Test sonuçlarında HCV RNA tespit edilmesi durumunda kanın mL kaç kopya HCV olduğu şeklinde sayısal değer verilerek raporlanmaktadır.
 
HEPATIT C BELIRTILERI NELERDIR ?
Hepatit C belirtileri hafif olarak algılanabilir yada farkında olmadan geçirilebilir. Hepatit C bazen olarak belirtisiz seyredebilir.
 
Hepatit C Belirtileri;
• Halsizlik ve kaslarda zayıflık hissi
• Baş ağrısı
• Karın ağrısı
• Bulantı
• Koyu renkte idrar
• Kilo kaybı
• Yağlı yiyeceklerden tiksinme
• Eklem ağrıları
 
HEPATIT C NASIL BULAŞIR ?
Hepatit C nasıl bulaşır sorusu oldukça önemlidir. Hepatit C 'nin kan yolu ile bulaştığını belirtmiştik. Kan ve kan ürünleri ile geçebilmektedir. Ayrıca uyuşturucu kullananlarda iğnelerden bulaşması dolayısıyla oldukça yaygın görülür. Ayrıca tüm sağlık çalışanları Hepatit B de olduğu gibi Hepatit C içinde riskli bir gruptadır. Doğal olarak akla gelen Hepatit C cinsel ilişki ile geçip geçemediği sorusudur? Hepatit C cinsel yolla bulaşır, ancak bu olasılık son derece düşüktür. Tek eşli çiftlerde bu olasılık daha da zayıftır. Ancak çok eşli , cinsel yolla bulaşan hastalığı olan ve HIV Pozitif kişilerde cinsel yolla bulaşma olasılığı yüksektir. Ayrıca organ nakli sırasında Hepatit C geçme olasığıda çok yüksektir. Ancak özellikle kan nakli ve organ nakillerinde kan ve organlar hepatit C yönünden taranmaktadır. Bu da hastalığın yayılmasını önlemektedir.
 
HEPATIT C ANNEDEN BEBEĞE DOĞUM SIRASINDA BULAŞIR MI ?
Hepatit c doğum sırasında %6 olasılıkla anneden bebeğe geçer. İlaveten annnede HIV/AIDS var ise Hepatit C bulaşma olasığı dahada yükselir.
 
HEPATIT C PENCERE DÖNEMI
Hepatit C pencere dönemi yapılan laboratuvar test yöntemine göre değişmektedir. 2 hafta ile 6 ay arasıdan değişen bir süreçtir. Hepatit C tespit edildiğinde diğer insanlara bulaşmaması için kişinin uyarılmasında büyük fayda vardır.
 
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Bel Soğukluğu
Frengi
Hepatit B
Hepatit C
HPV-DNA
HSV
Klamidya
Mycoplasma ve Üreaplasma Testi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.