İYOT TEDAVİSİ
İyot Tedavisi
İyot-131 Tedavisi Nedir?
Tiroid bezi metabolizmayı kontrol eden ve düzenleyen (gıda ve oksijeni enerjiye dönüştürme süreci) vücudun düzenleyicilerinden biridir. Bazen tiroid aşırı aktiftir ve bazen kanserden etkilenir.
 
Her iki durumda da radyoaktif iyot tedavisi (İyot-131 tedavisi) gerekebilir. İyot-131 diğer kapsüllere benzeyen bir kapsül olarak verilir. Tiroid hücreleri, vücutta iyodu absorbe edebilen tek hücredir.
 
Aşırı Aktif Tiroid (veya Hipertiroidizm)
Aşırı aktif tiroid durumunda, radyoaktif iyot dozu tiroid bezinin bir kısmını tahrip eder, böylece tiroidin kalan kısmı normal bir seviyede çalışır. İyot-131 tedavisi genellikle nükleer tıp hizmetleri sunan bir hastane polikliniğinde veya özel radyoloji pratiğinde verilmektedir.
 
Kanser
Kanser durumunda, tiroid çıkarıldıktan sonra, tiroid bölgesinde kalan tiroid dokusunu tamamen yok etmek (yok etmek) için büyük miktarda radyoaktif iyot reçete edilebilir. Ayrıca vücutta başka bir yere taşınmış olabilecek kanserli tiroid dokusunu da yok edecektir. Genellikle 3-5 gün süreyle hastaneye başvurmayı içerir. Bu, radyoaktif iyot tedavisi alan kişi ile yakın temasta olsaydı hastanın tiroid bezi içindeki radyoaktiviteye maruz kalan diğer kişiler arasındaki yakın teması önlemek içindir. Vücuttaki radyasyon seviyeleri kabul edilebilir sınırlara düştükten sonra, hastalara eve gitmelerine izin verilir. Vücudun içinde hala bir miktar radyoaktivite olsa da, hastalar bazı önemli önlemler almaları şartıyla hastaneden ayrılabilirler
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
İyot Tedavisi
Kemik Sintigrafisi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Serebral Perfüzyon Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.