GEBELİK
Gebelik
Hamilelik süreci kadın hayatının en önemli ve özel dönemlerinin başında gelmektedir. Bu dönemin sağlıklı atlatılması, doğacak bebeğin dünyaya uyumunun sağlanması, anne adayı ve bebeğin sağlık durumlarının yakından takip edilmesi amacı ile hamilelik dönemi hekim kontrolü altında geçirilmelidir.
 
Öncelikle vurgulamak gerekir ki; gebelik bir hastalık değildir. Dolayısı ile siz de hasta değilsiniz. Ancak gebelik dönemi bazı hastalıkların oluşmasını kolaylaştırıcı bir etken olabilir. Benzer şekilde normal hayatınızda kolaylıkla baş edebileceğiniz bazı hastalıklar, gebelik döneminizde hem sizin için, hem de doğacak bebeğiniz için daha ağır sonuçlar doğurabilmektedir.
 
Bu açıdan gebeliğinizin en başından itibaren anne adayları bazı muayene yöntemleri ve tetkikler ile ayrıntılı olarak incelenmektedir. Amacımız “fizyolojik” olan gebelik döneminizi, herhangi bir “patolojik” durum oluşmadan tamamlanmasıdır.
 
Gebelik takibi ne zaman başlamalıdır?
Gebelik takibi hakkında tüm dünyada kabul görmüş tek bir protokol mevcut değildir. Hollanda, İskandinav ülkeleri gibi bazı toplumlarda gebelik takibi çok daha yüzeyel takiplerle uygulanırken, İsrail gibi bazı toplumlarda ise daha invazif yöntemlerle gebelik takibi uygulanabilmektedir. Ülkemizde de her klinik kendi ekolüne göre gebelik takibinde bir protokol oluşturmaktadır.
 
Gebeliğin takibi, gebeliğin varlığının tespit edilmesi ile başlamaktadır. Eğer anne adayı gebeliği yapılan kan ya da idrar testleri ile çok erken dönemde tespit etmiş ise, ultrason ile gebelik görülmeyebilir. “Biyokimyasal gebelik” adı verilen bu dönem iki hafta kadar sürebilmektedir. Bu sürenin ardından yapılan ultrasonda, gebelik kesesinin rahim içinde gözlenebilir olması ile “Klinik gebelik” dönemi başlamaktadır. Gebelik kesesinin ultrasonda görülmesi ile rahim içi yerleşimli bir gebeliğin varlığı da teyit edilmiş olunur. Böylece dış gebelik ekarte edilmiş olunur. Yaklaşık bir hafta sonra ise ultrasonda bebeğin kalp atışları da izlenmeye başlanır. “Devam eden gebelik” denilen bu dönemde sağlıklı ilerleyen bir gebeliğin varlığı tespit edilmiş olunur.
 
Bebeğin kalp atışlarının tespit edilmesi ile anne adayının sağlık durumunun değerlendirildiği kan ve idrar testleri yapılmalıdır. Bu testlerde amaç bebeğe ya da gebeliğe olumsuz etki edebilecek bulaşıcı hastalıkların, şeker ve tiroid gibi sistemik hastalıkların, kansızlık ve kan uyuşmazlığı gibi durumların ortaya konulabilmesidir.
 
Gebelik takibinin ne sıklıkla yapılmalıdır?
Sağlıklı, tekil gebelik takibi aylık olarak yapılmaktadır. Ancak düşük ya da erken doğum tehdidi gibi durumlarda, anne adayında sistemik hastalık varlığında ve çoğul gebelik durumunda gebelik takibi daha sık aralıklarla yapılmalıdır. Gebelik ilk muayenenizde hekiminiz size uygun bir gebelik takvimi oluşturacak sizi takiplerin sıklığı ve tarihleri konusunda bilgilendirecektir.
 
Gebelik takibi sırasında ilk 24 hafta ayrı bir öneme sahiptir. Bu süreçte gebelik ve bebek hakkında tüm taramalar tamamlanmaktadır. Bebeğin Down sendromu (mongol hastalığı) gibi genetik hastalıklar açısından, omurilik sistemi kusurları bakımından, ultrasonda saptanabilir sakatlıklar yönünden taramalarının yanı sıra, gebelikte oluşabilecek şeker hastalığı yönünden de tarama yapılmaktadır. Bu taramalar belli haftalarda ve sırasıyla uygulanmalıdır. Hasta düzenli takiplerini yaptırdığında tüm taramaları 24. haftada bitirilmiş olunur.
 
Gebeliğin bu haftasından itibaren aylık yapılacak takiplerde bebeğin kilo alımı, suyunun yeterliliği, iyilik halinin incelenmesi, doğum şeklinin ortaya konulması gibi değerlendirmeler yapılacaktır. Ayrıca anne adayları gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) açısından da yakından izlenmelidir. 34. haftaya ulaşana kadar yapılan aylık değerlendirmeler, ardından 15 gün arayla yapılmaya başlanacaktır. Bu haftadan sonra bebeğin iyilik halinin değerlendirilmesinde ultrason incelemesinin yanı sıra NST (non-stres test) de yol gösterici olacaktır.
 
Gebelik
Doğum
Cerrahi Girişimler
Kürtaj
Kanser Taraması
Sağlıklı Cinsellik
Menopoz
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.