KLAMİDYA
Klamidya sessiz ve sinsi bir hastalıktır. Klamidya Testi olarak kullanılabilecek idrar analiz teknikleri mevcuttur. Bu masraflı bir teknik olmasına ve heryerde yapılamamasına rağmen etkili bir teşhis yöntemidir. Klamidya saptandığında kişinin son 1 ay içinde cinsel ilişkide bulunduğu bireylere de klamidya testi yapılmalıdır.
 
Klamidya enfeksiyonu chlamydia trachomatis adı verilen bir bakterinin sorumlu olduğu bir hastalıktır ve özellikle gelişmiş ülkelerde cinsel yolla bulaşabilen hastalıklar arasında en sık görülenidir. A.B.D.'de her yıl 4 milyon yeni klamidya vakası görülmektedir ve maalesef bu kadınların %40'ından fazlası hasta olduğunun farkında değildir. Çoğu zaman enfeksiyon herhangi bir belirti vermez ve başka bir nedenden dolayı doktor kontrolüne gidene kadar fark edilmez. Problemin erken dönemde fark edilebilmesi için şüpheli bir cinsel temas sonrasında klamidya testi yapılması şarttır.
 
Amerikan Üreme Tıbbı konferansında sunulan, İspanyol bilim adamlarının araştırmasına göre, klamidya erkeklerde spermde tahribat yaratabiliyor. La Corunadaki Canalejo Üniversite Hastanesinden bir ekip, klamidya bulaşmış çocuğu olmayan erkekler üzerinde, yeni bir mikroskopik analiz tekniği kullanarak yaptığı araştırmada, bu erkeklerin spermlerindeki tahribat seviyesinin veya DNA parçalanmasının diğer erkeklere göre üç kat fazla olduğunu saptadı. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyonlardan biri olan klamidyanın sadece kadınlarda değil erkeklerde de kısırlığa yol açabildiği saptanmıştır.
 
KLAMIDYA BELIRTILERI
Klamidya taşıyan pek çok kişide herhangi bir belirti görülmez. Bu kişiler farkında olmadan bu bakteriyi taşıyabilir ve partnerlerine geçirebilirler. Eğer belirtiler görülürse bu genellikle bakteriyi taşıyan kişi ile cinsel temastan 5 ila 15 gün sonra olabilmektedir.
 
KADINLARDA KLAMIDYA BELIRTILERI
Vaginal akıntı, mens dönemleri arasında kanama, alt karın bölgesinde hafif ağrı, idrar yaparken yanma hissi / ağrı veya acı
 
ERKEKLERDE KLAMIDYA BELIRTILERI
Penisten gelen açık sarı renkte, genellikle külotta leke bırakan akıntı, idrar yaparken yanma hissi / ağrı veya acı, penis ucunda hafif kaşıntı veya rahatsızlık hissi, idrar yapma sıklığında hafif artış
 
KLAMIDYA BULAŞMA YOLLARI
• Klamidya cinsel ilişki bulaşmaktadır (vajinal, anal, oral).
• Hamile anneden bebeğine doğum sırasında da klamidya bulaşmaktadır.
 
KLAMIDYA KOMPLIKASYONLARI NELERDIR ?
Tanı konulmamış ve tedavi edilmemiş yada teşhisi gecikmiş klamidya erkek ve kadında üreme organlarına zarar verebilmekte, kısırlığa neden olabilmektedir. Ayrıca erkeklerde prostat iltihabına (prostatit) yol açabilmektedir.
 
ERKEKLERDE :
• Üretrit, Prostatit
• Epididimit
• Epidididmo orşite (testis iltihabı) ve kısırlığa neden olabilir.
 
KADINLARDA :
• Cervisite,
• Fallop tüplerinin iltihabına ve tıkanmasına,
• Pelvik iltihabi hastalığa ( PID ),
• Kronik pelvik ağrılara,
• Kısırlığa,
• Dış gebeliğe,
• Hamile kadında ise erken doğuma ve doğumda sırasında bebeğe bulaşarak yenidoğanda enfeksiyonlara neden olur.
 
DOĞUMDA BEBEĞE BULAŞIRSA :
• Yenidoğanda göz iltihaplarına,
• Solunum yolları enfeksiyonlarına ve zatüreye neden olmaktadır.
 
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar
Bel Soğukluğu
Frengi
Hepatit B
Hepatit C
HPV-DNA
HSV
Klamidya
Mycoplasma ve Üreaplasma Testi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.