MULTİPLEKS PCR
MULTİPLEKS PCR NEDİR?
Moleküler bir yöntemdir, Moleküler yöntemle, birden fazla bakteri, virüs, fungal ve ya parazitler etken tek bir çalışmada ortaya konulmaktadır.
 
MULTİPLEKS PCR’ ın TANIYA DİĞER KATKILARI NELERDİR?
1-) HIZLIDIR
PCR Teknolojisinin hız avantajına sahiptir. Kısa sürede ve saatler içinde patojen etken tespiti yapılabilir. Kültür de olduğu gibi, üreme için günler boyu beklemez.
 
2-) DUYARLIDIR
Etkenin DNA sı veya RNA sı arandığı için, çok az sayıda etken varlığında bile patojen etkisi yapılabilir. Bu nedenle duyarlılığı yüksektir.
 
3-) ANTİBİYOTİKLERDEN ETKİLENMEZ
Etkenin DNA sı saptandığı için, bakterilerin antibiyotiklerden etkilenmesi ve kültürde ürememesi durumu söz konusu değildir. Bu nedenle kültür yöntemlerine göre daha yüksek, yaklaşık iki kat daha fazla oranda etken tespiti yapılabilir. Bu sayede hem hastalığın var olup olmadığı hem de tedavinin takibinde rahatlıkla kullanılabilir.
 
4-) TEK SEFERDE ÇOK SAYIDA PATOJEN SAPTANABİLİR
Multipleks PCR yöntemi tanıda oldukça ileri bir aşamadır. Bu sayede, tek bir moleküler çalışmada virüs ile bakteri, fungal etkenler ile paraziter etkenler birlikte aranabilmektedir ve yüksek duyarlılıkla da kısa sürede tanı konulabilmektedir.
 
CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR İÇİN MULTİPLEKS PCR TESTİ
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyada yaygın olarak görünmekte ve tanıda güçlük oluşturmaktadırlar. Sonuç olarak da ciddi ekonomik ve sosyal problemlere neden olmaktadırlar. Hem kadında, hem de erkekte tedavi edilemeyen olgular, kısırlık yanında genital kanserlere de neden olabilmektedir.
 
Bu nedenle, bu hastalık etkenlerinin hem erken, hem de doğru tanılarının konulması gerekmektedir.
 
Multipleks PCR Testi ile her bir tanıda her bir tanıda karışık işleme rağmen tanınması güçlük oluşturan 7 etken kısa sürede tanınmaktadır.
 
PAPİLLOMAVİRUS (HPV) TİPLERİNİ BELİRLEMEK İÇİN MULTİPLEKS PCR TESTİ ( 20 Alt Tip )
Servikal Kanserler, kadınlarda en sıklıkla görünen ikinci sıradaki kanser türüdür. HPV, birincil risk faktörüdür. 150 civarında HPV tipi belirlenmiş olup bunlardan 40 civarı anogenital infeksiyonlara neden olmaktadır. Bunlarda HİGH Risk ( Yüksek Risk ) ve Low Risk ( Düşük Risk ) olarak, servikal kanser oluşumlarına göre gruplanmaktadır. Pappilloma Finder SMART 20 Multipleks PCR testi ile HPV nin 20 önemli tipi belirlenmektedir.
 
Gastro Finder Smart 17 Fast
Respi Finder Smart 22 Fast
Meningo Finder Smart 7
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar İçin Multi Plex PCR
Papilloma Finder Smart 20 Multi Pleks PCR
 
Laboratuvar Genel Bilgiler
Fiyat Sor
Test Yaptırmaya Gelmeden Önce
Evden / İşten Kan Alımı
İl Dışından Örnek Gönderilmesi
Harmony Test
Multipleks PCR
AMH
Spermiyogram Testi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.