DETAYLI BİLGİLER
Detaylı Bilgiler
Ağrısız rahim filmi nasıl çekilir?
Ağrısız Rahim Filmi 2 şekilde çekilir;
 
1- BALON YÖNTEMİ
Son 15 yıldır gittikçe artan oranda bu iş için tek kullanımlık balonlu HSG kateterleri kullanılmaktadır.
 
Bu kateterler kauçuk benzeri esnek malzemelerden yapılmış, kibrit çöpü kalınlığında borucuklardır. Uç kısımlarında, şişirildiğinde bir fındık büyüklüğüne erişen minik bir balon vardır. İnceleme sırasında kateterin ucu rahim ağzına yerleştirilir ve içeri verilen ilacın geri gelmemesi için balonu şişirilir. Metalden yapılmış, ucunda topaç benzeri bir metal tıpası bulunan sterilize edilerek tekrar tekrar kullanılabilen sert borular yerine tek kullanımlık balonlu HSG kateteri kullanıldığında, rahim delinmesi olasılığı ortadan kalkar. Rahim delinmesi olmaması için ve aletin ucundaki topaçla rahim ağzını sıkıştırıp tıkamak için çengelli alet ile rahmi tutup çekmeye gerek kalmaz. Çengellerin geçtiği yerlerden kaynaklanan kanama olmayacaktır. Dış kaynaklı enfeksiyon riski minimal düzeye iner. Çengelli alet ile rahmin çekilmesinin sebep olduğu ağrı ve spazmlar ortadan kalkmış olur. Korku ve endişe ağrı eşiğini olumsuz etkiler. Tek dişli tenekulumu bilen, İnternette veya çeşitli yayınlarda söz konusu çengelli aleti görüp korkan kadınlar artık biraz olsun rahatlayabilir.
 
2- C KOLLU DİJİTAL RÖNTGEN CİHAZI
Rahim boşluğu içinde mevcut olabilecek yapışıklık, polip gibi patolojiler ile rahmin doğumsal anomalilerinin rahim filminde görülebilmesi, teşhis edilebilmesi için filmlerin rahmin tam karşısından çekilmesi gerekir. Ne var ki rahim, kadın bedeninde genellikle öne veya bazen arkaya doğru kıvrıktır. İşte bu durumda C kollu röntgen cihazı hareket ederek tam rahmin karşısına geçer ve net görüntüler alabilmemizi sağlar.
 
C kollu röntgen cihazı yoksa, rahmin ön yüzünden film çekebilmek için rahmi çengelli bir alet ile tutup aşağıya doğru çekmek ve düzleşmesini sağlayarak o şekilde görüntü almak gerekir. Aksi takdirde iyi bir film olmaz.
 
Rahmi tutup çekmeye yarayan çengelli alet (tenekulum) tek başına ciddi bir ağrıya neden olmamakla birlikte rahmin içine kontrast madde verilirken oluşabilen spazm ve şiddetli ağrıların en önemli tetikleyicisidir.
 
Rahim boşluğunu kontrast madde ile doldurmak için geliştirilen ince, yumuşak kateterler ile birlikte C kollu röntgen cihazının kullanılması çok kısa süren, ağrısız, kanamasız rahim filmi incelemesini mümkün kılmakta, hastaların ve uygulamayı yapan hekimin aldığı radyasyon dozu çok düşük olmakta, komplikasyon ve yan etkiler azalmakta, sonuçlar da daha sağlıklı olmaktadır.
 
Rahim filmi nasıl çekilir?
Rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) incelemesi yaklaşık on dakika sürmektedir. İşlem öncesi hastaya muayene önlüğü giydirilir. Hastanın kolye, saat, gözlük, küpe, toka gibi metal aksesuarlarını çıkarması gerekmemektedir. Hazırlanan hasta dizlerini karına çekecek pozisyonda sırt üstü düz röntgen masasına yatırılır. Röntgen cihazının ayarlanmasının ardından hekim “spekulum” adı verilen rahim ağzının görülebilmesi sağlayan bir aleti vajinaya yerleştirilir. Bu işlem ağrıya neden olmaz, hasta sadece bası hissi hissetmektedir. Ardından vajinadaki mikroorganizmaların verilecek ilaç ile birlikte tüplere çıkmaması için vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir sıvıyla silinir. Temizlik işleminin ardından özel bir kateter rahim ağzına yerleştirilir. Kateterin yerleştirilmesi işlemi çok nazi uygulanmalıdır, aksi takdir de ağrıya neden olabilir.
 
Kateter yerleştirildikten sonra spekulum aleti çıkarılabilir. Verilecek ilaç ile röntgen çekimi yapılır. Bazı merkezlerde “dijital çekim” adı altında yapılan teknikte hasta yaklaşık 200 kat daha yüksek radyasyon dozuna maruz kalmaktadır. Oysa yapılacak üç dozluk, düşük radyasyonlu çekimlerle rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) incelemesi tamamlanabilmekte, böylece yumurtalıkları radyasyon teması minimal düzeye çekilebilmektedir.
 
Rahim filmi ne zaman çekilebilir?
Rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) incelemesi sırasında hastanın hamile olmadığından emin olmak gerekir. Henüz kan testlerinde bile saptanamayacak seviyedeki hamileliklerin atlanmaması açısından rahim filminin adet kanaması bittikten sonraki 2-4 gün içinde yapılması idealdir. Ancak hiç adet görmeyenler hastalarda ve hamile olmadığından kesinlikle emin olunan kişilerde rahim filmi herhangi bir zamanda çekilebilir.
 
Rahim filmi sonrası hastanede yatmak gerekir mi?
Rahim filmi (histerosalpingografi-HSG) incelemesi yaklaşık 10 dakika süren bir işlemdir. Çekilen film sonrası hastanın raporu hazırlanır ve reçetesi düzenlenir. Hasta aynı gün içinde, yaklaşık 30 dakika içinde tüm işlemleri bitmiş olarak sağlık merkezinden ayrılabilir. Hastanın refakatçi ihtiyacı ya da yatak istirahatı gerekliliği yoktur. Sadece verilecek ilaçları düzenli kullanması yeterli olacaktır.
 
Rahim Filmi
Detaylı Bilgiler
 
 
HSG ÇEKİM GÜNÜ
 

 

HSG Çekim gününüzü tespit etmek için, takvimden adetinizin ilk gününü 1. gün olarak sayarak minimum 8, maksimum 10 gün sayınız.
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.