RAHİM FİLMİ (HSG) GEBE KALMA ŞANSINI ARTTIRIYOR
Kadın Doğum Hastalıkları Uzmanı Dr Furkan KAYABAŞOĞLU, HSG ile ilgili merak edilenleri anlattı.
 
Rahim filmi bir tedavi yöntemi değil bir tanı yöntemidir. Ancak bütün araştırmalar rahim filmi çekilen hastaların çekimi takip eden 3 ay boyunca gebe kalma şansının belirgin derecede arttığını göstermektedir. Biz de uzun zamandır gebe kalamayan ve bu nedenle rahim filmi çektiğimiz pek çok hastamızın birkaç ay içinde gebe kaldığına şahit oluyoruz.
 
Rahim filmi çektirmenin bu olumlu yan etkisinin neden ve nasıl meydana geldiğini tam olarak bilmiyoruz. Bilim adamları bu konuda çeşitli teoriler ile araştırmalarına devam ediyorlar.
 
Bu durumla ilgili anlaşılabilir olan teori kullanılan kontrast maddenin olumlu etkisi ile birlikte HSG yi çeken doktorun bölgeyi iyice yıkayıp temizlemesi olarak gösteriliyor. Buna göre, HSG filmin de uterus a verilen kontrast maddenin tüplerden geçebilmesi için uygulanan basıncın etkisiyle tüplerdeki küçük yapışıklıklar açılmakta, mukus tıkaçları ve pıhtılar sürüklenip temizlenmekte, böylece en az 3 ay boyunca sperm ile yumurta daha kolay buluşabilmektedir.
 
Hangi gelişim ile ortaya çıkan bu durumdan emin olmasak da bu olumlu yan etkinin varlığı kesindir.
 
Rahim Filmi
Detaylı Bilgiler
Rahim Filmi (HSG) Gebe Kalma Şansını Arttırıyor
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 

 
Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / FULYA
İSTANBUL / ŞİŞLİ
İSTANBUL / ÜMRANİYE
 
HSG ÇEKİM GÜNÜ
 

 

HSG Çekim gününüzü tespit etmek için, takvimden adetinizin ilk gününü 1. gün olarak sayarak minimum 8, maksimum 10 gün sayınız.
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.