TMS TEDAVİSİ
Psikolojik ve nörolojik amaçlı dünyada kullanılan son teknoloji Tms tedavisidir. Amerika ve Kanada da yıllardır uygulanan bu yöntemde amaç psikolojik kökenli çoğu rahatsızlığı ilaç kullanmadan kısa sürede atlatmaktır.Yıllardır ilaç kullanıp artık yan etkilerinden şikayetçi olan veya ilaç tedavisine de cevap veremeyen hastalar için alternatif bir yöntemdir. 2002 de Depresyon tedavisinde 2007 de Migren de FDA( Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onayı almıştır.
 
Tms( Transkranial Manyetik Stimülasyon ) tedavisinde beynin bazı bölgelerine manyetik akım gönderilerek beynin doğal elektriğini aktive edilir. Hiç bir yan etkisi yoktur. Kişi kendini daha rahat ve gevşemiş hisseder. Yaşam kalitesi artar.
 
Hiçbir ağrı sızı olmadan uygulanan bu işlemde kişi evine, işine rahatlıkla gidebilir. Bir anestezi uygulaması gerektirmeyen basit bir işlemdir. Toplamda her seans 20 dakika sürer. Ortalama 10-15 seans aralığında biter.
 
TMS TEDAVİSİ KULLANIM ALANLARI
Depresyon
Anksiyete
Migren ( Baş Ağrısı)
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) Takıntı
Yeme bozuklukları
Panik Atak
Parkinson
 
TMS tedavisi sırasında ilacımı kesmeli miyim ?
TMS tedavisine başlamadan üç hafta önce lütfen hiç bir değişikliğe gitmeyin. Tedaviye başladıktan sonra doktorunuzun da tavsiyesiyle ilacınızın dozunu yavaş yavaş azaltabilirsiniz.
 
TMS tedavisinden fayda gördüğümü nasıl anlayacağım ?
Seanslarınız tedavi süresi boyunca doktorunuz tarafından takip edilecektir. Psikolog eşliğinde bazı değerlendirme ölçekleri de yapılarak durumunuzdaki değişim saptanacaktır. Hastaların çoğu tedavinin ikinci haftasından sonra kendindeki değişimi farketmeye başlayacaktır.
 
TMS tedavisini hangi sıklıkla görmeliyim ?
Haftada en az iki seans olmak üzere ,toplamda minimum 10 seans görülmelidir. Hastaların durumuna göre bu 20-30 seans aralığına çıkmaktadır.
 
TMS tedavisinin riskleri var mıdır ?
Tms tedavisinin hiç bir yan etkisi yoktur. Hatta hamile ve emzirme dönemindeki kadınlarımız ilaç kullanmaları riskli olduğu için tms tedavisi onlar için alternatif bir yol olmaktadır.
 
Seans sonrası hafif bir baş ağrısı olabilmektedir. ( hastaların onda birine görülür ) .Bu durum kasların uyarımından kaynaklanmaktadır, yaklaşık bir saat sonra geçmektedir.
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.