CERRAHİ ONKOLOJİ
Cerrahi Onkoloji

Cerrahi Onkoloji Nedir, Hangi Kanser Tiplerine Bakar?

Cerrahi onkoloji, kanser tanısının konulmasından sonra kanserli bölgenin cerrahi operasyonla alınmasına denir. Bu işlem, cerrahi onkoloji bölümlerinde, uzman doktorlar tarafından yapılmaktadır.
 
Kanser hastalıkları üzerinde yapılan araştırmalar ve araştırmalar sonucunda varılan başarılı çözüm yöntemleri sayesinde kanser hastalıklarının da tedavisi artık mümkündür. Kanser araştırma merkezlerinin bulunması, kanser tipleri üzerinde özel çalışmaların yapılması, hastalıklarla mücadele etme yolunda modern tıbbın ilerlemesini sağlamaktadır. Erken dönemde teşhis edilen birçok kanser hastalığının tedavisinde başarılı sonuçların alındığını belirtmek gerekir. Tabi bunun için uzman doktorların ve cerrahi onkoloji alanında başarılı hastanelerin tercih edilmesi gerekir.

Cerrahi Onkoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Cerrahi onkoloji, teşhis ve tanısı tamamlanmış kanser hastalıklarında, cerrahi operasyona uygun kanser tipleri üzerinde uygulanır. Her kanser tipine cerrahi onkoloji uygulanmadığı gibi bazı tümörlerin ebatlarının küçük olması ya da cerrahi operasyona uygun olmaması, bu hastalıklar üzerinde de uygulanmasını uygun olmamasını etkilemektedir. Peki, cerrahi onkoloji hangi kanser hastalıklarında uygulanır?
 
Lösemi: Beyaz kan hücrelerinden kaynaklı bir kanser türü olan lösemi, çocukluk dönemi kanserlerindendir.
 
Kemik kanseri: Nadiren de olsa görülen kemik kanseri, vücudun herhangi bir kemiğinde çıkarak metastaz yapan kanser türüdür.
 
Deri kanseri: “Melanomo” olarak da adlandırılan bu kanser türü de nadir görülen ve cerrahi operasyon ile tedavi edilen kanser tipidir.
 
Karaciğer kanseri: Sık görülen kanser türlerinden biri olan karaciğer kanseri, cerrahi onkoloji bölümlerinde tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.
 
Baş ve boyun kanseri: Baş ve boyun bölgesinde çıkan ve erken dönemde tedavi altına alınması durumunda atlatılabilen bir kanser türü olup cerrahi onkoloji gerektiren bir kanser türüdür.
 
Bağırsak kanseri: Sıklıkla görülen kanser türleri arasında yer alan bağırsak kanseri, cerrahi onkoloji gerektiren bir kanser türüdür.
 
Meme kanseri: Meme kanseri, kadınlarda görülen ve erken dönemde cerrahi operasyon gerektiren kanser türüdür.
 
Mide kanseri: Mide kanseri, “gastrektomi” adı verilen cerrahi operasyon ile tedavi edilen ve aynı zamanda tümörün alındığı bir kanser tipidir.

Cerrahi Onkoloji Bölümü Hangi Hastanelerde Var?

Kanser üzerine yapılan araştırmalar ve tedavi yöntemlerinin artması, kanserli hastalar için önemli oranda iyileşme psikolojisi sunmaktadır. İstanbul’da cerrahi onkoloji bölümü bulunan devlet hastaneleri bulunmaktadır. Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve birkaç araştırma hastanesinde daha cerrahi onkoloji bölümü bulunmaktadır. Ancak son 3 yıldır içerisinde olduğumuz pandemi döneminden dolayı devlet hastanelerinden randevu almak bir hayli zorlaşmaktadır.
 
Özel hastanelerde özel olarak oluşturulan ve alanında başarılı profesör doktorların yer aldığı cerrahi onkoloji bölümü, hastalığın süreç takibinin yapılması ve tedavisinin belirlenerek cerrahi operasyonun gerçekleştirilmesi alanında başarılı sonuçların alınabildiği özel hastaneler bulunmaktadır. Hastalığın teşhisinin yapılmasının ardından erken dönemde cerrahi operasyon gerektiren kanser hastalıklarında, erken dönemden randevu almak için aracı kurumlardan destek almanız daha sağlıklı olacaktır. Biorad, bu alanda uzun zamandan bu yana hizmet veren, alanında uzman hastanelerle anlaşmalı bir kurumdur. Çağrı merkezi iletişim numarasından ulaşarak randevu ve hastane bilgisi alabilirsiniz.

Onkoloji Servisinde Neler Yapılır?

Onkologlar, kanser araştırması ve teşhisi üzerinde ihtisas yapan uzman doktorlardır. Kanserin oluşum nedeni, evresi, neden olduğu, tanısı, tedavisi ve cerrahi operasyon dahil olmak üzere kanserin ilk evresinden son aşamasına kadar tüm süreçlere onkoloji servisleri bakmaktadır. Devlet hastanelerinde de bu servislerin olduğunu ancak özel hastanelerde daha kaliteli hizmetlerin sunulmasından dolayı ve özellikle de kanser hastalıklarının dikkat gerektiren hastalıklar olmasından dolayı özel hastanelerde tedavi olmak daha avantajlıdır.
 
Onkoloji Genel Bilgiler
Cerrahi Onkoloji
Jinekolojik Onkoloji
Kemoterapi
Pediadrik Onkoloji
Radyasyon Onkolojisi
Radyoterapi
Tıbbi Medikal Onkoloji
Ürolojik Onkoloji
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.