ENTEROKLİZİS
Enteroklizis
Enteroklizis Nedir?
Enteroklizis İnce barsak filmidir. İnce barsaklar dan kaynaklanan problemler için istenmektedir. Bu işlem Açık Emar ve Röntgen Cihazı olmak üzere iki farklı şekilde yapılmakta dır. Emar Cihazında çekilen filmin adı Emar Enterokliszis Röntgen Cihazın da yapılan çekimin adı da Entrografi dir. İki işlemin de yapılış şekilleri ve çekim süreleri bir birinden farklıdır. Emar Cihazın da yapılan çekim de ince barsaklara tüp yerleştirerek görüntü alınır, Röntgen cihazında yapılan çekimler de ise hasta ya ilaçlı su içirilerek burundan ince barsaklara gidilerek görüntü alınır. Emar cihazın da yapılan çekim 45 dakika sürmekte Röntgen cihazında yapılan çekim ise yaklaşık 1 buçuk saat sürmektedir.
 
İnce barsaklar karbonhidratların, protein ve yağların emiliminin büyük bir bölümünün yapıldığı yerdir. Uzunluklarından dolayı özellikle endoskopik incelenmesi güçtür. Bu nedenle enteroklizis tekniği geliştirilmiştir. Enteroklizis; ince barsakların 12 parmak (resim 1) kısmının sonrasına kateter denilen (resim 2) içi boş plastik tüpün burundan yerleştirilerek daha sonra, içinden ince barsaklarının iç yüzeyini boyayacak boya maddesi verilerek (kontrast madde) "X" ışını yardımı ile görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik tekniktir.
 
Enteroklizis Neden Yapılır?
Genellikle ince barsakların iltihabı hastalıklarında (Crohn), ince barsaklarda tam olmayan tıkanıklıkların araştırılmasında vs.
 
İşlem Öncesi Hazırlık var mı?
Hastaya neden bu tetkikin istendiği eski filmleri ile birlikte incelenerek randevu verilir. Arkasından ağır kalp hastalığı, böbrek yetmezliği vs gibi hastalıkları olmadıkça uygulayabileceği bir diyet ve 12 saatlik açlık yeterlidir.
 
Diyet kısıtlaması var mı?
İşlemden 24 saat öncesi görevli arkadaşımız tarafından hastaya bir diyet programı önerilecek ve öncesinde eğer herhangi bir kısıtlama yoksa uygun bir müsil ilacı kullanılacaktır. Hasta işlemden sonra yürüyerek kendi başında evine gidebilir.
 
Enteroklizis Nasıl Yapılır?
İnceleme ortalama 45 – 60 dakika arasında bir sürede bitirilir. Burun deliği uyuşturulduktan sonra kayganlaştırıcı bir madde sürülüp ince tüp, mide ve 12 parmak barsağından ileriye gönderilir. Bu arada hastanın burnundaki duyduğu bir rahatsızlık hissi dışında çok fazla şikayeti olmaz. "X" ışını ile yapılan enteroklizis tekniğinin benzeri Bilgisayarlı Tomografi (Çok kesitli tomografi) ya da MR ile de yapılabilir ve sırasıyla "BT Enteroklizis" yada "MR Enteroklizis" olarak adlandırılır.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyavıcız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.