GALYUM 68
Galyum 68
Galyum 68 PSMA PET; Erkeklerin büyük bir çoğunluğunda bulunabilen veya erkeklerin büyük bir bölümünü risk altında tutan prostat kanseri, ülkemizde ve dünya genelinde yaygın bir kanser türü olarak kendini göstermektedir. Prostat, mesaneden (idrar torbası) sonraki en alt bölümünde, rektumun (kalın bağırsağın son bölümü) altında bulunan 18-20 gram ağırlığındaki salgı bezi, çeşitli bazı nedenlerden dolayı fonksiyonlarını kaybeder ve zamanla tedavi edilmediğinde prostat kanserine dönüşür.
 
Prostat kanserine karşı modern tıp dünyasının geliştirdiği yeni teknikler sayesinde erken tanı konması ve uygun tedavi şeklinin belirlenmesi imkanlar dahilinde yer almaktadır. Akıllı moleküllerin tıp dünyasında daha fazla kullanılması sayesinde ölümlere sebebiyet verebilen prostat kanserine karşı etkin çözümler geliştirilmiştir.
 
Akıllı moleküler, kanser hücresi yüzeyinde bazı bağlayıcı yapıtaşlarına bağlanarak hücre içerisinde giren bu yolla hem tümör hücresinin görüntülenebilmesine olanak sağlamakla birlikte uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde de önemli rol oynamaktadır.
 
Galyum 68 PSMA (prostat spesifik membran antijen) prostat hücrelerinin yüzeyinde fizyolojik olarak bulunan bir glikoprotein olarak tanımlanmaktadır. Prostat kanseri hastaları üzerinde yapılan çalışma ve incelemeler sonucunda PSMA seviyesinin %95 oranın pozitif olduğu gözlemlenmiştir. İncelemelerde özellikle metastatik ve agresif seyirli kanserlerde PSMA seviyesinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

PSMA Nedir?

Tıp dünyasının hastalıklar alanında yaptığı çalışmalar sayesinde artık kanser türlerini teşhis etmek ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemek, eskisine göre çok daha basit bir hale gelmiştir. Özellikle de akıllı moleküllerin geliştirilmesi, hücreler üzerinde yapılan incelemelerin daha somut sonuç vermesini etkilemektedir.
 
PSMA, prostat kanserinin tanı ve tedavisinde kullanılacak akıllı moleküller için en ideal yöntem olarak belirlenmiştir. Özellikle de patolojik incelemelerde bulunulan ve orta seviye ile yüksek seviyede yayılma riski olan hastalar üzerinde çok daha etkili sonuçlar getiren PSMA, hastalığın evrelemesinde kullanıldığı gibi aynı zamanda operasyon sonrası; nükslerin ve metastazların tesptinde kullanılan PSA değerleri, ultrason, tomografi, MRI gibi cihazlardan daha yüksek sonuçlar veren Galyum 68 PSMA, daha net sonuçlar verdiği için tercih edilmektedir.

Galyum pet nedir?

Nöroendokrin tümörlerinin tespit edilmesinde daha önce kullanılan teknikler, bir anlamda yetersiz kalabiliyorlardı ve bu da hastalıkların teşhis edilmesini ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesini bir hayli güç hale getirebiliyordu. Günümüz modern tıp teknolojisi sayesinde bu tip sorunların da ortadan kalktığını açık bir dille ifade etmek gerekiyor.
 
Nöroendokrin tümörler (NET), vücuda hormon salgılayan ve hücrelerle sinir hücrelerinin birleşim bölgelerinde bulunan ve sinirsel uyarılarla hormonların salgılanmasını sağlayan hücrelerdir. Bu hücreler, vücudun sadece belli bölgesinde değil, tüm organlarında bulunduğu için NET’lerin herhangi bir organdan kaynaklanması durumu söz konusu olabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda NET’lerin en çok bulunduğu bölge sindirim sistemi, pankreas ve akciğerden köken aldıkları sonucudur.
 
Ciddi olmakla birlikte erken tanı konulması gereken bu hastalıkların teşhis edilmesinde uzun süre kullanılan Oktreotid sintigrafisi, net sonuçların elde edilmesine olanak tanımıyordu ve bu da gelişmiş modern tıp dünyasında Galyum PET’in sunulmasını gerekli kıldı.
 
Galyum PET, geliştirilmiş bir görüntüleme sistemi olup hastalığın evrelemesinden, hastalığın tedavi şekline kadar pek çok bilgiyi bir arada sunmaktadır. Uzman doktorlar çıkan sonuçlara göre bir yol haritası çizmede daha başarılı sonuçlar elde edebildikleri için günümüzde galyum pet daha fazla tercih edilen bir görüntüleme sistemi haline gelmiştir.

Galyum PET hangi durumlarda kullanılır?

Prostat kanseri hastalığında kesin tanı ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesinde kullanılan galyum PET, bazı durumlarda daha fazla tercih edilen bir görüntüleme türüdür. En sık kullanılan alanlar ise şunlardır;
 
  • Hastalığın yeniden evrelenedirilmesinde (Residüel, rekürren ve progresif hastalık ayırımında)
  • Tedavi şeklinin belirlenmesinde (Metastatik hastalıkta Lut-177 Peptid Reseptör Radyonüklid Tedavisine uygunluğun değerlendirilmesinde)
  • Hastanın tedaviye yanıt verebilirliğinin değerlendirilmesinde,
  • Radyolojik olarak odak bulunmayan, biokimyasal olarak hastalıkları olanlarda,
  • Primer odak araştırmasında galyum PET kullanılmaktadır.

Galyum 68 PSMA testi nasıl yapılır?

PET/CT cihazları ile paralel çalışan Prostat spesifik membran antijeni (PSMA), galyum 68 izotopu ile bağlanarak kısaca bir ajan haline getirilir. Damar yoluyla verilen PSMA, yaklaşık 1 saatlik bir bekleme zamanından sonra PET/CT cihazı ile tüm vücut taraması yapılır. Galyum 68 testi, hastalığın hangi evrede olduğunu anlamak ve uygun tedavi şeklini belirlemek açısından son derece önemli bir yere sahiptir. Tıp dünyasına sunulan en yeni ve en gelişmiş teknikler arasında değerlendirilen galyum 68 testi ile hastalıkların engellenmesi son derece daha kolay hale getirilmiştir.

Galyum pet ct nedir?

Prostat kanserlerine karşı geliştirilen ve en iyi sonuçları verdiği için daha fazla tercih edilen galyum PET/CT, ilk kez Heidelberg grubu tarafından geliştirilmiştir. Prostat kanseri hücrelerine özgün olarak geliştirilen bu sistem sayesinde kanserli hücrelerin saptanmasında önemli bir rol oynamaktadır.
 
Silindir şekline benzeyen bir dedektör cihazına yatırılan hasta, pozitron-elektron etkisiyle ortaya çıkan fotonları yakalayan pozitron salınımını takip eder ve PET Ga68 PSMA dağılımını ölçerek PSMA salınımının 3 boyutlu olarak CT ile görsel şekilde belirlenmesine yardımcı olur ve böylelikle hastalık ile ilgili detaylı bilgiler elde edilmiş olur. Uygun tedavi şeklinin belirlenmesinde de bir hayli etkili olan galyum PET CT, son yılların en iyi buluşlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Galyum 68 PSMA fiyatları

Modern tıp dünyasının ileriye yönelik ciddi adımlar atması sayesinde görüntüleme sistemlerinde fiyatların düştüğü görülmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde artan özel hastaneler ve görüntüleme merkezleri sayesinde fiyatlar arasında değişiklik görülebilmektedir

SGK Anlaşmalı Galyum 68 PSMA PET Çeken merkezler ve Galyum PSMA PET Fiyatları

Özel hastane ve görüntüleme merkezlerinde çekilen galyum 68 PSMA, bazen hastanelerin yoğunluğundan dolayı randevu almanın güç hale gelmesine neden olabilmektedir. Biyorad olarak bu çekim için SGK kapsamında hastalarımıza yardımcı olmaktayız, sgk nın karşılamadığı durumlarda ne kadar ücret ödeyeceğinizi, sgk onayı için hangi şartların olması gerektiğini öğrenmek ve Galyum pet randevu almak için çağrı merkezi numaralarımızdan ( 0212 709 98 48 – 0216 709 86 48 – 0850 333 45 24 ) bize ulaşabilirsiniz.
 
Sağlıklı yaşama bir adım daha yakın olun…
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İZMİR / BORNOVA
BURSA / GÖRÜKLE
ANKARA / BÜYÜK ESAT
ANKARA / ULUCANLAR
İSTANBUL / GÖZTEPE
İSTANBUL / KOŞUYOLU
İSTANBUL / ŞİŞLİ
İSTANBUL / ÜMRANİYE
İSTANBUL / GAZİOSMANPAŞA
KONYA
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Antalya da Galyum Psma Pet CT çeken SGK Anlasmalı Hastaneler
Samsun da Galyum PSMA Pet CT Hangi Hastanelerde çekiliyor.
Galyum PSMA PET CT Nedir, Avantajları ve Yan Etkileri
İstanbul SGK Anlaşmalı Galyum PSMA PET CT Fiyatları
Ankara SGK Anlaşmalı Galyum PSMA PET CT Fiyatları
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.