SİNTİGRAFİ
Sintigrafi
Sintigrafi Nedir?
Sintigrafi: hastalığı teşhis ve tedavi etmek için radyoaktif madde (radyofarmasötikler) çok küçük miktarlarda kullanır. Radyofarmasötikler spesifik organlar, kemikler ya da dokulara ilgi maddelerdir.
 
Sintigrafi de kullanılan radyofarmasötikler hastalığın türüne göre kullanılır. Sintigrafi cihazları gama ışını yayan özel kameralara sahiptirler. Gama ışını ile bilgisayarlara aktarılan bu görüntüler çekim yapılan organın çalışması hakkında detaylı bilgi verir.
 
X-ışınları görüntüsü vücudun anatomisi ile alakalı iken, Gama ışınları, organların çalışma fonksiyonlarını ve fizyolojisini gösterir. Örneğin, kuvvetli egzersiz sırasında kalbin görüntülenmesi için yapılan Kalp Sintigrafisi, kalp kasının fonksiyonu ve canlılığı belirlemenize yardımcı olur. Sıklılla yapılan diğer sintigrafi çekimleri ise tiroid, quatr, kemik sintigrafisi, kalp sintigrafisi, hipotiroidi, zehirli quatr, tiroid bezi, haşimato, perfüzyonist, nöroblastom sintigrafileri dir.
 
Sintigrafi Nasıl Çekilir?
Sintigrafi, radyofarmasötik adı verilen bir hastaya az miktarda radyoaktif ilaç verilmesini içeren tıbbi bir uzmanlık alanıdır. Bu, vücudu kısa bir süre için biraz radyoaktif hale getirir. Özel bir nükleer tıp kamerası, vücuttan yayılan (serbest bırakılan) radyasyonu algılar ve vücudun içinde nasıl çalıştığına dair resim veya fotoğraf çeker. Kullanılan radyoaktif ilaç tipine bağlı olarak birçok farklı organ görüntülenebilir. Radyoaktif ilaç genellikle damar yoluyla kan dolaşımına enjekte edilir, ancak aşağıdakiler dahil olmak üzere farklı şekillerde verilebilir:
 
• Yutulması;
• Doğrudan deri altındaki dokuya enjekte edilir;
• Bir şant içine enjekte edildi;
• Bir eklem içine enjekte; veya
• Solunur (solunur).
 
Radyasyon dozunu minimumda tutmak için sadece çok az miktarda radyofarmasötik verilir.
 
Nükleer tıp bazı hastalıkları veya rahatsızlıkları tedavi etmek için de kullanılabilir. Bu durumlarda, verilen radyofarmasötik madde miktarı daha büyüktür ve çoğunlukla hastalıklı veya anormal organa gider. Verilen radyofarmasötik tip genellikle, tedavi edilen vücut veya organ sisteminin parçası üzerinde maksimum etkiye sahip olan iyonlaştırıcı radyasyon yayar.
 
Nükleer Tıp Uzmanları Kimlerdir?
Bir nükleer tıp uzmanı, nükleer tıp alanında uzmanlaşmış eğitimi olan bir doktordur. Bazı nükleer tıp uzmanları, radyoloji, kardiyoloji (kalp uzmanı), onkoloji (kanser uzmanı) veya tanı amaçlı ultrason kullanımı gibi tıbbi uzmanlık alanlarında da eğitilmektedir.
 
Nükleer Tıp Teknologları Kimlerdir?
Nükleer tıp teknolojisi uzmanları, nükleer tıbbın bir üniversite derecesini elde eden sağlık profesyonelleridir, diğer şeylerin yanı sıra aşağıdakileri hak eder:
 
• Radyofarmasötiklerin ölçülmesi ve kullanılması;
• Enjeksiyonları vermek ve kan örnekleri almak;
• Nükleer tıp gamma kameralarını kullanmak;
• Nükleer tıp çalışmalarını işlemek ve analiz etmek için bilgisayarları kullanmak;
• Nükleer tıp tarafından araştırılan veya tedavi edilen hastalıkları anlamak; ve
• Hastalarla profesyonel olarak ilgilenir.
 
Radyofarmasötik Nedir?
Bir radyofarmasötik, radyoaktif bir kısmı ve farmasötik bir kısmı olan nükleer tıpta kullanılan bir ilaçtır.
 
Ne Zaman Nükleer Tıp Kullanılır?
Sintigrafi, çeşitli hastalık ve bozuklukların teşhisine yardımcı olmak ve vücudun değişik yerlerinin işleyesini değerlendirmek için radyoaktif maddeler kullanır. Tipik olarak, akciğer ve karaciğer ve safra kesesi fonksiyonları, hipertiroidi, kalp fonksiyonu, ortopedik yaralanmalar, kan pıhtılarını tespit etmek için kullanılır.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
İyot Tedavisi
Kemik Sintigrafisi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Serebral Perfüzyon Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Onkoloji Hastalarında Kemik Sintigrafisi
Sintigrafi sonrası yapılması gerekenler nelerdir?
Dinamik Böbrek Sintigrafisi Nasıl Çekilir?
Sintigrafi Nasıl ve Hangi Durumlarda Çekilir?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.