PEDİADRİK ONKOLOJİ
Pediadrik Onkoloji

Pediadrik Onkoloji Nedir?

Pediadrik onkoloji; lösemi, santral sinir sistemi tümörleri, lenfoma, yumuşak doku sarkomları, nöroblastom, böbrek kanseri, kemik kanseri, germ hücreli kanserler ve retinoblastom gibi çocukluk dönemlerinde görülen kanser türleri ile ilgilenen tıp alanına verilen isimdir. Bu alan "pediatrik hematoonkoloji" olarak da adlandırılmaktadır.
 
Çocukluk dönemi kanserleri, yetişkinlerde görülen kanserlerden çok daha etkilidir. Bağışıklık sistemi henüz tam oturmamış yaşta olan çocukların bu tip hastalıklara karşı korunmaları gerekmektedir. Özellikle çağımızın en büyük çocukluk dönemi kanserlerinden olan lösemi, dikkat edilmesi ve erken dönemde tanılanarak tedavi edilmesi gereken bir kanser türüdür. Uzmanlara göre erken dönemde tanı konulan lösemili çocukların iyileşme süreçleri daha hızlı gelişmektedir. Pediadrik onkoloji bölümü, çocuk yaşta kansere yakalanan hastalar üzerinde özel incelemeleri yaparak gerekli tedavi biçimine karar veren uzmanların yer aldığı bir tıp bilim alanıdır.

Pediadrik Onkoloji Hizmetleri Nelerdir?

Çocuklarda görülen kanser sadece lösemi ile sınırlı değil. Lösemiye ek olarak çocukluk döneminde görülebilen birçok kanser türü bulunmaktadır. Pediadrik onkoloji bölümü, bu dönemde görülen birçok kanser türü üzerine araştırmalar yapar, hastanın durumunu inceler ve buna göre tedavi yöntemini belirler. Peki Pediadrik Onkoloji hizmetleri nelerdir?
 
 1. Onkoloji Tanı, evreleme ve risk gruplaması
 2. Onkolojik tedavi planlama
 3. Periferik yayma değerlendirme
 4. Kemik iliği aspirasyonu ve değerlendirmesi
 5. Kemik iliği biyopsisi yapılması
 6. Lumbar ponksiyon ve BOS değerlendirme
 7. İntratekal tedavi
 8. Torasentez / para sentez ve sıvı değerlendirmesi
 9. Santral venöz Kateter ve port kateter bakımı ve kullanılması
 10. Kan ve kan ürünleri transfüzyonu ve izlemi
 11. Yüksek doz sitotoksik tedavi ve otolog kök hücre transplantasyonu
 12. Kemoterapi uygulaması ve komplikasyonların izlemi
 13. Kanserli çocuklarda palyatif bakım
 14. Kanserli çocukların aşılanmaları
 15. Tedavi sonrası geç yan etkilerin izlemi ve tedavisi

Pediadrik Onkoloji Bölümü Nerede Var?

Ülkemizde çocuk yaşta görülen kanser tipleri ile mücadele eden pediatrik onkoloji bölümü, devlet hastanelerinde nadiren bulunan bir bölümdür. Genel olarak doktor eksikliğinin yaşanması ve devlet hastanelerinden randevu almanın özellikle pandemi ile birlikte daha da zorlaşması, hastaların özel hastanelere yönelmelerini etkilemektedir. Ülkemizde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın parçası olarak Kanser Enstitüsü Klinik Onkoloji Anabilim Dalı içinde Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi içinde eğitim ve hizmet verilmektedir. Özel hastanelerde daha steril şekilde oluşturulan pediatrik onkoloji bölümü, alanında uzman doktorların yer aldıkları özel bir bölümdür. Hastalığın erken dönemde tanılanması ve tedavi sürecinin erken dönemde başlatılması için özel hastanelerden randevu almak daha uygun olacaktır.

Çocuk Onkoloji Hangi Hastanede Var?

İstanbul’da çocuk onkoloji bölümleri, belirli bazı hastanelerde bulunmaktadır. Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü ve Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma hastanesi ile bazı özel hastanelerde bu bölüm bulunmaktadır. Pandemi döneminde devlet hastanelerinden randevu almanın zorlaşması nedeni ile hastaların özel hastanelerle iletişime geçerek erken dönemde tedavi sürecinin başlatmaları gerekmektedir.

Pediadrik Onkoloji Randevusu

Çocuk yaşlarda görülen kanser tipleri, yukarıda da ifade ettiğimiz gibi yetişkinlerde görülen kanserlere göre çok daha tehlikeli boyutlara yol açabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar, erken dönemde tanılanmasının son derece önemli olduğunu kaydetmektedir. Modern tıp dünyasının hızlı şekilde ilerleyerek kanser alanında özel çalışmalar yapmaları ve oluşturulan pediadrik onkoloji bölümleri sayesinde daha hızlı çözümler sunulmaktadır. Randevu alabileceğiniz özel hastaneler ve alanında uzman doktorlar için Biyorad iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz. Ekibimiz, sizin için en uygun doktoru ve en yakın adresi bularak randevu almanızı kolaylaştıracaktır.
 
Onkoloji Genel Bilgiler
Cerrahi Onkoloji
Jinekolojik Onkoloji
Kemoterapi
Pediadrik Onkoloji
Radyasyon Onkolojisi
Radyoterapi
Tıbbi Medikal Onkoloji
Ürolojik Onkoloji
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.