ONKOLOJİ GENEL BİLGİLER
Onkoloji Genel Bilgiler

Onkoloji de Kanser Tedavisi

Kanser tedavisi, kanser tipine, büyüklüğüne ve yayılım gösterme durumuna göre farklı yöntemler kullanılarak yapılan bir tedavidir. Genel olarak cerrahi operasyon, kemoterapi ve radyoterapi tedavi yöntemleri uygulanarak kanser tedavisi yapılmaktadır.
 
Kanser alanında tıp dünyasının yaptığı başarılı çalışmalar ve devam eden araştırmalar sayesinde, özellikle erken dönemde tanılanması ve tedaviye doğru şekilde başlanması durumunda kanser hastalıkları ile mücadele etmek ve hastanın yaşam kalitesini yeniden arttırması daha büyük bir olasılıkla değerlendirilmektedir. Bunun için onkoloji bölümleri, sürekli yeni araştırmalar yaparak kanser üzerinde yeni değerlendirmeler ve tedavide kullanılacak farklı yöntemleri keşfetmeye devam etmektedir. Kanser tedavisi, hastanın genel sağlık durumuna, kanserin büyüklüğüne ve yayılım yapıp yapmadığına bakıldıktan sonra belirlenmektedir. Hormon tedavileri, biyolojik tedavi yöntemleri ve hedefe yönelik tedaviler, daha az sıklıkla uygulanan tedavilerdir. Bu tedavi yöntemleri, hastanın durumuna göre tek başına ya da cerrahi operasyondan sonra da uygulanabilmektedir

Kanserde Tedavisinde Kullanılan Onkolojik Tedavi Yöntemleri

Kanser tedavisi ile ilgili yapılan başarılı çalışmaların her geçen gün artması sayedinde, hastaların yeniden sağlıklarına kavuşmaları daha güçlü ihtimallere dayanmaktadır. Bu anlamda başvurulan kanser tedavisi yöntemleri, uzman doktorların yapacakları inceleme sonrasında belirlenmektedir. Günümüzde en çok uygulanan ve başarı oranı daha yüksek olan kanser tedavisi türleri şunlardır;
 
Kemoterapi: kanser hücrelerini yok etmeye ve küçültmeye yönelik uygulanan bir tedavidir. Cerrahi operasyon sonrası uygulanır genellikle.
 
Radyasyon Tedavisi: Günümüzde en sık uygulanan kanser tedavisi türleri arasında yer alıp başarı oranı oldukça yüksektir.
 
Hormonal Tedavi: Prostat kanseri ve meme kanseri gibi bazı kanser türlerinde uygulanan, başarı oranı yüksek bir kanser tedavisidir.
 
Cerrahi Tedavi: Kanserli hücrenin vücuttan çıkartılması için uygulanan cerrahi operasyon sonrasında kemoterapi ya da radyoterapi uygulanabilir.
 
Biyolojik Tedavi: Kansere karşı vücut savunma mekanizmasını güçlendirmek amacı ile uygulanan biyolojik tedavi “immünoterapi” olarak da adlandırılır.

Kanser Tedavisi Tipi Nasıl Belirlenir?

Kanser şüphesi olan ya da ailesinde yatkınlık olan kişiler, kanser taramasından geçirilirler. Yapılan bazı tetkikler ve tahliller sonucunda tanı konur. Onkoloji tıp bilim dalının yürüttüğü bu çalışmada, alanında uzman doktorlar görev alırlar. Günümüzde develet hastaeleri ile özel hastanelerde yer alan onkoloji bölümü, kanser ile özel olarak ilgilenen bölümdür.
 
Hasta üzerinden yapılan inceleme sonucunda kanserli hücreler tespit edilir. Kanserin hangi evrede olduğu incelendikten sonra hastaya uygun tedavi yöntemi uygulanır.

Kanser Tedavisi Hangi Bölümde Yapılır?

Türkçede “kanserbilim” olarak adlandırılan onkoloji bölümü, hastanın takip ve tedavisini yürüten bölümdür. Cerrahi onkoloji, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkolojisi, birlikte hareket eden bölümler olup kanserli hastaya hangi tedavinin ne şekilde uygulanması gerektiğine karar veren birimlerdir. Alanında uzman doktorların yer aldıkları bu bölümler, sadece kanser tedavisi ile ilgilenmezler aynı zamanda yeni çalışmalar yaparak kanserbilim alanına katkıda da bulunurlar.

Kanser Tedavisinde En İyi Hastane Hangisidir?

Onkoloji alanında uzman olan hastane ve doktorların sayısı her geçen gün günümüzde artmaya devam ediyor. Ancak kanser hastalığı gibi riskli ve ölüm oranı yüksek bir hastalık karşısında kanser tedavisinde en iyi hastaneler hakkında detaylı bir araştırmanın yapılması gerekmektedir.
 
Biyorad, kanser tedavisi alanında başarılı hastane ve uzman doktorlarla anlaşmalı bir kurum olup kanser tedavisi görmesi gereken hastalara yardımcı olmaktadır. Erken dönemde alınacak önlemler sayesinde hastanın yaşamına yeniden dönmesinin çok daha büyük ihtimaller dahilinde olduğunu belirten uzmanlar, kanser hastalığı tedavisinin kesinlikle ertelenmemesi ve alanında uzman bir doktordan tedavi görülmesi gerektiğini belirtmektedir. Çağrı merkezi iletişim bilgilerimizden ulaşarak kanser tedavisinde en başarılı hastaneler hakkında bilgi alabilir, randevu oluşturarak tedavinize bir an önce başlayabilirsiniz.
 
Onkoloji Genel Bilgiler
Cerrahi Onkoloji
Jinekolojik Onkoloji
Kemoterapi
Pediadrik Onkoloji
Radyasyon Onkolojisi
Radyoterapi
Tıbbi Medikal Onkoloji
Ürolojik Onkoloji
 
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Onkoloji Hangi Hastanelerde var?
Ankara' da SGK Anlaşmalı Onkoloji Hastaneleri ve Doktorları
Antalya' da SGK Anlaşmalı Onkoloji Doktorları
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.