SKOLYOZGRAFİ
Skolyozgrafi
Omurganın göğüs veya bel bölgelerinde görülebilen yana doğru olan eğrilere verilen isim “skolyoz”dur. Skolyozda arkadan bakıldığında sağa veya sola doğru yer değiştirir. Oysa normal sağlıklı bir insana arkadan bakıldığında omurgada omurlar düz şekilde görülür. Skolyografi, bu duruma tanı koymak ve uygun tedavi yöntemini belirlemek amacıyla çekilmektedir.
 
Özellikle yetişme çağında olan çocuklarda daha fazla görülen skolyoz, erken tanı ve tedavi edilmesi durumunda yüzde 100’e varan sonuçlarda hastalığın iyileşmesini sağlamaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi skolyozda da erken tanının son derece önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, ilerleyen dönemlerde kişilerin yaşam kalitesinin düşmemesi ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için belirtilerinin kendini gösterdiği ilk dönemde hastanın doktora görünmesinde fayda olduğunu vurguluyorlar.

Skolyoz belirtileri nelerdir?

“Omurga eğrilikleri” olarak da adlandırılan skolyoz, daha çok yetişme çağında olan çocuklarda kendini göstermeye başlayan bir türüdür. Modern tıp teknolojisinin bir hayli ilerleme kat etmesi sayesinde bu tip sıkıntılara karşı öncesinden tedbir almak mümkündür.
 
Skolyozgrafi çekimi ile skolyozun hangi boyutta olduğu daha net şekilde tespit edilebilmekte ve uygun tedavi şekli belirlenebilmektedir. Ancak bir kişide skolyoz olup olmadığını anlamak için de bazı bilgilere sahip olmak gerekir. Uzmanların aktarımlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda hazırladığımız skolyoz belirtileri, önceden tedbir almanız açısından önemli oranda faydalı olacaktır. Skolyoz belirtileri nelerdir?
 
  1. Kalçalar ve omuz seviyeleri arasında eşitsizlik,
  2. Vücut balansının bozulması,
  3. Çocuklarda bir bacağın diğer bacaktan uzun olması,
  4. Kız çocuklarında eteğin bir bölümünün yukarıya çekilmesi,
  5. Kürek kemiğinde tümsek ve göğüs kafesinde asimetri.

Diğer hastalık türlerine göre belirtileri kendini daha net şekilde belli ettiren skolyoz şüphesi duyulduğu ilk andan itibaren doktora gidilmesi gereklidir. Başında da belirttiğimiz gibi yetişme çağında olan çocuklarda görüldüğü için erken tanı koymak ve tedavi şeklini belirlemek daha kolaydır.

Omurga eğriliği nedir?

Omurga, yandan bakıldığında tam düz değildir. Boyun ve bel bölgesinde hafif çukurluk olur. Ancak arkadan bakıldığında ise tam düz şekilde görülür. Skolyoz (Omurga eğriliği) hastalığı bulunan kişilerde ise arkadan bakıldığında omurganın sağa veya sola yatkın olduğu görülür.
 
Uzmanlar, skolyoz hakkında bilgi verirken bunun bir hastalık olmadığını bir bulgu olduğunu belirtiyorlar. Yani omurga eğriliği bir bulgu olup tedavisi mümkün olan bir durumdur. Bunun için tanı konulması şarttır. Modern tıp dünyasının hızlı bir şekilde ilerlemesi sayesinde birçok hastalık ve bulguda olduğu gibi skolyoz bulgusunda da olumlu sonuçlar elde etmek mümkün hale gelmiştir.
 
Skolyozgrafi çekimi yapılarak durumun ciddiyeti hakkında daha net bilgilere ulaşılabilmektedir. Ancak uzmanlar, her fırsatta anne –babaları uyararak bu tip eğriliklerin görülmesi durumunda, ilerleyen zamanlarda düzelir umudu ile tedaviyi ertelemenin çok yanlış olduğunu belirtiyor. Erken dönemde tanı konulması, tedavinin daha başarılı şekilde tamamlanabileceğini aktaran uzmanlar, skolyozgrafi ile tanı konulan hastalarda yüzde 100 oranında başarılı sonuçların alındığını belirtiyorlar.

Skolyoz tedavisi

Erkek çocuklarda kız çocuklarına göre daha az görülen skolyoz, bazen tedavi gerektirmeyebilir. Ancak tedavi gerektirmeyen durumlar olsa bile kesinlikle doktor muayenesinden geçmek ve tanının doğru konulması gerekmektedir. Uzman doktorlar, skolyozun hangi derecede olduğunu tespit etmek için skolyozgrafi çekimi isterler. Çekim sayesinde daha doğru sonuçlar alınarak egzersiz veya bazı sporlar önerilebilmektedir. Ancak durumun ileri derecede olması durumunda tedavi edilmesi gerekmektedir.

Skolyozgrafi yapan hastaneler

İstanbul gibi büyük şehirlerde özel hastane ve görüntüleme merkezlerinin sayısı bir hayli fazladır. Bu da hastaların daha kolay randevu almalarına yardımcı olmaktadır. Ancak çocuk hastalıkları olduğu için ve görülme olasılığı biraz fazla olduğu için özel anlaşmalı bir kurumdan destek alınması daha sağlıklıdır. Skolyozgrafi yapan hastaneler hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için Biyorad ile iletişime geçebilirsiniz.

Skolyozgrafi fiyatları

Modern tıp dünyasının her geçen daha yaygın olarak sunduğu cihazlarının yaygın şekilde kullanılması, fiyatların düşmesini önemli oranda etkilemektedir. Skolyozgrafi fiyatları da bu bağlamda indirimli olarak kendini göstermektedir. Hastalara yardımcı olmak ve uygun fiyatlarla sağlıklarına yeniden kavuşmaları için yardımcı olduğumuz kurumumuza iletişim bilgilerinden ulaşarak skolyozgrafi fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir, size en yakın görüntüleme merkezinden veya özel hastaneden randevu oluşturabilirsiniz.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / KADIKÖY
İSTANBUL / ATAKÖY
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.