IVP
IVP
Hastalıkların kesin çözüme kavuşabilmesi ve kaybolan sağlıklı yaşama yeniden kavuşulabilmesi için gerekli tedavilerin yapılması gerekir. Bazı tedavi yöntemleri öncesinden yapılması gereken tetkikler, sancılı veya ağrılı olabiliyor ancak sağlık açısından konuya bakıldığında bunların her birinin gereken işlemler olduğunu anlamak mümkündür.
 
İntravenöz Pyelografi (İVP) de zahmetli işlerden biridir ama böbrek hastalıklarında özellikle kesin tanının konulabilmesi ve hastalığın teşhis edilerek uygun tedavi yönteminin belirlenmesi için yapılması gereken bir işlemdir.
 
Böbrek şikayetleri ile hastaneye giden hastalar gerekli muayene işleminden geçirildikten sonra net sonuç elde edilmediğinde doktor İntravenöz Pyelografi (İVP) çekimi ister. Damar yoluyla verilen ilaç sayesinde böbrekte yaşanan ağrının nedenin taş mı yoksa başka bir şey mi olduğu anlaşılmaktadır.
 
Çekim işleminden en az 8 saat önce doktorun verdiği ilaç içilir, arkasından herhangi bir şey yenilip içilmez. Bu ilacın kullanılmasının nedeni böbrekleri ve bağırsakları temizleyerek görüntülemede daha net sonuçlar elde etmektir.

Floroskopi nedir?

Radyolojinin ilk inceleme yöntemlerinden biri olan floroskopi, günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. toraks, sindirim sistemi (GİS), idrar yolları, kadın üreme organları incelemek için kullanılan bu yöntem, daha iyi görüntünün alınması ve hastalık nedeninin daha iyi öğrenilmesi için kullanılan bir yöntemdir.
 
X ışınları kullanılarak görüntülemenin gerçekleştirildiği floroskopide daha net görüntü elde edebilmek için hastaya kontrast madde verilmektedir. Kontrast madde (boyalı ilaç) çekim yapılan bölgedeki iyi huylu ve kötü huylu hücrelerin birbirinden ayırt edilmesine yardımcı olan bir maddedir. Bazı hastalarda alerjik durumların olmasından dolayı bazı yan etkileri olsa da genel olarak şimdiye kadar tespit edilmiş bir yan etkisi ile karşılaşılmamıştır.

Floroskopi nasıl çekilir?

İnceleme öncesinde hastaya gerekli bilgiler verilir ve floroskopi çekimine hazır hale getirilir. Hasta, çekime girmeden önce üzerinde bulunan tüm metal eşyaları çıkartır ve tüm kıyafetlerini çıkartarak hasta önlüğü giyer. Hamile kadınlarda ve alerjik durumu olan hastalarda daha öncesinden doktora verilecek bilgi sayesinde farklı bir yöntem uygulanabilmektedir veya çok riskli olduğu saptanması durumunda floroskopi yapılmaz.
 
Üst sindirim sistemi, ince barsaklar, idrar yolları ve kadın üreme organının incelenmesi amacıyla kullanılan floroskopi çekiminde en çok dikkat edilmesi gereken detay, çekimden 8 saat önce hastanın herhangi bir şey yiyip içmemesidir. Sürekli kullanmak zorunda olduğu ilaçları varsa bunu da doktoru ile paylaşmalıdır.

Floroskopi ağrılı mı?

Floroskopi, diğer MR sistemlerinden veya diğer görüntüleme tetkiklerinden farklı şekilde yapılmaktadır. Bu nedenle daha zor bir işlem olduğunu kabul etmek gerekir. Ancak floroskopi çekimi, hastalığın hangi boyutta olduğunu öğrenmek adına önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ağrılarından çok hastalıktan kurtulmayı düşünerek kişinin kendini sakinleştirmesi gerekir.

Floroskopi fiyatları

Tıp dünyasının hızlı bir şekilde ilerleme kaydetmesi sayesinde görüntüleme cihazları ve görüntüleme merkezlerinin sayısında bir hayli artış yaşanmaktadır. İstanbul’da çok sayıda Floroskopi çekimi yapılabilen özel hastane ve görüntüleme merkezi bulunmaktadır. Biyorad olarak hastaların memnuniyetini sağlamak ve ekonomik fiyatlarla Floroskopi çekimi yapmalarını sağlamak amacıyla Floroskopi fiyatları konusunda da en iyisini sunmaktayız. Çekim işlemi hakkında bilgi almak ve size en yakın merkezimizden randevu oluşturmak için çağrı merkezi numaramızdan kurumumuza ulaşabilirsiniz.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / KADIKÖY
İSTANBUL / ATAKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Bir çok tedavi seçeneği olarak konuşulan Kök Hücre Nedir?
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.