IVP
IVP
Börek, İdrar Yolları ve İdrar Torbasının İlaçlı Filmi (IVP) Nedir?
Yapılan muayeneniz sonucunda hekiminiz, rahatsızlığınızın nedeninin kesin olarak anlaşılabilmesi ve en uygun tedavinin verilebilmesi amacı ile sizden BÖBREK VE İDRAR YOLLARI ilaçlı (IVP) filmi çektirmenizi istemektedir.
 
Böbrek ve İdrar Yolları İncelemesi
IVP böbrek inceleme filmi, böbrek ve idrar yolları hastalıklarının tanısında başvurulan radyolojik bir inceleme yöntemidir. Bu inceleme hastanemizin Tıbbi Görüntüleme ve Girişimsel Radyoloji Merkezi’nde, bu alanda uzmanlık eğitimi almış hekimlerimiz tarafından yapılmaktadır. Böbrekler ve idrar yolları, karın içi organları (özellikle barsaklar) tarafından örtüldüklerinden röntgen filmlerinde net izlenemezler. Onları net olarak görüntüleyebilmek için incelemeye gelmeden önce barsaklarınızın boşaltılması amacı ile önceden “müshil” adı ile tanıdığımız bir ilaç kullanmanız gerekmektedir. Bu amaçla inceleme randevunuzdan önce size tarif edildiği şekilde hazırlığınızı yaptıktan sonra hiçbir şey yemeyerek hastaneye aç karnına gelmelisiniz. Özellikle hatırlatmak isteriz ki inceleme öncesi sigara, çay, gazlı ve kolalı içecekler içmeniz, incelemenizin yapılış süresini uzatabilir ve inceleme bulgularınızda da yanılgılara yol açabilecek etkilerde bulunabilir. Içecek olduğunuz müshil ilacı sizi geçici olarak ishal yaparak barsaklarınızın boşalmasını sağlayacaktır. Ilaç, etkisini genellikle 8-10 saat içinde göstereceğinden size bildirilen dozların dışına çıkmamanızı öneririz. Bununla beraber kişilerin beslenme alışkanlıklarına ve bünyelerine bağlı olmak üzere bu tür ilaçların bir defalık kullanımları her zaman etkili olmayabilmektedir. Bu durumda incelemenizi yapacak olan uzman hekimimiz sizin bir kere daha bu ilacı kullanarak inceleme için gelmenizi isteyebileceği gibi, inceleme öncesi “boşaitıcı lavman” önererek de bu sorunu giderebilir.
 
IVP filminde; böbreklerinizin ve idrar yollarınızın görüntülenmesi amacı ile “Radyolojik Kontrast Ilaçlar” adını verdiğimiz bir ilacın damar yolu ile enjeksiyonu gerekmektedir. Bu ilaçlar “iyot” içerirler ve kana karıştıktan sonra böbrekler tarafından süzülerek, röntgen filminde böbrek ve idrar yollarının görüntülenmesini sağlarlar. Bu amaçla kullanılan çeşitli kontrast maddeler bulunmaktadır. Iyot, alerjik bir madde olduğundan, damar yolu ile uygulanması sonrasında, çok ender de olsa, bazı hastalarda alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bunlar hafif bulantı hissi, kızarıklık, bazen döküntülerin oluşması gibi reaksiyonlar olup hemen düzelen rahatsızlıklardır. Bu tür ilaçlar doğrudan doğruya uzman hekimlerimiz denetiminde uygulandığından en ufak bir endişe duymamalısınız. Ancak, bazı alerjik bünyeli hastalarda “iyot”lu kontrast maddelerin daha ciddi alerjik reaksiyonlara da yol açabileceği bilinmektedir. Bu nedenle eğer; bilinen bir alerji hastalığınız varsa (astım, saman nezlesi gibi) ya da bu tür ilaçlar daha önce size uygulanmış ve herhangi bir rahatsızlığınız olmuş ise, bunu inceleme öncesinde radyoloji uzmanımıza bildirmenizi rica ediyoruz. Bu durumda rahatınız için gerekli ek önlemler alınabileceği gibi, daha farklı ilaç uygulamalarına veya inceleme yöntemlerine de karar verilebilir.
 
Bu ilacın tatbikinde, tamamen size özel ve uygulandıktan sonra atılan (disposable). özel setler kullanılmakta ve tüm bu işlemler hijyenik koşullarda yapılmaktadır. Inceleme yaklaşık 30-45 dakika kadar sürecektir. incelemeleriniz tamamlandıktan sonra uzman hekimimiz filmlerinizi kontrol ederek bulgularını ayrıntılı bir rapor şeklinde hazırlayacaktır. Filmleriniz ve inceleme bulgularınızı içeren radyoloji raporunu Tıbbi Görüntüleme ve Girişimsel Radyoloji Merkezi bankosundan alacaksınız. Sizden bu incelemeyi isteyen hekiminize, film ve sonuçlarınızı mutlaka göstermeniz gerektiğini bir kere daha hatırlatmak isteriz.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / GÖZTEPE
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.