VOİDİNG SİSTOGRAFİ
Voiding Sistografi
Voiding Nedir?
Mesane ve üretranın (Mesaneyi vücut dışına bağlayan boru) çalışma prensibini incelemek için yapılan, halk arasında işeme filmi olarak bilinen çekimin adına Voiding diyoruz.
 
Bir işeme sistogramı veya VCUG, üreteral reflüyü belirlemek için kullanılan bir çalışma türüdür. Üreteral reflü, mesanede üretere geri akan idrar olarak tanımlanır
 
Bu çalışmanın ana endikasyonları şunlardır:
Kalıcı idrar yolu enfeksiyonlarının değerlendirilmesi, tıbbi müdahale sonrası vezikoüreteral reflünün değerlendirilmesi veya aile reflü geçmişi.
 
Bir Voiding Cystogram'a nasıl hazırlanmalıyım?
Hasta geldiğinde üretra içine yerleştirilmiş bir Foley kateteri olması gerekir. Bir hemşire, steril bir teknik kullanarak kateteri tarama odasına yerleştirecektir. Bir çocuk testi alıyorsa, bir ebeveyn mevcut olabilir. Ebeveyn veya vasi, çocuğun muayene sırasında çocuğun kaygısını azaltmak için bölüme girmeden önce bir görüşme yapmaya teşvik edilir. Hastanın kontrast madde alerjisi olup olmadığı bilinmelidir.
 
Voiding çekiminden önce mutlaka idrar kültür testi yaptırılarak, enfeksiyon olmadığından emin olunmalıdır.
 
Voiding Çekimini Nasıl Yapıyoruz?
Voiding çekimi sadece Fulya da bulunan Pediadrik Görüntüleme Kliniğiniğimiz de Uzm. Rad. Dr. Hakkı OKTAY ve ekibi tarafından yapılmaktadır.
 
Saç telinden daha ince slikon malzemeden yapılmış esnek yapıya sahip bir katater, üretraya yerleştirilir ve bu katater den mesane içine kontrast madde dediğimiz boyalı su gönderilir. Bu boyalı su mesane den daha iyi görüntü almamızı sağlamak için kullanılır.
 
Mesane kontrast boya dolu iken çeşitli açılardan görüntüler alınır ve sonrasında katater çıkartılarak, birde mesane boş iken görüntüler alırız.
 
Test ne kadar sürer?
Bu işlem genel de 3 dakika sürer. Hasta bir tarama masasında düz uzanacak. Yerleştirildikten sonra kateter üzerine bir salin torbası ve tüpü takılacaktır. Salin, mesaneyi maksimum kapasitesine kadar doldurmak için kullanılacaktır. Kullanılan serum fizyolojik miktarı için yaş ve kilo dikkate alınır. Tuzlu su az miktarda bir radyoaktif izleyici ile karıştırılacaktır. Bu, mesaneyi doldurarak bir kameranın altında görselleştirmemizi sağlayacaktır. Doldurma tamamlandıktan sonra kateter çıkarılacak ve hastaya idrara çıkma istenecektir. Genellikle hastaya bir yataklık ya da pisuar verilir, çünkü görüntüleme işeme sırasında devam edecektir. Her iki doldurma ve işeme fazı sırasında resimlerin elde edilmesi gerekir, çünkü reflü her iki aşamada da ortaya çıkabilir.
 
Voiding Neden Yapılır?
Bu test, özellikle birden fazla idrar yolu ya da mesane enfeksiyonu olan çocuklarda, idrar yolu enfeksiyonları nedenini teşhis etmek için yapılabilir.
 
Ayrıca, aşağıdakileri teşhis etmek ve değerlendirmek için de kullanılır:
• İşeme Zorluğu
• Mesane veya Üretra ile ilgili doğum kusurları
• Üretral Darlık
• Böbrek ve ya İdrar Reflüsü (Nefropati)
Tarama sonuçları ne zaman hazır olacak?
Bir radyolog görüntüleri yorumlayacak, rapor yazacak ve sonuçları iç bilgisayar sistemi aracılığıyla doktorunuza iletecektir.
 
Hamile iseniz ya da radyasyon maruziyeti nedeniyle bu taramadan önce hamile olabileceğinizi düşündüğünüzde doktorunuza bildirmeniz önemlidir.
 
Tüm görüntüleme yöntemleri arasında, çocukların radyasyondan korunması için Pediatrik Görüntüleme Kliniği oluşturduk. Çocuğunuzun bir görüntüleme hizmetine ihtiyacı olduğunda, görüntü kalitesi ve risk arasında seçim yapmak zorunda kalmak istemiyoruz. Biz kaliteden ödün vermeden tıbbi görüntüleme ve müdahale de dozu sınırlamakda kararlıyız.
 
Biz, bebekler, çocuklar ve ergenler için kapsamlı bakım sağlamak için çocuk uzmanları ile yakın bir çalışma içerisindeyiz. Bazı durumlarda, Voiding çekimi sonrasında hastalarımıza verdiğimiz film sonuçlarının görüntü kalitesini çocuk doktorları ve cerrahları kontrol etmektedirler.
 
Biz büyüyen organların eşsiz gereksinimlerini anlıyoruz ve çocuğunuzun sağlığını desteklemek için klinik bilgiye önem veriyoruz.
 
Çocuğunuz 0-8 yaş arasında ise merkezimizde yapılacak Voiding çekiminde alacağı toplam radyasyon dozu 80-150 mrad civarında, önemsiz bir radyasyon oranı olacaktır.
 
Çocuğunuzun bir yıl içerisinde doğadan aldığı radyasyon miktarı ise 1000- 1500 mrad civarındadır.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.