VOİDİNG SİSTOGRAFİ
Voiding Sistografi
Voiding, sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren çocuklarda mesane ve idrar yollarını görüntülemeye yardımcı olan radyolojik bir inceleme türüdür.
 
Halk arasında “işeme filmi voiding” olarak da bilinen Voiding sistoüretrografi (VSUG), mesane ve alt üriner sisteminin değerlendirilmesinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Sistem, X ışınları ile görüntüleme sağladığı için bazen insanlar arasında korkuya neden olsa da yayılan radyasyonunun minimum seviyede olması, günlük normal olarak alınan radyasyondan çok daha az bir etkisi olduğu saptanmıştır.
 
Mesaneye bir sonda ile kontrast madde verilerek işeme sırasında idrar yollarının görüntülenmesini sağlayan voiding, idrar yollarının görüntülenmesini sağlayan bir sistemdir.

Voiding sistoüretrografiye hangi durumlarda kullanılır?

“İdrarın geri kaçması” olarak da adlandırılan Vezikoüreteral reflü durumlarında voiding kullanılabilir. Bununla birlikte bazı çocuklarda üreterler içinde geri akım meydana gelir. Tıp dilinde “vezikoüreteral reflü” denilen bu durumda da yine incelemede bulunmak için voiding kullanılmaktadır.
 
Çocuklarda böbreklerin genişlemesine neden olan üreter içinde geri akımın oluşması, iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. Orta seviyedeki kaçaklar idrar üreter seviyesine kaçabilirken ağır seviyelerde ise durum daha da ciddiyete biner ve idrar böbreklere kadar kaçabilir. Voiding, bu tip durumların incelenmesi için kullanılır ve hastalığın hangi evrede olduğu ile ilgili bilgi verir.
 
İdrar yolları ve enfeksiyonunun incelenmesi için kullanılan voiding, bir de erkek çocuklarda görülen “posterior üretral valv” darlıklarının incelenmesi için de kullanılmaktadır. Bunun haricinde yine idrar yollarına bağlı olarak görülen İşeme disfonksiyonu ve nörojenik mesane gibi durumlarda da X ışını kullanılarak görüntüleme sağlayan voiding sistoügrafi (VSGU) kullanılmaktadır.

Voiding zararlı mı?

Çocuklarda idrar yolları ve enfeksiyon durumunun olup olmadığı için kullanılan voiding, haliyle ebeveynlerin çekinmelerine neden olmaktadır. İdrar sondası takılarak işeme esnasında görüntü almaya yardımcı olan radyolojik görüntüleme yöntemi öncesinde hastaların çocuk olmasından dolayı sakinleştirici ilaçlar verilmektedir.
 
Sakinleştirici ilaçlarının dozunun çok yüksek olmamasından dolayı sonda takıldığı esnada ufak-tefek ağrılar görülebilmektedir.
 
Bunun haricinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. X ışınları kullanılarak bölgeden görüntü alındığı için ebeveynlerin aklına ilk gelen sorulardan biri de “voiding ilerleyen dönemlerde vücutta radyasyon etkisi bırakır mı?” sorusudur.
 
Uzmanların verdiği yanıtlara göre; Voiding uygulamasında kullanılan radyasyon minimum düzeydedir. Yani diğer bir tabirle günlük doğal olarak alınan radyasyon kadar değildir. Sonuç olarak X ışınları ile görüntü alınan sistemin vücut üzerinde herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Voiding nasıl yapılır?

Voiding yapılmadan önce öncelikle enfeksiyon olmadığından emin olunur. Daha sonra hastanın yaşına uygun bir katater ile mesane doldurulur, mesane dolduktan sonra katater alınarak video yoluyla veya spot filmler alınarak inceleme yapılır. İncelemede;
 
  • Mesane boyunda değişikliğin olup olmadığına,
  • İşeme disfonksiyonu,
  • Üreterlerde genişleme olup olmadığına,
  • Posterior üretral valvler ve üretra darlıkları değerlendirilerek gerekli rapor oluşturulur ve hastalık ile ilgili uygun tedavi planı yapılır.

Voiding öncesinde bilinmesi gerekenler

Hastalıklarla ilgili tıp dünyasında geliştirilen yöntemler sayesinde erken sürede tanı koymak ve hastalık ile ilgili gerekli önlemi almak mümkündür. Sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren çocuklarda mesane ve idrar yollarının incelenmesi için kullanılan voiding de geliştirilmiş yeni nesil tekniklerden biridir.
 
Voiding çekiminden önce, hastanın üzerinde herhangi bir metal eşya bulundurmaması, görüntünün kaliteli olması ve radyasyon etkisinde kalınmaması açısından önemlidir.
 
İdrara yolu enfeksiyonunun bulunması durumunda uygulanmayan görüntüleme için enfeksiyonun olmadığından emin olunmalıdır. Enfeksiyonun olması durumunda idrarın böbreklere taşması durumu söz konusu olabileceğinden enfeksiyonun olmadığından emin olunması gerekmektedir.
 
Film çekimi, hastaya kontrast madde verilmeden önce çekilir. Film çekiminden sonra cinsel bölgenin temizlenmesi işlemi gerçekleştirilir ve hastanın yaşına uygun katater mesaneye yerleştirilir. Mesane dolarken üst idrar yollarına kaçış olup olmadığını incelemek için sık filmler çekilir.
 
Ortalama 15 dakika kadar süren işlemden sonra mesanede idrar kalıp kalmadığını incelemek amacıyla yeniden bir film daha çekilmeye ihtiyaç duyulur.

Voiding sonrası

Sık üriner sistem enfeksiyonu geçiren çocuklarda mesane ve idrar yollarını görüntülemeye yardımcı olan voiding çekimi sonrasında hasta normal şekilde hayatına devam edebilir. Voiding radyasyon konusunda bilinmesi gereken en önemli detay, kişi üzerinde herhangi bir yan etki bırakmamasıdır.

Voiding sonucu ne zaman çıkar?

Yukarıda belirttiğimiz durumların incelenmesi amacıyla çekilen voiding sonuçları, uzman radyolog tarafından hazırlanan raporun doktora sunulması ile başlar. daha sonra uzman doktor gerekli incelemeyi yaparak hastalık hakkında genel tanıyı koyar. Ortalama olarak 1 günde voiding sonucu çıkmaktadır.

Voiding sistoügrafi (VSGU) nerede çekilir?

Devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve özel olarak oluşturulan görüntüleme merkezlerinde çekilen voiding sistoügrafi (VSGU) için randevu almak için Biyorad ile iletişime geçebilirsiniz. İstanbul’un birçok özel hastanesi ve görüntüleme merkezi ile anlaşmalı olan kurumumuz, hastaya en yakın adresten randevu ayarlamaktadır.

Voiding fiyatları 2019

Gelişen tıp teknolojisi sayesinde artış görülen görüntüleme sistemleri ile birlikte fiyatların düştüğü de görülmektedir. Voiding fiyatları 2019 güncel listesi hakkında detaylı bilgi almak için çağrı merkezi numaramız üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
 
Sağlığınızı korumak ve öncesinden önlem almak için hastalık belirtileri kendini göstermeye başladığı ilk anda zaman kaybetmeden doktora görünmenin hayat kurtarıcı özelliğe sahip olduğunu unutmamak gerekir. Voiding randevu işlemleri için çağrı merkezi numaramızı arayabilirsiniz.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.