RAHİM FİLMİ
Rahim Filmi
Rahim filmi yani “Histerosalpingografi”, kadınların yaşadıkları rahim sorununa karşı geliştirilen bir yöntemdir. Adet görme, gebe kalma, doğum yapma gibi kadınların fıtratında olan durumlar için büyük önem taşıyan HSG, birçok rahim hastalığı ve problemine tanı koyma ve uygun tedavi biçimini belirlemede etkili bir radyolojik görüntüleme sistemidir.
 
Genital bölge, son derece karmaşık bir bölge olup buradan itibaren başlayan rahim tüpleri bazı sıkıntıların yaşanmasından dolayı hastalıklara neden olur. Tüplerin tıkanık olması gibi başlıca nedenler başta olmak üzere rahim ile ilgili yaşanan diğer tüm sıkıntıları belirlemede ve tanı koymada etkili bir yöntem olarak tıp dünyasında son yıllarda kendinden söz ettiren rahim filmi (HSG), 80 yılı aşkın bir süreden beridir tıp dünyasında yerini almaktadır.
 
Ancak geçmiş dönemde teknoloji ve tıp dünyasının günümüzdeki gibi gelişmemiş olması rahim filmi çektirirken ağrı ve kanamaların meydana gelmesine neden olmakta idi. Bu da günümüz kadınlarının yeni sistem hakkında bilgi sahibi olmadıkları için rahim filminin ağrılı ve kanamalı geçtiği düşüncesini uyandırmaktadır.
 
Oysa uzmanların aktardıkları bilgilere göre yeni nesil HSG sistemleri, herhangi bir şekilde ağrılara veya kanamaya neden olmamaktadır.

Rahim filmi (HSG) neden çekilir?

Rahim ve rahim tüplerinde birden fazla problem görülebilmektedir. Rahim filminin çektirilmesinin ama amacı, kısırlığa neden olan sorunu çözmek ve uygun tedavi şeklini belirlemektir. Ancak bununla birlikte rahimde oluşan diğer tüm problemlerin ana kaynağını teşhis etme ve tanı koymada da rahim filmi çektirilmektedir.
 
Yapılan araştırmalara göre HSG çektiren kadınların çekimden itibaren 6 ay içinde hamile kalma şanslarının arttığı saptanan bir konudur. Yani korkuya neden olan ve kadınların geri durmak için türlü mazeretler öne sürdükleri Histerosalpingografi aslında uzun süredir hayalini kurdukları bebek özlemi için atılacak en iyi adımdır.
 
Rahim filmi aşağıdaki durumlarda çekilmektedir;
  • Adet düzensizliğinin nedeninin araştırılması ve çözüm yöntemlerini bulma,
  • Kısırlık nedenlerinin araştırılması ve uygun tedavi şeklinin belirlenmesi,
  • Tüp bebek tedavisinden önce,
  • Aşılama tedavisinden önce,
  • Histeroskopi ameliyatı sonrası kontrol,
  • Laparoskopi ameliyatı sonrasında kontrol,
  • Kürtaj olan kadınlarda kürtaj sonrası kontrol,
  • Doğumsal rahim anomalilerinin tanısı için rahim filmi çektirilmektedir.

Rahim filmi çekilen yerler?

İstanbul Anadolu yakasında rahim filmi çeken hastaneler arasında birçok özel hastane ve devlet hastanesi bulunmaktadır. Her bir sağlık kuruluşunun kullanmış olduğu çekim yöntemleri, teknolojileri farklılık göstermekte olsa bile Rahim filmi çekilen yerler, genellikle devlet hastanelerinin ve özel hastanelerin radyoloji bölümlerinde doktor ve hemşireler tarafından yapılmaktadır.
 
İstanbul Avrupa yakası rahim filmi çeken hastaneler arasında bulunan bazı özel görüntüleme merkezleri bu işlem için özel bir HSG çekim odası, hasta için özel soyunma odası ve çekim odasına yakın WC ve Rahim filmi çekimi esnasında anestezi kullanılacak hastalar için yine çekim odasının yanında bir hasta dinlenme ve takip odası bulunmaktadır.

Rahim filmi (HSG) nasıl çekilir?

Rahim filmi çektirenler, öncesinde nasıl çekildiği hakkında bilgi sahibi olmadıkları için bu durum onlar için korkulu rüya haline gelir. Ancak çekimden sonra abartıldığı gibi bir durumun söz konusu olmadığını anlarlar. HSG çekimi için hastaya ameliyat önlüğü giydirilerek jinekoloji masasına yatırılır. Hastanın vajina girişinden özel bir ilaç verilir ve daha sonra “C kollu cihaz” yardımı çekim gerçekleştirilir.
 
Çekim esnasında anestezi uygulamasına gerek olmadığı gibi hasta herhangi bir ağrı veya zorlanma yaşamadığı için refakatçiye ihtiyaç duymamaktadır.
 
Ortalama 3 ile 5 dakika arasında süren rahim filmi çekimi, hastalarda ağrı ve kanamaya neden olmamaktadır. Konforlu bir ortamda herhangi bir ağrı duyulmadan çekilen HSG ile net sonuçlar elde edilebilmektedir.

HSG ne zaman çekilir?

Uzmanlar, rahim filminden net sonuç alabilmek için zamanlama konusunda isabetli bir zamanın seçilmesini söylemektir. Bu uygun zaman ise adet kanamasının bitiminden yaklaşık 4-5 gün sonrasıdır. Hem sonuçların daha net alınabilmesi için hem de hamilelik durumu söz konusu ise gebeliğe zarar gelmemesi için bu dönemde Histerosalpingografi çekimi yaptırmak daha doğrudur.

Rahim filmi çekimine hangi ilaç kullanılır?

Radyolojik görüntülemeden net sonuçların alınabilmesi için hastaya çekim yapılmadan önce “iyodik ilaç” verilmektedir. Bu ilaç, görüntülemenin daha net şekilde sonuç vermesi için kullanılmaktadır. Bazı hastalarda alerjik reaksiyona neden olan iyodik ilacın bu tip durumlara yer vermemesi için hasta öyküsü alınmaktadır.

Rahim filmi çekiminde kullanılan ilaç kanser yapar mı?

Haberler, sosyal medya siteleri veya çeşitli bazı kaynaklarda yer alan asılsız bilgiler, kadınların rahim filmi çektirmekten uzak durmalarını etkilemektedir. Basında yer alan asılsız haberlerin başında da rahim filmi çekmeden önce vajinadan verilen iyodik ilacın kanser yaptığı iddiasıdır. Uzmanların vermiş oldukları bilgiler ise bunu yalanlar niteliktedir. Uzmanlar, konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmede, verilen ilacın herhangi bir şekilde kanser veya başka hastalıklara neden olmadığının altını çiziyor. Ancak ilacın doğru şekilde ve steril koşullarda verilmesinin önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, rahim filmi çektirmek için doğru bir yerden destek almanın önemli olduğunu bildirmektedir.

Rahim filmi öncesinde hastanın yapması gerekenler nelerdir?

Histerosalpingografi (HSG) için başvuru yapan hastalar, doktorlar tarafından bilgilendirilmektedir. Ancak kısaca rahim filmi çekiminden önce yapılması gerekenlerden bahsedecek olursak; ciddi anlamda bir hazırlık gerektirmediğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte hasta çekime geleceği sabah duş alıp rahat kıyafetler giyebilir. Bu durum, rahim filmi çekim işleminin daha rahat sonuçlanmasına yardımcı olmaktadır. Ancak bazı hastalarda anestezi gerektiği için bu hastaların HSG çektirmeden birkaç saat önce aç kalmaları gerekmektedir. Bu konuda detaylı bilgileri, uzman doktorlar hastalarına aktarırlar.

Rahim Filminden sonra yaşam

Rahim filmi çektirmekten korkan kadınların en büyük korku nedeni de HSG çekiminden sonra bazı rahatsızlıklarla karşı karşıya kalabilme endişeleridir. Uzmanlar bu konuda da rahat olunması gerektiğini belirtiyor. Histerosalpingografi çekiminden sonra günlük yaşama devam edilebilir, araç kullanılabilir, duş alınabilir, cinsel ilişkiye girilebilir. Yani herhangi bir engelleyici durumun söz konusu olmadığını söylemek gerekir.

Rahim Filminden sonra cinsel ilişki

HSG çektiren kadınların aklına takılan konulardan bir tanesi de, çekim den sonra cinsel ilişkiye na kadar süre sonra girebilecekleri konusu olmaktadır. Rahim Filmi çekimin den sonra hastalarımıza herhangi bir enfeksiyon riski ne karşı üç gün boyunca kullanacakları antibiyotik tavsiye ediyoruz. Bu tavsiye yi göz önünde bulundurduğumuz da, hsg çekiminden sonra ilişkiye girmek için 3 gün beklemekte fayda vardır ( bu bizim tavsiyemiz ) ama isterseniz çekim den hemen sonra bile cinsel ilişki kurmanız da bilinen bir kısıtlama yoktur.

Rahim filmi fiyatları 2019

Hastane ve çekim merkezlerinin sundukları özelliklere göre rahim filmi fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Bu alanda uzun zamanların deneyimine sahip olan Biyorad ile görüşerek en uygun rahim filmi fiyatı 2019 listesi hakkında detaylı bilgi alabilir, randevu talebinde bulunarak çekim için gerekli işlemlerin yapılmasını talep edebilirsiniz.

Bilgilendirmeler

 Çekim öncesinde açlık gerekmemektedir.
 Çekim öncesi herhangi bir ilaç kullanmanıza gerek yoktur.
 Çekiminiz için bayan tercihiniz Anadolu ve Avrupa Yakası için mevcuttur.
 Rahim Filmi genel olarak anestezi gerektirmeyen bir çekimdir, anestezi ile ilgili merak ettiklerinizi bizi arayarak öğrenebilirsiniz.
 SSK ve Özel Sağlık Sigortası kullanılmamaktadır.
 Yanınızda refakatçiye gerek yoktur.
 Sonuçlarınız çekimden hemen sonra verilmektedir.
 Çekimden sonra günlük hayatınıza kaldığınız yerden rahatlıkla devam edebilirsiniz.

SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
Hatice Büyük Söylemez

Hatice Hanım bize web sitemizi görerek ulaşmış bir hastamız, İlk telefon konuşmamız da 8 yıl önce yaşamış olduğu üzücü HSG tecrübesini bize anlatarak merkezimizi tanımadığını ve bu çekimden çok çekindiğini belirtmişti, Hatice hanım ın HSG çekimi sonrası bizimle paylaştığı düşünceleri ve yorumunu sitemizde yayınlamamız için vermiş olduğu izin için kendisine teşekkür ediyoruz.
 
8 yıl önce HSG çektirdiğimde çok sıkıntı yaşamıştım, sizde çektirdiğim HSG çok rahat geçti ağrı yok, acı yok kanama yok çok memnun kaldım, bu durum bende size karşı bir güven oluşturdu, HSG filmi mi doktoruma götürdüğümde Laparoskopi olmam gerektiğini söyleyince tekrar araştırmaya başladım, siteniz de de sizin Laparoskopi yi de yaptığınızı gördüm, HSG çekiminden öyle memnun kaldım ki ben size güveniyorum Laparoskopi için yardımcı olabilir misiniz?
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
B.C. (Öğretmen)

Biyorad’a sonsuz teşekkürler. Biyorad ile bir arkadaşımın tavsiyesi ile tanıştım. Çektirmem gereken HSG çekimi mi Korkularım yüzünden 2 ay erteledim, Biyorad Ekibinin güler yüzü, yakın ilgisi daha çekime Girmeden önce beni inanılmaz rahatlattı ve telefonda da dedikleri gibi sorunsuz sıkıntısız ağrısız bir Çekim geçirdim. Teşekkürler Biyorad.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
B.A (Avukat)

Herkese merhaba. HSG randevumu almak için araştırma yapıyorduk. Kocam İnternetten Biyorad ile görüşüp randevu yazdırmış, o gün eşime çok kızdım ve telefona sarıldım randevumu iptal etmek için aradım. İnternette HSG ile ilgili okuduğum yazılar beni ziyadesi ile korkutmuştu, tüm öğrenmek istediklerimi telefona çıkan görevliye sordum ve çekimin sorunsuz geçeceğine ikna oldum ve randevumu iptal ettirmedim. Çekim günü Biyorad e gittiğim de personelin yakın ilgisi beni karşılamaları sevgi ile kucaklamaları çok hoşuma gitti, Dedikleri gibi çekim esnasında hiçbir ağrı ya da sızı hissetmedim, rahat bir çekim geçirdim. HSG çekiminden benim gibi korkan arkadaşlara Biyorad'ın kesinlikle bir çözüm olduğunu söyleyebilirim.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
R.M (Araştırma Görevlisi)

Bu kurumda ilgi daha telefonda başlıyor. Benimle hiç usanmadan 45 dakika konuştular, kafamdaki tüm soru işaretlerini tüm korkularımı sildiler, çekim günü Biyorad'da kafamda hiçbir soru işareti kalmadığını fark ettim, çekime girmem le çıkmam neredeyse bir oldu, 2 ya da 3 dakika sürdü ben ha acıdı ha acıyacak diye bekler ken doktor bana geçmiş olsun dedi ve çekim bitti, ben hiç bir şey hissetmedim sanki Rahim röntgeni çektirmedim de akciğer röntgeni çektirdim.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
S.B (Finans Sektörü)

Arkadaşlar, bu Biyorad inanılmaz bir Asistan, daha bilgilendirme tedavi süreçleri hakkında anlatımlar telefonda başlıyor. Bir çocuğum olsun istiyordum ama o nasıl olacaktı bilmiyordum. İlk adım olarak çok korktuğum HSG çekimini yaptırmam gerekiyordu bunu ağrısız sıkıntısız atlattım çok şükür.
 
Bilmeyenlere Biyorad'ı biraz anlatayım, bu adamlar övgüyü sonuna kadar hak ediyorlar. HSG çekimi için hastaların konforu ön planda olsun diye İstanbul da 12 merkez ile anlaşma yapmışlar, sizeen yakın merkezleri neresi ise siz hiç yorulmadan o merkeze gidiyorsunuz fiyatlar ise her merkezde aynı.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
B.K (Klinik Yöneticisi)

Selam, korkarak geldiğim HSG çekiminde, aslında cihazınız hakkında bilgim yoktu. Telefonda söylediğiniz gibi sıkıntısız ve ağrısız bir süreç geçirdim. Teşekkür ederim.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
D.Ö (Faktoring Yöneticisi)

Biyorad ailesine çok teşekkür ediyorum, tüm korkularımın yersiz olduğunu daha bana telefonda hissettirdiler, bu tecrübemden sonra tekrar HSG çektirecek olsam yine Biyorad'da çektirim. HSG kesinlikle Biyorad'da çektirilir.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
G.U.T (Ev Hanımı)

Telefonda dediğiniz kadar varmış, aynen vesikalık fotoğraf çektirmek gibi. Teşekkür ederim.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
H.A (Bankacı)

Çekim çok rahat ve ağrısız geçti, yakın ilgi gösteren Dr. Hakkı bey e teşekkür ederim.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
E.S.T (Tekstilci)

Çok şükür bu stresten kurtuldum aylarca ertelediğim bu çekim sizin sayenizde çok olay bir hale geldi, telefonda ikna etmeseydiniz kesinlikle yaptıramazdım.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
B.A (Sağlık Personeli)

Çekimim ağrısız geçti hiçbir sorun yok, hatta filmlerimi doktorum çok beğendi.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
G.Y (Doktor)

Çok rahat bir çekim geçirdim, güleryüzlü personelleriniz ve leziz ikramlarınız için teşekkür ederiz.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
E.H (Ev Hanımı)

Çekimden sonra şu yorumu yapıyorum, "ŞAKA GİBİ" nezaman başladı nezaman bitti anlamadım bile.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
Y.Y (Müzisyen)

Dr. um Furkan Kayabaşoğlu nun sizi ısrarla tavsiye etmesi son derece doğruymuş, beni size yönlendiren doktorum Furkan Kayabaşoğluna teşekkür ediyorum.
SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ
N.T (Öğretmen)

Yardımlarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim, son derece rahat bir çekim oldu.
 
Rahim Filmi
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
İSTANBUL / KADIKÖY
İSTANBUL / ŞİŞLİ
İSTANBUL / ÜMRANİYE
 
HSG ÇEKİM GÜNÜ
 

 

HSG Çekim gününüzü tespit etmek için, takvimden adetinizin ilk gününü 1. gün olarak sayarak minimum 8, maksimum 10 gün sayınız.
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Rahim Filmi Çektirenler
Tüp bebek transfer sonrası
Tüp bebek doktorları
Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler
Tüp Bebek tedavisi kaç gün sürer?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.