BİYOPSİ
Biyopsi
Biyopsi Nedir? Biyopsi Nasıl Yapılır?
Biyopsi nedir: Biyopsi, vücudun şüpheli bölgelerindeki hücre dokularını incelemek üzere, şüpheli bölgeden bir parça veya bir örnek sıvı alınarak yapılan girişimsel bir işlemdir.
 
Biyopsi parçası veya örneği bir patoloji laboratuvarda analiz edilmelidir. Bazı semptomların belirtilerini yaşadığınızda doktorunuz bu semptomlara kesin tanı koymak amacı ile kanser ya da başka bir durum olup olmadığını belirlemek için biyopsi yapılmasını isteyebilir.
 
X-ışınları kullanılarak yapılan görüntüleme işlemleri, kitleleri veya anormallik alanların tespit için yararlı olmakla birlikte, tek başına kanserli olmayan hücrelerden kanserli hücrelerin ayırt edemez. Kanserlerin büyük bir bölümünde kesin tanı için tek yol hücreleri yakından incelemek amacıyla biyopsi yapmaktır. Başlıca en çok yapılan biyopsiler, tiroid, quatr, tiroit, karaciğer, akciğer, prostatit ve meme biyopsi leri dir.
 
Biyopsi Nasıl Yapılır, Kanser Teşhisi Koymak İçin Yapılan Biyopsi Türleri Nelerdir?
 
Kemik İliği biyopsisi
Biyopsi nasıl yapılır: Doktorunuz kanınızda anormallik tespit edilirse veya doktorunuz kanserden kaynaklandığından veya kemik iliğinize gittiğinden şüpheleniyorsa kemik iliği biyopsisi ni önerebilir.
 
Kemik iliği, kan hücrelerinin üretildiği bazı büyük kemiklerinizin içindeki süngerimsi maddedir. Kemik iliği örneğini incelemek kan probleminize neyin sebep olduğunu ortaya çıkarabilir.
 
Kemik iliği biyopsisi yaygın olarak çeşitli lösemi, lenfoma ve multipl miyelom gibi kan kanserleri de dahil olmak üzere çeşitli kan problemlerini - hem kansersiz hem de kanserli - teşhis etmek için kullanılmaktadır. Kemik iliği biyopsisi, başka yerlerde başlayan ve kemik iliğine giden kanserleri de teşhis edebilir.
 
Kemik iliği biyopsisi sırasında, doktorunuz uzun bir iğne kullanarak kalça kemiğinizin arkasından bir kemik iliğinden bir örnek çizer. Bazı durumlarda, doktorunuz vücudunuzdaki diğer kemiklerden biyopsi yaptırabilir. İşlem sırasında rahatsızlığı en aza indirmek için kemik iliği biyopsisinden önce lokal anestezi alırsınız.
 
Endoskopik Biyopsi
Endoskopi sırasında, doktorunuz vücudunuzun içindeki yapıları görmek için ucunda bir ışık ile ince, esnek bir tüp (endoskop) kullanır. Analiz edilecek küçük bir doku örneği almak için tüpün içinden özel aletler geçirilir.
 
Hangi tip endoskopik biyopsi, şüpheli alanın bulunduğu yere bağlıdır. Endoskopik biyopside kullanılan tüpler, ağzınızda, rektumda, idrar yolunuzda veya cildinizde küçük bir insizyondan sokulabilir.
 
Endoskopik biyopsi prosedürlerinin örnekleri arasında mesanenizin içinden doku toplamak için sistoskopi, akciğer içinde doku almak için bronkoskopi ve kolonunuzun içinden doku toplamak için kolonoskopi yer alır.
 
Geçirdiğiniz endoskopik biyopsi tipine bağlı olarak, işlemden önce bir yatıştırıcı veya anestezi alabilirsiniz.
 
İğne Biyopsisi
İğne biyopsisi sırasında, doktorunuz şüpheli bir bölgeden hücreleri çıkarmak için özel bir iğne kullanır.
 
İğne biyopsisi genellikle, doktorunuzun cildiniz aracılığıyla şüpheli meme topaklar ve genişlemiş lenf düğümleri gibi hissedebileceği tümörlerde kullanılır. X-ışını gibi bir görüntüleme prosedürü ile kombine edildiğinde, iğne biyopsisi, ciltten hissedilemeyen bir şüpheli alandan hücrelerin toplanması için kullanılabilir.
 
İğne biyopsi prosedürleri şunları içerir:
İnce iğne aspirasyonu. İnce iğne aspirasyonu sırasında, şüpheli bölgeye uzun, ince bir iğne yerleştirilir. Analiz için sıvı ve hücreler çıkarmak için bir şırınga kullanılır.
Çekirdek iğne biyopsisi. Bir iğne ucuyla daha büyük bir iğne, iğne iğnesi biyopsisi sırasında, şüpheli alandan bir doku kolonu çizmek için kullanılır.
Vakum destekli biyopsi. Vakum destekli biyopsi sırasında, bir emme cihazı, sıvı ve iğnenin içinden çıkan hücrelerin miktarını artırır. Bu, yeterli bir numune toplamak için iğnenin yerleştirilmesi gereken süreyi azaltabilir.
Görüntü kılavuzluğunda biyopsi. Görüntü kılavuzluğunda biyopsi, bir iğne biyopsisi ile X-ışını, bilgisayarlı tomografi (CT), manyetik rezonans görüntüleme (MRI) veya ultrason gibi bir görüntüleme prosedürünü birleştirir. Görüntü kılavuzluğunda yapılan biyopsi, doktorunuzun cildinizdeki, karaciğer, akciğer veya prostat anormallikleri gibi hissedilemeyen şüpheli bölgelere ulaşmasını sağlar. Gerçek zamanlı görüntüleri kullanarak, doktorunuz iğnenin doğru noktaya ulaştığından emin olabilir.
 
Ağrıyı en aza indirmek için biyopsi yapılan alanı uyuşturmak için lokal bir anestezi alacaksınız.
 
Cilt Biyopsisi
Bir deri (kutanöz) biyopsi, hücreleri vücudunuzun yüzeyinden temizler. Melanom ve diğer kanserler dahil olmak üzere cilt hastalıklarını teşhis etmek için sıklıkla bir cilt biyopsisi kullanılır. Geçirdiğiniz cilt biyopsisi türü şüphelenilen kanser türüne ve şüpheli hücrelerin boyutuna bağlı olacaktır. Cilt biyopsisi prosedürleri şunları içerir:
 
Traşlama Yöntemi. Bir tıraş biyopsisi sırasında, doktor cildinizin yüzeyini kazımak için bir tıraş bıçağı benzeri bir alet kullanır.
Yumruk biyopsisi. Delme biyopsisi sırasında doktor, cildinizin daha derin katmanlarının küçük bir bölümünü çıkarmak için dairesel bir alet kullanır.
İnsizyonel biyopsi. İnsizyonel bir biyopsi sırasında, doktor küçük bir deri bölgesini çıkarmak için bir neşter kullanır. Biyopsi bölgesini kapatmak için dikişler almanız, çıkardığınız cilt miktarına bağlıdır.
Eksizyonel biyopsi. Bir eksizyonel biyopsi sırasında, doktor tüm bir yumru veya anormal bir cildin tamamını temizler. Biyopsi bölgesini kapatmak için dikiş almanız olasıdır.
 
İşlemden önce biyopsi bölgesini uyuşturmak için lokal bir anestezi alırsınız.
 
Cerrahi Biyopsi
Eğer söz konusu hücrelerin diğer biyopsi prosedürleri ile ulaşılamaması ya da başka biyopsi sonuçlarının sonuçsuz kalması durumunda doktorunuz cerrahi biyopsi önerebilir.
 
Bir cerrahi biyopsi sırasında, bir cerrah, şüpheli hücrelere ulaşmak için cildinizde bir kesi yapar. Cerrahi biyopsi prosedürlerinin örnekleri, olası bir lenfoma tanısı için lenf düğümünün çıkarılması için olası bir meme kanseri teşhisi ve ameliyatı için bir meme yumruğunu çıkarmak için ameliyatı içerir.
 
Cerrahi biyopsi prosedürleri, anormal hücre alanlarının bir kısmını (insizyonel biyopsi) çıkarmak için kullanılabilir. Veya anormal hücrelerin tüm alanını (eksizyonel biyopsi) çıkarmak için cerrahi biyopsi kullanılabilir.
 
Biyopsi alanını uyuşturmak için lokal anestezikler alabilirsiniz. Bazı cerrahi biyopsi prosedürleri, prosedür sırasında sizi bilinçsiz hale getirmek için genel anestezik gerektirir. İşlemden sonra gözlem için hastanede kalmanız da gerekebilir.
 
Biyopsi Analizi ve Sonuçları
Doktorunuz bir doku örneği aldıktan sonra, analiz için bir laboratuara gönderilir. Numune kimyasal olarak işlenebilir veya dondurulabilir ve çok ince kesitlere dilimlenebilir. Kesitler kontrastı arttırmak için boyanmış ve mikroskop altında incelenen cam slaytlara yerleştirilmiştir.
 
Sonuçlar, doktorunuzun hücrelerin kanserli olup olmadığını belirlemesine yardımcı olur. Hücreler kanserli ise, biyopsi sonuçları doktorunuza kanserin nereden kaynaklandığını gösterebilir - kanser türü.
 
Bir biyopsi de doktorunuzun kanserin ne kadar saldırgan olduğunu belirlemesine yardımcı olur - kanadın derecesi. Derece bazen 1 ila 4 arasındaki bir ölçekte bir sayı olarak ifade edilir ve kanser hücrelerinin mikroskop altında nasıl göründüğü ile belirlenir.
 
Düşük dereceli (grade 1) kanserler genellikle en az agresiftir ve yüksek dereceli (grade 4) kanserler genellikle en agresiftir. Bu bilgi tedavi seçeneklerine yardımcı olabilir. Kanser hücreleri üzerindeki diğer özel testler de tedavi seçeneklerine yardımcı olabilir.
 
Bazı durumlarda, ameliyat sırasında olduğu gibi, bir patolog hücrenin numunesini derhal inceler ve birkaç dakika içinde cerrahınıza ulaşır. Ancak çoğu durumda, biyopsinizin sonuçları birkaç gün içinde mevcuttur. Bazı örneklerin analiz edilmesi için daha fazla zamana ihtiyacı olabilir.
 
Biyopsi sonuçlarınızın ne zaman teslim edileceğini doktorunuza sorunuz.
 
 
Girişimsel Radyoloji Genel Bilgiler
Biyopsi
Kolon Geçiş Zamanı
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Biyopsiye neden ihtiyaç duyulur?
Mide Biyopsi nedir? Neden yapılır?
Kan vermeden önce Sadece su için
Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Biyopsi Nedir, Neden Yapılır?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.