PET/CT
PET/CT
PET / CT nedir?
PET “pozitron emisyon tomografisi” anlamına gelir. Çok az miktarda sıvı radyoaktif materyalin vücuda enjekte edildiği ve birçok kanser türü, beyin ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkların teşhis edilmesinde kullanıldığı bir nükleer tıp görüntüleme testidir.
 
PET taramasında en yaygın kullanılan radyoaktif madde, “florodeoksiglukoz” anlamına gelen FDG adı verilen basit bir şekerdir (glikoz gibi). Kan dolaşımına enjekte edilir ve gama ışınları şeklinde enerji verdiği yerde vücutta birikmektedir. Bunlar PET tarayıcı tarafından tespit edilir ve bilgisayar, doku ve organların nasıl çalıştığını gösteren ayrıntılı resimlere veya görüntülere sinyalleri dönüştürür. Bir FDG-PET'iniz varsa, şeker metabolizmanız (vücudunuz tarafından şeker nasıl kullanılır) görüntülenir. Kanser hücrelerinin büyümesi için şekere ihtiyaç duyması nedeniyle, bu genellikle kanser görüntüleme için kullanılır. FDG ayrıca enflamatuar veya enfektif süreçlerin görüntülenmesi ve beyin metabolizmasının görüntülenmesi için de yararlıdır.
 
PET tarayıcılar, PET-CT tarayıcılar olarak adlandırılan bilgisayarlı tomografi (CT) tarayıcılarla birleştirilir . BT görüntüleme, vücudunuzun iç kısımlarının ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için X ışını ekipmanı kullanır. PET-CT kombinasyonu, PET taramasındaki herhangi bir anormalliğin, vücudun içinde tam olarak yer almasını sağlar ve herhangi bir problemin daha doğru teşhisini sağlar. PET veya PET-CT tarayıcı ortada dairesel delikli büyük bir kutuya benziyor.
 
PET / CT kanser yayılım derecesini belirleyen, hastanın tedaviye nasıl cevap verdiğini değerlendirmek ve kanser tanısında yardımcı olmak için Bilgisayarlı Tomografi (BT) teknolojisi ile Pozitron Emisyon Tomografi’nin (PET) birleştirildiği bir görüntüleme işlemidir. Ayrıca PET, nöbet ve demans gibi kardiyak ve nörolojik bozuklukları olan hastaları değerlendirmek için de kullanılabilir.
 
PET / CT çekiminde, hücre metabolizmalarında çok net görüntüler oluşturmak için özel görüntüleme kameraları ve FDG (Flurodeoxyglucose) denilen radyoaktif ilaç kullanır.
 
Hücrelerin konumu, büyüklüğü, diğer organlara yayılımlarını ve şekilleri ile ilgili ayrıntılı bilgi vermek için X-ışınları kullanır. Tek bir makinede birleşen kombine teknoloji ile iki teknik anormallikleri karşılaştırarak tespit eder.
 
PET / CT başka hangi alanlarda kullanılır?
• Erken koroner arter hastalığı.
• Hasarlı ya da ölü kalp kası.
• Kalp ve beyin üzerinde ilaçların etkisi.
• Beyin değişiklikleri ve hastalıkların erken teşhisi
• Anormal doku veya tümörler.
• Kan akışındaki değişimler.
• Bir inme veya kan pıhtısından etkilenen organlar.
 
PET / CT İşlemi Nasıl Yapılır?
PET teknisyeni, damar yolu açarak vücudunuza düşük seviyeli radyoaktif madde enjekte eder.İlaç verildikten sonra sessiz, loş bir odada beklemek gerekmektedir. Bekleme süresi 60 ve ya 90 dakika sürmektedir.
 
Bekleme süresi bittikten sonra, Pet / CT çekimi için çekim alanına yönlenrileceksiniz. Pet CT çekimi yaklaşık olarak 25 dakika ile 45 dakika arasında sürmektedir. Çekim sırasında teknisyenlerimiz sürekli olarak sizinle iletişim içinde olacaklardır.
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Kanser Teşhisinde PET/CT
Kanser Tanı ve Tedavisi nin Her evresin de PET/CT
Kanserden Korunun PET/CT ile Kolay Tanı
Kanser Hastalıklarının Tanısında Modern Çözüm PET/CT
Pet-CT SGK Anlaşmalı Hastaneler
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.