ÜROLOJİK ONKOLOJİ
Ürolojik Onkoloji

Ürolojik Onkoloji Nedir, Hangi Hastalıklara Bakar, Randevu Nasıl Alınır?

Ürolojik onkoloji, kadın ve erkeklerde idrar yolu hastalıkları ile erkeklerde üreme organlarında ortaya çıkan kanserlerin tanı ve teşhisi ile tedavisi ile ilgilenen tıp bilim dalıdır.
 
Tıp bilimcilerinin yaptıkları araştırmalara göre erkeklerde en çok görülen ve ölümlere en çok neden olan kanser türlerinin başında ürolojik kanser gelmektedir. Kadınlarda da görülebilen ürolojik kanser, erkeklerde oranla daha fazla görülmektedir. Kadınlarda idrar yollarında kendini gösterse de erkeklerde hem idrar yolu hem de üreme organında sıklıkla görülmektedir. Diğer kanser tiplerinde olduğu gibi bu kanser vakalarında da erken teşhis ve tedavi son derece önem arz eder. Uzmanlar, erkeklerde özellikle kalıtsal durumlarda kişilerin yılda en az 2 defa kanser taramasından geçmeleri önem arz eder.

Ürolojik Onkoloji Hangi Kanser Türlerine Bakar?

Ürolojik onkoloji, yukarıda belirttiğimiz gibi kadın ve erkeklerde idrar yolu kanserleri ile erkeklerde üreme organlarında görülen kanser tiplerine bakar. Buna göre bu tıp bilim alanı aşağıdaki kanser tiplerine bakmaktadır.
 
  • Böbrek kanseri
  • Mesane kanseri
  • Testis kanseri
  • Prostat kanseri

Böbrek kanseri: İdrar yolu kanseri olarak da bilinir. bu kanser tipi, kadın ve erkeklerde görülebilen bir kanserdir. Ürolojik onkoloji bölümü, hastaya tanı konulması ve tedavi şeklinin belirlenmesi için gerekli çalışmaları yapan tıp bilim dalıdır.
 
Mesane Kanseri: Mesane kanseri, böbreklerden başlayarak idrar yolları boyunca ortaya çıkan bir kanser türüdür. En karşılaşılan ikinci kanser türü olmasına karşın üçte ikilik bölümü ölümcüldür. Erken dönemde tedavi altına alındığında önemli oranda hastanın sağlığına kavuşması beklenir. Ürolojik onkoloji bölümünde uzman doktorlar tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra gerekli tedavi tipi belirlenir.
 
Testis Kanseri: Yetişkin erkeklerle görülen testis kanseri kökeni testisteki üreme hücrelerinden gelir ve görülme olasılığı 100.000 kişide 3'tür. Genel olarak erişkin erkeklerde görülen bir kanser olsa da nadiren ergenlik döneminde de görülebilen bir kanser türüdür. Tanı ve tedavisinin belirlendiği alan ise yine ürolojik onkoloji bölümüdür.
 
Prostat Kanseri: Erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden biri olan prostat kanseri, ülkemizde yüz binde 37 dolayında görülen bir kanser türüdür. Yapılan araştırmalara göre dünyada her 3 dakikada bir kişiye prostat kanseri tanısı konulurken, 14 dakikada bir de prostat kanserine bağlı ölüm vakalarının görüldüğü tespit edilmiştir. Bu hastalığın tanı, teşhis ve tedavisi de yine ürolojik onkoloji bölümünde yapılmaktadır.

Ürolojik Onkoloji Bölümü Hangi Hastanelerde Var?

Türkiye’de kanser ile ilgili yapılan çalışmalar neticesinde erken dönemde kanserin teşhis edilmesi ve tedavi altına alınması daha kolay bir hal almıştır. Ancak dünya standartları göz önünde bulundurulduğunda ülkemizdeki çalışmaların yeteri kadar olmadığı görülmektedir. Bazı devlet hastanelerinde ürolojik onkoloji bölümü yer alsa da özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde hastaların devlet hastanelerinden randevu almaları bir hayli güç haldedir. Bu nedenle hastalar daha çok özel olarak oluşturulan özel hastanelerdeki ürolojik onkoloji bölümlerini tercih etmektedir.

Ürolojik Onkoloji Randevu Alma

Özel hastanelerin bazılarında yer alan ürolojik onkoloji bölümü için hastane ve doktor seçimi son derece önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz üzere erkeklerde ve kadınlarda görülme olasılığı yüksek kanser tiplerinden biri olmasından dolayı erken dönemde tedavi altına alınması önemlidir. Bunun için de alanında uzman bir doktor gözetiminde tedavi olunması gerekmektedir. Biyorad, özel hastanelerle anlaşmalı bir kurum olup ürolojik onkoloji randevusu konusunda hastalara yardımcı olan bir kurumdur. Size en yakın noktadan alanında uzman bir doktordan randevu almak ve kısa süre içinde tedaviye başlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Onkoloji Genel Bilgiler
Cerrahi Onkoloji
Jinekolojik Onkoloji
Kemoterapi
Pediadrik Onkoloji
Radyasyon Onkolojisi
Radyoterapi
Tıbbi Medikal Onkoloji
Ürolojik Onkoloji
 
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Lutesyum PSMA Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Lutesyum-177 PSMA ile Prostat Kanseri Tedavisi
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.