Kanserden Korunun PET/CT ile Kolay Tanı
  15.02.2019  |  Yazar: Özkan Korkmaz
Kanserden korunmak, öncelikle hastalığa tanı konulmasının zamanlamasında erken davranmak PET/CT ile mümkün olabilmektedir. Günümüzün tıp dünyasında yaşanan yenilikler ve girilen gelişimler sayesinde çoğu kanserli hastalığın önüne geçilebilmektedir.

Kanserden Korunun: PET/CT ile kolay tanı

2000’li yılların başından itibaren tıp dünyasına giriş yapan ve bu giriş sayesinde hastalıklara tanı konmasını kolaylaştıran görüntüleme sistemi PET/CT, metabolizma faaliyetlerinin sonuçları ve hücresel fonksiyonlar hakkında detaylı bilgiler vermektedir.

Bu sayede hastalıkların hangi aşamada oldukları kolaylıkla tespit edilmekle birlikte erken tanı sayesinde uygun tedavi yöntemi ile hasta daha kısa sürede toparlanabilmektedir. TIME dergisinin 2000 yılında düzenlediği ödül töreninde “yılın bilim ödülü” ne layık görülen buluş, tıp dünyasında son derece kendinden söz ettirmeye başlayan bir yöntem olarak kendinden söz ettirmiştir.

Kanserden korunmak, öncelikle hastalığa tanı konulmasının zamanlamasında erken davranmak PET/CT ile mümkün olabilmektedir. Günümüzün tıp dünyasında yaşanan yenilikler ve girilen gelişimler sayesinde çoğu kanserli hastalığın önüne geçilebilmektedir. Ancak dediğimiz gibi erken tanı son derece önemlidir ve bazı kanserli hastalıklar gizliden büyüdükleri için kişinin bunu fark etmesi mümkün olmayabiliyor. Bu tip durumlarda kişilerin rutin olarak kontrole gitmeleri gerekir.

PET/CT nasıl bir işlemdir?

Kanserli hastalıklar başta olmak üzere birçok hastalığa tanı koymada büyük avantajlar ve kolaylıklar sağlayan radyoaktif görüntüleme sistemi PET/CT, her geçen gün daha fazla kullanılmaya başladı.

Vücuda damar yolu ile verilen ilaçlardan yayılan gama ışınlarını bularak bu radyoaktif maddenin vücuttaki dağılımlarını belirlemesine yardımcı olmaktadır. Bu sayede vücuttaki yayılmalara bilgisayar ortamına 3D olarak aktarılır ve bu da uzman hekimlerin hastalığa tanı konmasına ve tedavi şeklinin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Sağlığınızı koruyun!

Tıp dünyasında yaşanan gelişmeler ve bu gelişmelerle birlikte tıp dünyasına sunulan modern teknikler ve cihazlar sayesinde artık çözümü olmayan hastalık neredeyse kalmadı demek yerinde olacak.

Fakat tüm bunların yanında kişilerin sağlıklarına dikkat etmeleri, düzenli beslenme programı edinmeleri ve periyodik olarak kontrole gitmeleri gerekmektedir. Her ne kadar medya veya dışarıdan edinilen bilgiler, PET/CT işleminin zor olduğuna dair yaygaralara neden olup hastaları korkutsa da asıl korkulması gereken şeyin “geç kalmak” olduğunu unutmamak gerekir.

Çok uzun sürmeyen ve çoğu zaman hastanın kendinden değişiklik bile hissetmediği radyoaktif görüntüleme sistemleri ile kanserli hastalıklardan daha kısa sürede kurtulmak mümkündür.

Uzmanlar uyarıyor!

PET/CT görüntüleme sisteminin tıp dünyasına girmesinden sonra çoğu hastalığa erken tanı konulması sayesinde tedaviler daha net sonuç vermektedir. Uzmanlar, hastaların belirtilerle karşı karşıya kaldıkları ilk andan itibaren zaman kaybetmeden uzman hekime görünmelerinin önemli olduğunu vurgulamaktadır.

Zaman kaybına neden olacak veya herhangi bir durumdan dolayı PET/CT görüntüleme sisteminden kaçmak, hastalığın daha ileri boyuta gelmesine neden olacağı için bu tip durumlarda en kısa sürede doktora görünmenin hayat kurtarıcı özelliğe sahip olduğunu bilmek gerekiyor. PET/CT taraması yaptırmak ve sistem hakkında daha fazla bilgi almak için uzman doktordan bilgi edinmek en sağlıklısıdır. Kulaktan dolma bilgilerle sağlığınızdan olmayın…

Sağlıklı Günler Dilerim

Nükleer Tıp Kategorisindeki Makaleler
Blog Anasayfasına Dön
KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
 
 
Antalya da Galyum Psma Pet CT çeken SGK Anlasmalı Hastaneler
Pet çekimi, Pet Ct çektirenler yorumları, Pet çekimi ne kadar sürer? Sorularının yanıtları
Samsun da Galyum PSMA Pet CT Hangi Hastanelerde çekiliyor.
Kanser hastalarının Kemik Ağrıları Nasıl Tedavi edilir? Lutesyum-177 EDTMP Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
FDG PET CT Nedir, Hangi Durumlarda Çekilir?
Lutesyum PSMA Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Galyum PSMA PET CT Nedir, Avantajları ve Yan Etkileri
Denizli PET/CT SGK Anlaşmalı Çekim Yapan Hastaneler
Lutesyum-177 PSMA ile Prostat Kanseri Tedavisi
İstanbul SGK Anlaşmalı Galyum PSMA PET CT Fiyatları
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.