PSMA PET İSTANBUL
  23.02.2020  |  Yazar: Özkan Korkmaz
İstanbul gibi büyük şehirlerde, prostat kanserini tedavi eden hastanelerin sayısı daha fazladır. İlk olarak devlet hastanesinde bu tedavi gerçekleştirilse de devlet hastanelerinde randevu almanın zor olmasından dolayı daha çok özel hastaneler tercih edilmektedir.

 

Prostat kanseri ile ilgili yapılan araştırma ve tedavi üzerine yapılan çalışmaların tamamında görülen en büyük gerçek, erken dönemde kanserin tanılanmasının hayat kurtarıcı özelliğe sahip olması yönündedir.

Prostat kanseri, dünyada erkekler arasında en yaygın olarak görülen ve akciğer kanserinden sonra ölüm oranı en yüksek olan kanser türlerinden biridir. Aslında prostat kanseri, basit bir şekilde tedavi edilebilen bir hastalıktır fakat erken dönemde belirti veren bir hastalık olmadığı için ileri evrelere kolaylıkla gidebilmektedir.

İşte, prostat kanserinin öldürücü bir kanser olmasındaki en büyük nedeni budur. Yani erken dönemde tanı konulamaması veya kişilerin tedaviyi ertelemeleri gibi durumlardır. PSMA PET İstanbul, erken dönemde prostat kanseri görüntüleme imkânını yakalayabileceğiniz hastanelerde hizmet vermektedir. Sağlığınızı koruma altına almak ve kanserden kolay bir şekilde kurtulmak için mutlaka yılda 2 defa prostat kanseri taramasından geçmeniz gerektiğini unutmayın. 

Prostat kanseri nasıl başlar?

Kanser, bir hücrenin düzensiz bir şekilde gelişerek büyümesine ve akabinde çevre doku ve organlara metastaz yapması ile zaman içinde tüm vücuda yayılmasına denir. Prostat kanseri; mesanenin altında, ceviz büyüklüğünde bulunan prostat (erkek üreme sisteminde en önemli organdır) organının dokusunda hücrelerin düzensiz olarak gelişmesi ile başlar.

Bazen farklı bir şikâyetten hastaneye gidip MR çektiren insanlarda kanser erken dönemde teşhis edilse de genel olarak erken dönemde belirti vermediği için üç veya dördüncü evrelerden sonra kendini göstermeye başlar. Bu durumda da radyoterapi tedavisi ile kanserin önüne geçmek mümkün olmayabiliyor.

Bunun yerine İstanbul’da bulunan hastaneler, PSMA PET CT ile kanserli hücrelerin yerini tam olarak belirledikten sonra eğer kanser ileri evrede ise lutesyum tedavisi uygulamaktadır. 

İstanbul’da prostat kanseri tedavisi yapan hastaneler

İstanbul gibi büyük şehirlerde, prostat kanserini tedavi eden hastanelerin sayısı daha fazladır. İlk olarak devlet hastanesinde bu tedavi gerçekleştirilse de devlet hastanelerinde randevu almanın zor olmasından dolayı daha çok özel hastaneler tercih edilmektedir.

İstanbul’da bulunan hastaneler, uzman ekipleri ile gerekli incelemeyi yaparak kanserin hangi aşamada olduğunu değerlendirirler ve uygun görülen tedavi yöntemi ile hastanın tedavi edilmesine yardımcı olurlar. 

İstanbul’da bulunan Ürologlar

Hastanın tedavi olmayı kabul etmesi kadar, tedaviyi yapacak doktor da önemlidir. Bu nedenle prostat kanseri gibi ciddi hastalıklarda doktor seçimi yaparken fazlasıyla dikkatli olmak gerekir.

İstanbul, doktorlar konusunda gelişmiş bir şehir olmakla birlikte imkânların ve prostat kanseri görüntüleme tetkikleri konusunda donanımlı hastanelerin bulunması sayesinde, Türkiye’nin birçok yerinden hasta, tedavi olmak için buraya gelmektedir.

İstanbul’da bulunan ürologlar, alanında başarılı ve deneyimleri yüksek olan uzman doktorlardır. Bu da kanser ile mücadele konusunda daha başarılı olmalarını etkilemektedir. 

İstanbul Onkoloji Merkezleri

Kanserin oluşumunu değerlendiren, tanılamasını yapan, kanserin tedavisi ile ilgilenen ve kalıtımla ilişkisini inceleyerek karar veren tıp dalın onkoloji denmektedir.

Onkoloji merkezleri, bazen hastanelerden bağımsız olarak da hizmet verebilmektedir. Kanserli hastalıkların artması ve tedavi olmak isteyenlerin sayısının her geçen gün daha da artmasından dolayı, hastanelere ek olarak Onkoloji merkezi olarak hizmet veren kurumlar bulunmaktadır.

İstanbul onkoloji merkezleri, bu alanda gösterdikleri başarılarından dolayı Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastaların tedavisini başarılı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ancak sayılarının az olmasından dolayı randevu alabilmek için doğru hareket etmek gerekir. Biyorad olarak İstanbul’daki onkoloji merkezleri ile paralel çalışarak hastaların randevu almasına yardımcı olarak tedavilerinin erken sürede başlamasına yardımcı oluyoruz. 

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Prostat kanserinin tedavi edilme şekli, daha çok kanserin hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişmektedir. PSMA PET CT görüntüleme yöntemi ile kanserin tam olarak hangi evrede olduğu tespit edilip, hangi tedavi biçiminin uygulanması gerektiğine karar verilmektedir.

Prostat dokusundan var olan bir transmembran proteini olan PSMA, Ga68 maddesi ile işaretlenerek PET-CT görüntülemede kullanılan bir yöntemdir. Bu görüntüleme yöntemi sayesinde, prostat kanseri için hangi tedavinin uygulanacağına karar verilir. 

Lutesyum tedavisi nedir?

Prostat kanserinin ileri aşamada olduğu durumlarda kullanılan lutesyum tedavisi, hastaya damar yoluyla verilen radyoaktif maddenin direkt olarak kanserli hücrenin üzerine yapışarak, kanserli hücreyi yok etmesi tedavisine verilen isimdir. Bu tedavi, direkt olarak kanseri hücre üzerinde çalıştığı için yan etkisi olmayan bir tedavi yöntemidir. Tedavi hakkında bilgi almak ve randevu almak için çağrı merkezi iletişim numaramızdan ulaşabilirsiniz. 

 

Nükleer Tıp Kategorisindeki Makaleler
Blog Anasayfasına Dön
KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
 
 
Antalya da Galyum Psma Pet CT çeken SGK Anlasmalı Hastaneler
Pet çekimi, Pet Ct çektirenler yorumları, Pet çekimi ne kadar sürer? Sorularının yanıtları
Samsun da Galyum PSMA Pet CT Hangi Hastanelerde çekiliyor.
Kanser hastalarının Kemik Ağrıları Nasıl Tedavi edilir? Lutesyum-177 EDTMP Tedavisi Nasıl Yapılır, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
FDG PET CT Nedir, Hangi Durumlarda Çekilir?
Lutesyum PSMA Tedavisi Nedir, Nasıl Uygulanır, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Galyum PSMA PET CT Nedir, Avantajları ve Yan Etkileri
Denizli PET/CT SGK Anlaşmalı Çekim Yapan Hastaneler
Lutesyum-177 PSMA ile Prostat Kanseri Tedavisi
İstanbul SGK Anlaşmalı Galyum PSMA PET CT Fiyatları
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.