3D TOMOSENTEZ MAMOGRAFİ
3D Tomosentez Mamografi
3D Mamografi Nedir?
3D mamografi veya meme tomosentezi, 2011 yılında ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan nispeten yeni bir göğüs görüntüleme yöntemidir.
 
Geleneksel mamografi gibi, 3D mamografi de topaklar, tümörler veya diğer anormallikleri tespit etmek için meme dokusu görüntüleri üretmek için X-ışınları kullanır. 3D mamografi meme dokusunun daha ayrıntılı görüntülerini üretebilmektedir.
 
3D, farklı açılarda, göğsün çoklu dilimlerini yakalar. Görüntüler, göğsün kristal netliğinde 3D rekonstrüksiyonu oluşturmak için bir araya getirilmiştir. Radyolog daha sonra, bir kitaptaki sayfaları çevirmek gibi, bir seferde bir slayt olan yeniden yapılandırmayı gözden geçirebilir. Bu, doktorların endişelenecek bir şey olup olmadığını görmesini kolaylaştırır.
 
3D Mamografi Neden Gerçekleştirilir?
Geleneksel mamografi, her memenin sadece iki görüntüsünü, yandan görünüşü ve yukarıdan aşağıya bir görüntü üretir. 3D mamografi, göğüs dokularının birçok 3-boyutlu görüntülerini oluşturmak için, iç meme dokusunun dijital 3 boyutlu bir görüntüsünü oluşturmak üzere birçok X-ışını görüntüsü üretir. Bu, radyologların göğsü üst ve yan taraftan tam kalınlıktan ziyade 1 milimetrelik 'dilimler' halinde görmelerini sağlar.
 
3D mamografi, rutin tarama mamografisi için kullanılabilir ve özellikle yoğun meme dokusu olan veya meme kanseri gelişme riski yüksek olan kadınlar için etkili olabilir.
 
Araştırma, radyologların yoğun meme dokusunda 3D mamografiden elde edilen sonuçları daha doğru bir şekilde yorumlayabildiğini ve bunun da daha az yanlış pozitif ve yanlış negatif okumalara yol açabileceğini göstermektedir.
 
3D Mamografi'den Ne Beklenir?
 
Hazırlık
Kadınlar, geleneksel mamografi için hazırlanacakları şekilde bir 3D mamografi için hazırlamalıdırlar.
• Adet bittikten sonra ki 3 gün için de çekim yapmayı tercih etmekteyiz.
• 3D mamografi çıplak bir gövde gerektirir, bu nedenle rahat, giyilmesi kolay giysiler giyilmesi tavsiye edilir.
• Deodorant, parfüm, losyon ve diğer ürünler 3D mamografi önce koltuk altı veya gövdeye uygulanmamalıdır.
• Kadınlar hamileyken, emzirirken, meme implantları varsa veya herhangi bir tıbbi rahatsızlığı varsa doktorlarına bilgi vermelidir.
 
Mamografi Çekimi
3D mamografi prosedürü, geleneksel mamografininki ile benzerlik göstermektedir. Prosedür özel bir odada gerçekleşir ve radyolojik bir teknoloji uzmanı tarafından yürütülür. 3D mamografi geçiren kadına, bel üzerindeki herhangi bir elbisenin yanı sıra görüntüleme sürecine müdahale edebilecek herhangi bir takı veya diğer nesneleri çıkarmak gerekir.
 
İşlem sırasında kadın bir 3D mamografi makinesinden önce yerleştirilir ve göğüsleri iki kompresyon plakasıyla yerinde tutulur. Sıkıştırma plakaları tarafından göğüslere yerleştirilen basınç rahatsızlığa neden olabilir, ancak sadece birkaç saniye sürer.
 
Hazır olduğunda, radyolojik teknoloji uzmanı 3D mamografi makinesini başlatacak ve birden fazla X-ışını görüntüsü alındıkça bir robot kolu kadının göğüsleri üzerinde bir yay şeklinde hareket edecektir. Doz, film mamografisine benzerdir ve standart 2D dijital mamografiden sadece biraz daha yüksektir.
 
Tarama, görünüm başına iki ila üç saniyeden az sürer. Tüm çekim yaklaşık 10 ila 20 dakika sürer.
 
Dijital Mamografi
3D Tomosentez Mamografi
Tanısal Mamografi
Tarama Mamografi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.