TANISAL MAMOGRAFİ
Tanısal Mamografi
Tanısal Mamografi Nedir?
Bir tanısal mamogram memelerin röntgen muayenesidir. Bu, bir kişi, doktorları veya başka bir sağlık uzmanı, bir veya iki memede olağandışı belirtiler veya semptomlar, yani yumru, hassasiyet, meme akıntısı veya cilt değişiklikleri saptadığında gerçekleştirilir. Mamogram, değişikliklerin benign (kanserli olmayan) olup olmadığını ve herhangi bir tedaviye gerek olmadığını veya değişikliklerin meme kanserine işaret edip etmediğini ve daha fazla test ve tedaviye gerek olup olmadığını teyit eder.
 
Tanısal Mamografi İçin Nasıl Hazırlanırım?
Adet veya aylık periyotlarınız varsa, tanısal mamogram randevunuzu periyodunuzun başlamasından bir hafta sonra almak en iyisidir. Göğüsler bu zamanda ihale olmayacak ve X-ışını görüntülerini almak için göğüsler 2 tabak arasında preslendiğinde birkaç saniye için çok fazla rahatsızlık veya ağrı hissetmeyeceksiniz.
 
Eğer meme implantlarınız varsa, lütfen hastanenin, kliniğin veya radyoloji pratiğinin daha uzun bir randevu alabilmesi için bunu bilmesini sağlayın. Bunun nedeni, implantların varlığıyla, net görüntülerin alındığından emin olmak için daha fazla zaman gerektirir.
 
Randevunuzun yapıldığı günde deodorant, parfüm, losyon veya talk pudrası kullanmayın çünkü bu maddeler mamogramınızda gölgeler olarak görünebilir. İki parça kıyafet giyin, böylece sadece belden yukarı çıkmanız gerekir. Sizinle herhangi bir önceki mamogramları randevunuza getirin böylece tanısal mamogram ile karşılaştırılabilir.
 
Tanısal Mamografi Sırasında Ne Olur?
Soyunduğunuzda, bir röntgenci mamografi prosedürünü size anlatacak ve birkaç soru soracaktır, örneğin 'önceki bir mamogramınız var mı?', 'Aile öyküsü meme hastalığınız var mı?'. Göğüsleriniz daha sonra iki özel plaka arasına birer birer konacak ve X-ışınları alınırken birkaç saniye boyunca X-ray makinesinin plakaları arasında sıkıştırılmış (aşağı bastırılmış) olacak. Her memenin iki görünümü minimum olarak gerçekleştirilir.
 
Mamografi ve kompresyon, özel olarak eğitilmiş bir radyografi uzmanı (medikal görüntüleme teknolojisi uzmanı) tarafından gerçekleştirilir. Sıkıştırma rahatsız edici ve belki de acı verici olsa da sadece saniyeler sürer. Sıkıştırma olmadan, X-ışınları bulanık olur ve bu da herhangi bir anormalliği görmeyi zorlaştırır. Sıkıştırma ayrıca mamogram için gerekli radyasyon miktarını da azaltır.
 
Tanısal Mamografinin Herhangi Bir Etkisi Var mı?
Etkileri sonra nadirdir. Bununla birlikte, eğer cildiniz kırılgan ise, göğüs hassasiyetini, cildin çürümesini veya ayrılmasını deneyebilirsiniz.
 
Tanı mamografisi ne kadar sürer?
Standart tanı mamografisi 10-15 dakika arasında sürer. Bazen daha uzun süren ekstra görünümler gerçekleştirilir. Eğer meme implantlarınız varsa, mamografinin daha uzun süreceği (yaklaşık 30 dakika), çünkü net görüntülerin alındığından emin olmak için daha fazla zaman gerekir.
 
Tanısal mamografi riskleri nelerdir?
Tüm röntgen filmlerinde olduğu gibi, bir mamograma sahip olmak sizi radyasyona maruz bırakıyor, ama sadece küçük bir miktar. Bilim adamları, meme kanserine neden olan bir mamogramın 25.000'inde 1'den az olduğunu tahmin ediyorlar.
 
Bu risk, meme kanserinin erken tespiti ile çok daha ağır basılır ve bu da hastalığın ölüm oranını önemli ölçüde azaltır. İngiltere Sağlık Koruma Ajansı düşük risk aralığında olması için tek mamografik inceleme Bir ömür süresinde bir ek kanseri riskini tahmin: 1 10 000 1-000 100 1 . Bir mamogramdan kanser geliştirme riski, 1 yıl içinde normal ortamdan biriken doğal arka plan radyasyonuna maruz kalmaktan dolayı kanser geliştirmekten daha büyük değildir.
 
Eğer meme implantlarınız varsa, implantta çok küçük bir hasar riski vardır.
 
Keçelenin hissedilebileceği bir kadın için, mamografinin tüm meme kanserini tespit etmediğini, hatta kanserin hissedilebilecek bir yumruya neden olduğunu fark etmek önemlidir. Böyle bir durumda, normal bir mamogram, yumruğun göz ardı edilebileceği anlamına gelmez. Bu durumda, yumru kök nedenini bulmak için meme ultrason ve iğne biyopsisi gibi diğer tanı testleri gerekli olabilir.
 
Tanısal Mamografinin Yararları Nelerdir?
Mamografinin yararları çok daha ağır basmaktadır. Çok sayıda bilimsel çalışma meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisinin hayat kurtaracağına dair birçok kanıt sağlamıştır.
 
Erken teşhis, bir kanserin başarıyla tedavi edilme olasılığını artırır ve çoğu zaman daha büyük tedavi seçeneklerine izin verir.
 
Tanı Mamografisini Kimler Yapar?
X-ışınları mamografi alanında uzman eğitim almış bir radyografi uzmanı (medikal görüntüleme teknolojisi uzmanı) tarafından alınır. Mamogramlar daha sonra bir radyolog tarafından (meme görüntülemede eğitim almış bir uzman doktor tarafından) incelenir ve muayene eden doktorunuza muayene raporu verilir.
 
Tanı Mamografisi Nerede Yapılır?
Tanı mamografisi hastane radyoloji bölümlerinde veya özel radyoloji uygulamalarında gerçekleştirilir.
 
Tanı Mamografimin Sonuçlarını Ne Zaman Bekleyebilirim?
Test veya prosedürle ilgili yazılı bir rapor almak için doktorunuzu alması gereken zaman aşağıdakilere bağlı olarak değişir:
 
• Sonuçların doktorunuzun gerektirdiği aciliyet;
• Test veya prosedürün karmaşıklığı;
• Doktorunuzdan daha fazla bilginin gerekip gerekmediği test veya prosedürden önce radyolog tarafından yorumlanabilir;
• Bu test veya prosedür ile karşılaştırılması gereken önceki X-ışınları veya diğer tıbbi görüntüleme olup olmadığına bakılmaksızın (ki bu genellikle ilerlemiş olduğu değerlendirilen bir hastalık veya durumunuz varsa geçerlidir);
• Rapor doktorunuza nasıl gönderilir (örn. telefon, e-posta, faks veya posta).
 
Yazılı raporunuz doktorunuza verileceği zaman özel muayenehaneye, kliniğe veya hastaneye sormaktan çekinmeyin.
 
Sonuçları doktorunuzla, ya şahsen ya da telefonda tartışmanız önemlidir, böylece sonuçların sizin için ne anlama geldiğini açıklayabilirler.
 
Dijital Mamografi
3D Tomosentez Mamografi
Tanısal Mamografi
Tarama Mamografi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.