KALSİYUM SKORLAMA
Kalsiyum Skorlama
"Gelecekte kalp krizi ya da felç geçirmemeniz için göreceli riskinizin daha iyi anlaşılması ve riskin yüksek olması durumunda riskin azaltılması için hangi stratejileri kullanmanız gerektiğine karar vermek için kroner arter kalsiyum skoru kullanmanız yarar sağlayacaktır."
 
Koroner Arter Kalsiyum Skorlaması Nedir?
Kalsiyum Skoru, kalp kasını besleyen arterlerin duvarlarındaki kalsiyum miktarının bir ölçülmesi anlamına gelmektedir. Bu ölçümleme Tomografi ( BT ) cihazı ile yapılmaktadır.
 
Tarama, arter duvarının sertleşme miktarını gösterir (bu sertleşmeye neden olan hastalığa ateroskleroz denir). Taramanın sonuçları, önümüzdeki 5-10 yılda bir kalp krizi ya da felç (beyin krizi) riskini tahmin etmeyi mümkün kılmaktadır. Kalsiyum skorunun yüksek çıkması (ve dolayısıyla daha fazla ateroskleroz) kalp krizi veya felç riski nin yüksek olduğunu gösterir.
 
Yüksek bir kalsiyum skoru, kalp krizi geçireceğiniz anlamına gelmez, sadece düşük skorlu birine göre daha yüksek risk taşıdığınız anlamına gelir. Sıfır puanına sahip bir insan bile kalp krizi geçirebilir.
 
Kalsiyum Skorlama Neden İstenir?
Doktorunuz düşük, normal veya yüksek riskli olup olmadığına karar vermek için koroner arter kalsiyum skorunu kullanacak ve gerekirse riskinizi azaltmanız için size rehberlik edecektir.
 
Bu diyet, egzersiz, kan basıncı ve diyabetin kontrol altına alınması, sigarayı bırakmak ve kandaki kolesterolü azaltmak gibi değişikliklerle olabilir.
 
Kalsiyum Skorlama çekimi tarama amaçlı yapılan bir test tir. Yani herhangi bir hastalık belirtiniz ve ya hastalığınız olmasa bile doktorunuz tarafından kontrol amaçlı istenebilir. Bu, doktorunuzun semptomları geliştirmeden önce erken tavsiyede bulunmasını ve gerekirse tedaviyi sağlamasını sağlar.
 
Koroner Arter Kalsiyum Skorlaması İçin Nasıl Hazırlanırım?
Kalbinizin CT taraması gününde, sigara içmemeniz veya kahve, çay, kolalı içecekler, bitkisel çaylar veya diğer kafeinli içecekler içmemeniz tavsiye edilir. Başka bir hazırlık gerekmez.
 
Koroner arter kalsiyum skorlaması sırasında ne olur?
Hastanenin radyoloji bölümüne veya özel radyoloji pratiğine vardığınızda, kişisel bilgilerinizi vermeniz istenecektir. Taramayı yapacak olan radyografi uzmanı (tıbbi görüntüleme teknoloğu) sizi bir değişim odasına gösterecek ve bir elbiseyi giymenizi isteyecektir. Tıbbi geçmişiniz ve aldığınız ilaçlar hakkında sorular sorulabilir.
 
Yaklaşık dört elektrot yaması göğsünüzün ön kısmına gelecek ve böylece bir elektrokardiyogram (EKG) makinesi takılabilecektir. Bir EKG makinesi, normal çalışıp çalışmadığını göstermek için kalbin etkinliğini ölçer. Verilen enjeksiyon veya içecek olmayacaktır.
 
Ardından tarayıcıya götürülecek ve bir tarama masasında uzanmanız istenecektir. Tarayıcı yuvarlak bir açıklığa sahiptir ve tablo tarama sırasında açıklıktan geçmektedir. EKG makinesi yamalar üzerine eklenecek ve monitörünüzde kalbin EKG izini izleyebilirsiniz. CT makinesi EKG'ye bağlanır, böylece kalpten kaydedilen elektrik darbeleri CT'ye tam olarak taramaları ne zaman yapılacağını söyler. Nefesini tutmanız istenecek, masa hareket edecek ve kalbin resimleri çekilecek. Radyograf, taramanın başarılı olduğunu kontrol edecek ve sonra gidebileceksin.
 
Tarama sonuçları size yönlendirilen doktora gönderilecek, böylece skoru ve size nasıl yardımcı olabileceğini tartışabilirsiniz.
 
Koroner Arter Kalsiyum Skorlaması Sonrası Herhangi Bir Etki Var Mıdır?
Bundan sonra hiçbir etkisi yoktur. Taramadan hemen sonra normal gününüzde taşıyabileceksiniz.
 
Koroner Arter Kalsiyum Skorlaması Ne Kadar Sürer?
Gerçek CT taraması çok hızlıdır, ancak tek tek tarayıcıya bağlı olarak nefesinizi 3 ila 30 saniye arasında tutmanızı gerektirir.
 
Koroner Arter Kalsiyum Skorunun Yararları Nelerdir?
Gelecekte kalp krizi ya da felç geçirmeniz için göreceli riskinizin daha iyi anlaşılması ve riskin yüksek olması durumunda riskin azaltılması için hangi stratejileri kullanmanız gerektiğine karar vermek için bu bilgiyi kullanmanız yarar sağlayacaktır.
 
Kalsiyum skoru, kalp krizi geçirmiş, koroner bypass ameliyatı veya koroner arter stentli birisine yararı yoktur. Bu olaylar zaten yüksek risklidir. Herhangi bir tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir kalsiyum puanı kullanılamaz.
 
Doktorunuz, birkaç yıl sonra ikinci bir kalsiyum skoru taramasının, sonuçları önceki tarama ile karşılaştırmak için yararlı olabileceğine karar verebilir.
 
Koroner kalsiyum skorları 35 ve 70 yaş ve kardiyovasküler risk ya da bir kalp krizi veya inme riski hakkında bilgi veren açısından 40 ile 60 yaş arasındaki erkekler yaş arası kadınlar için en bilgilendirici. Bu yaş aralıklarının dışındaki hastalarda skorlar, artmış riskin değerlendirilmesinde herhangi bir değere sahip değildir.
 
Tomografi
Dental Tomografi
Kalsiyum Skorlama
Kroner BT Anjiyo
Sanal Kolonoskopi
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.