KALSİYUM SKORLAMA
Kalsiyum Skorlama
"Gelecekte kalp krizi ya da felç geçirmemeniz için göreceli riskinizin daha iyi anlaşılması ve riskin yüksek olması durumunda riskin azaltılması için hangi stratejileri kullanmanız gerektiğine karar vermek için kalsiyum skoru kullanmanız yarar sağlayacaktır."
 
Kalp damarlarında meydana gelen hastalıklar, erken dönemde tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan durumları beraberinde getirir.
 
Yapılan inceleme ve araştırmalara göre kalp damalarında meydana gelen kireçlemenin tek nedeninin damar sertliği olduğı saptanan bir konudur. Kalsiyum skorlama da damar sertliğinin derecesini öğrenmek ve buna göre müdahale etmek için yapılan bir işlemdir.
 
Kalsiyum skorlama yapılırken bulgular bir skorlama sistemi ile numerik hale çevrilir ve böylelikle incelemeyi yapan doktor, damar sertliği hakkında daha ayrıntılı bilgilere ulaşarak tedavi planını gerçekleştirir. ,
 
Numerik olarak verilen sonuçlar değerlendirilirken “0” ile diğer değerler arasında bir tanı konur. Kalsiyum skorlamasının sonucu “0” olarak çıktığında kalp damalarında kireçlenmenin olmadığı anlaşılır buna karşın 0’dan yüksek değerlerin çıkması durumunda kalp damarlarında kireçlenmenin olduğu anlaşılır.

Kalsiyum Skorlama’ dan önce yapılması gerekenler nelerdir?

Özel bir hazırlık gerektirmeyen ancak işlem yapılmadan 4 saat öncesinden itibaren sigara başta olmak üzere kafeinli içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
 
İnceleme gerçekleştirilmeden önce hastanın incelenecek bölgeye yakın bir metal eşyayı üzerinde bulundurmaması gerekmektedir.
 
Buna sim kartlar, aksesuar ve diğer tüm metal eşyalar da dâhildir. Hamile kadınlarda kalsiyum skorlama incelemesi, çok mecburi olunmadıkça tavsiye edilen bir durum değildir. Ancak mecburi durumlarda, hamile veya hamilelik şüphesi olan kadınların durumlarını doktorlarına ve radyoloji uzmanına bildirmeleri gerekmektedir.

BT kardiyak kalsiyum skorlama

Dünya genelinde özellikle erkeklerde daha fazla görülen kalp hastalıkları ve beyin damar hastalıklarından ölenlerin sayısı bir hayli fazladır. 2014 yılında yayımlanan TÜİK verilerine göre yıl içinde bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybeden erkek sayısı ülkemizde 74 bin 295 olarak verilere işlenmiştir. Ciddi risk barındıran ve hayati önem taşıyan kalp damarlarında oluşan kireçlenme, kalp krizi gibi ciddi sonuçlara neden olan hastalıklara neden olmaktadır.
 
Bu nedenle erken dönemde tanı konulması ve uygun tedavi yönteminin belirlenmesi son derece önemlidir. Damardaki kalsiyum miktarının değerlendirilmesi ve buna göre müdahale edilmesi son derece önemlidir. Bunun için tıp dünyasına geliştirilerek sunulan BT kardiyak kalsiyum skorlama incelemesi sunulmuştur.
 
Çok kesitli bilgisayarlı tomografi (BT) ile yapılan skorlama incelemesi yapılırken X ışınlarından faydalanılmaması radyasyon etkisi olmaksızın görüntüleme yapmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda BT kardiyak kalsiyum skorlama yapılırken herhangi bir kontrast madde kullanılmadığı için alerjik durumların ortaya çıkması da söz konusu değildir.

Kalsiyum Skoru nasıl düşer?

Kanda kalsiyum değerinin yüksek olmasına tıp dilinde “hiperkalsemi” adı verilmektedir. Kalsiyum, hormon salınımında, kas kasılmasında, kemik oluşumunda ve daha birçok bedensel işlevin yerine getirilmesinde önemli sayılan bir mineraldir. Kalp damarlarının kireçlenmesinin nedeni ise kalsiyumun düşük olmasından kaynaklanmaktadır.
 
Tiroid bezi tarafından üretilen kandaki kalsiyum, tiroit hastalıklarının oluşmasından kaynaklanabilir veya başka nedenlerden dolayı kendini gösterebilir. Kalsiyum skorunun düşürülebilmesi için öncelikle ölçülmesi ve hangi değerlerde olduğunun öğrenilmesi gerekir. Daha önceki dönemlerde böyle bir imkanın olmayışı veya kısıtlı imkanların olması, hastaları zor durumda bırakıyordu.
 
Ancak geliştirilen modern tıp sistemleri sayesinde günümüzde kalsiyum skorlama incelemesi çok daha kolay bir şekilde yapılabilmekte ve yüksek olması durumunda düşürmek için uygun tedavi yöntemleri daha kolay belirlenebilmektedir.
 
Kalsiyum skorlama incelemesi, devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve özel olarak oluşturulan radyoloji merkezlerinde yapılabilmektedir. Fakat devlet hastanelerinin yoğun olmasından dolayı acil durumlarda özel çekim merkezlerinden veya özel hastanelerden yararlanmak en doğrusudur.

Kalsiyum Skorlama’ nın yararları nelerdir?

Gelecekte kalp krizi ya da felç geçirmeniz için göreceli riskinizin daha iyi anlaşılması ve riskin yüksek olması durumunda riskin azaltılması için hangi stratejileri kullanmanız gerektiğine karar vermek için bu bilgiyi kullanmanız yarar sağlayacaktır.
 
Kalsiyum skoru, kalp krizi geçirmiş, koroner bypass ameliyatı veya koroner arter stentli birisine yararı yoktur. Bu olaylar zaten yüksek risklidir. Herhangi bir tedavinin işe yarayıp yaramadığını görmek için bir kalsiyum puanı kullanılamaz.
 
Doktorunuz, birkaç yıl sonra ikinci bir kalsiyum skoru taramasının, sonuçları önceki tarama ile karşılaştırmak için yararlı olabileceğine karar verebilir.
 
Koroner kalsiyum skorları 35 ve 70 yaş ve kardiyovasküler risk ya da bir kalp krizi veya inme riski hakkında bilgi veren açısından 40 ile 60 yaş arasındaki erkekler yaş arası kadınlar için en bilgilendirici. Bu yaş aralıklarının dışındaki hastalarda skorlar, artmış riskin değerlendirilmesinde herhangi bir değere sahip değildir.

Hiperkalseminin nedenleri nelerdir?

Kandaki kalsiyum değerinin yüksek olması, kalp damarlarındaki kireçlenmenin var olduğunu gösterir. Bunun da bazı nedenleri vardır. Hiperkalseminin nedenlerinden başlıca nedenleri şunlardır;
 
  • Yüksek derecede aktif olan paratiroid bezi,
  • Kanser hastalıkları,
  • Bazı ilaçlar (bipolar ilaçları gibi),
  • Fazladan kalsiyum takviyesi almak,
  • Genetik hastalıklar,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Meme kanseri
  • Akciğer kanseri,
  • Baş-boyun kanserleri,
  • Kemik kırıkları.

Yukarıda saydığımız başlıca nedenler dışında hiperkalsemiye neden olan çok farklı faktörler bulunmaktadır. Tüm bunların önüne geçmek için belirtilerinin kendini göstermeye başladığı andan zaman kaybetmeden doktora gitmek ve kalsiyum skorlama incelemesinin yapılmasıdır.

Kalsiyum Skorlama nasıl yapılır?

Herhangi bir ön hazırlık gerektirmeyen kalsiyum skorlama için özel röntgen ışınları kullanılır. İnceleme yapılacak bölgeye gönderilen röntgen ışınları bilgisayar ortamına birtakım verileri aktarır. Bu veriler numerik olarak rapor haline gelir.
 
Saniyelerle sınırlı olan inceleme sonrasında radyoloji uzmanı çıkan raporu analiz ederek doktora sunar. Doktor, yaptığı incelemenin sonucunda kalsiyum skorlamasının numerik olarak değerlendirir. “0” olması durumunda hastanın herhangi bir risk taşımadığına karar verilir. Ancak 0’dan yüksek olması durumunda kalp damarlarında kireçlenmenin olduğu kanaatine varılır ve buna göre uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Kalsiyum Skorlama neden istenir?

Doktorunuz düşük, normal veya yüksek riskli olup olmadığına karar vermek için koroner arter kalsiyum skorunu kullanacak ve gerekirse riskinizi azaltmanız için size rehberlik edecektir.
 
Bu diyet, egzersiz, kan basıncı ve diyabetin kontrol altına alınması, sigarayı bırakmak ve kandaki kolesterolü azaltmak gibi değişikliklerle olabilir.
 
Kalsiyum Skorlama çekimi tarama amaçlı yapılan bir test tir. Yani herhangi bir hastalık belirtiniz ve ya hastalığınız olmasa bile doktorunuz tarafından kontrol amaçlı istenebilir. Bu, doktorunuzun semptomları geliştirmeden önce erken tavsiyede bulunmasını ve gerekirse tedaviyi sağlamasını sağlar.

Kalsiyum Skorlama ne kadar sürer?

Son teknolojik BT cihazlarının çok hızlı görüntü alabilmesi sayesinde hastaların da tomografi çekimlerin de almış oldukları radyasyon oranı, gündelik yaşamda almış oldukları radyasyon oranın dan daha düşük seviyelere inmiştir. Kalsiyum skorlama taraması için harcayacağınız süre 128 kesit düşük doz tomografi cihazında 3 saniye dir.

Kalsiyum Skorlama ağrılı mı?

İnceleme sırasında herhangi bir kontrast madde kullanılmadığı için ve ağrılı olmayan bir işlem olduğu için kalsiyum skorlama incelemesi ağrısız geçmektedir. İnceleme sonrasında hasta normal şekilde hayatına devam edebilmektedir.

Kalsiyum Skorlama fiyatları

Modern tıp dünyasının gelişmesi sayesinde ve artan cihazlar sayesinde kalsiyum skorlama fiyatları da düştü. Biyorad olarak tüm görüntüleme alanlarında olduğu gibi bu alanda da hastalara hizmet vermekteyiz. Çağrı merkezi numaramızdan kurumumuza ulaşarak size en yakın çekim merkezinden veya özel hastaneden randevu alabilirsiniz.
 
Sağlığınızı korumak, yaşama değer katmak ve sevdiklerinizle uzun süre bir arada kalmak için sağlığınızı riske atacak her türlü davranıştan uzak durun.
 
Tomografi
Akciğer Tomografisi
Batın Tomografisi
Kalsiyum Skorlama
Kroner BT Anjiyo
Sanal Kolonoskopi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.