SANAL KOLONOSKOPİ
Sanal Kolonoskopi
Amaç
• Kalın bağırsağın invaziv olmayan görüntüsü
• Kolondaki polip ve tümörlerin saptanması

 
CT kolonografisi olarak da bilinen sanal kolonoskopi, kayıtlı meslektaşlarımız, özellikle gastroenterologlar ile yakın işbirliği içinde gerçekleştirilir ve muayene ye ek olarak verilebilir. Bu prosedür kullanılarak, 6 mm kadar küçük tümörler ve kolon polipleri erken tespit edilebilir.
 
Özel durumlar için, sanal kolonoskopi gastroenterolog tarafından gerçekleştirilen gastroskopi veya kolonoskopi (gastrointestinal muayene) için bir ek olabilir. Örnekler, endoskop için bir kolon parçasının esnekliğinin veya bir endoskopun açık bir şekilde reddedilmesini içerir. Sanal kolonoskopi, temizlik önlemleri ihtiyacını ortadan kaldırmaz.
 
Bir sanal kolonoskopi için, kolonun iç kısmına endoskop eklenmelidir. Kalın bağırsaktan “yolculuk”, bilgisayar monitöründe “simüle” edilir. Geleneksel kolonoskopinin aksine, herhangi bir polip çıkarılamaz ve daha fazla analiz edilemez.
 
Önceki bulgulara dayanarak, yöntem 6 milimetreden daha büyük boyutlarda kolon polip veya kolon kanseri bulmak için geleneksel kolonoskopiye benzer bir güvenirliğe sahiptir.
 
Hazırlık
Kolonoskopiye benzer temizlik yapılır.
 
Sanal Kolonoskopinin Avantajları ve Dezavantajları:
• Bir sanal kolonoskopi için, kolonun iç kısmına endoskop eklenmelidir.
• CT kolonoskopi herhangi bir ağrıya neden olmaz veya herhangi bir yatıştırıcıya ihtiyaç duymaz.
• Doktor muayene sırasında herhangi bir doku örneğini (biyopsi) çıkaramaz. Eğer kolondaki değişikliklerden şüpheleniliyorsa, bu nedenle ek olarak her zaman normal bir kolonoskopi yapılmalıdır.
Süreç düşük dozda X-ışını radyasyonu kullanır ve sadece bir radyolog tarafından yapılabilir.
 
Tomografi
Dental Tomografi
Kalsiyum Skorlama
Kroner BT Anjiyo
Sanal Kolonoskopi
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.