KRONER BT ANJİYO
Kroner BT Anjiyo
KRONER BT ANJİYO
Koroner anjiyografi, kalbin kan damarlarını görmek için X-ışını görüntülemeyi kullanan bir prosedürdür. Test genellikle kalbe giden kan akışında bir kısıtlama olup olmadığını görmek için yapılır.
 
Koroner anjiyogramlar kalp (kardiyak) kateterizasyon olarak bilinen genel prosedür grubunun bir parçasıdır. Kardiyak kateterizasyon işlemleri hem kalp hem de kan damarı durumlarını teşhis edebilir ve tedavi edebilir. Kalp rahatsızlıklarının teşhisine yardımcı olabilen bir koroner anjiyografi, en yaygın kardiyak kateterizasyon prosedürüdür.
 
Koroner bir anjiyografide, bir X-ışını makinesi tarafından görülebilen bir tür boya kalbinizin kan damarlarına enjekte edilir. X-ray makinesi, kan damarlarına bakarak bir dizi görüntü (anjiyografi) alır. Gerekirse, doktorunuz koroner anjiyogram sırasında tıkanmış kalp arterlerini açabilir (anjiyoplasti).
 
Doktorunuz şu durumlarda koroner anjiyografinizin yapılmasını tavsiye edebilir:
• Göğüs ağrısı (angina) gibi koroner arter hastalığının semptomları,
• Göğsünüzde, çenenizde, boynunuzda veya kolda diğer testlerle açıklanamayan ağrı
• Yeni veya artan göğüs ağrısı (kararsız angina)
• Doğduğunuz kalp kusuru (konjenital kalp hastalığı)
• İnvaziv olmayan kalp stres testinde anormal sonuçlar
• Diğer kan damar sorunları veya göğüs hasarı
• Ameliyat gerektiren bir kalp kapak problemi
 
Küçük bir komplikasyon riski olduğu için, anjiyogramlar, genellikle elektrokardiyogram, ekokardiyogram veya stres testi gibi noninvazif kalp testleri yapılıncaya kadar yapılmaz.
 
RİSKLER NELERDİR?
Kalbinizde ve kan damarlarında yapılan işlemlerin çoğunda olduğu gibi koroner anjiyografide kullanılan radyasyona maruz kalma gibi bazı riskler vardır. Ancak major komplikasyonlar nadirdir. Potansiyel riskler ve komplikasyonlar şunları içerir:
• Kalp krizi
• İnme
• Kateterize artere zedelenme
• Düzensiz kalp ritimleri (aritmiler)
• Prosedür sırasında kullanılan boya veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar
• Böbrek hasarı
• Aşırı kanama
• Enfeksiyon
 
ÇEKİM ÖNCESİ HAZIRLIK
Bazı vakalarda, koroner anjiyografiler acil olarak yapılır. Daha genel olarak, yine de önceden hazırlanacak, hazırlanmaları için zaman tanıyacaklar.
 
Bir hastanenin kateterizasyon (kateter) laboratuarında anjiyografi yapılır. Sağlık ekibiniz size özel talimatlar verecek ve aldığınız ilaçlardan bahsetecektir. Genel yönergeler şunları içerir:
• Anjiyografinizden önce gece yarısından sonra hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.
• Tüm ilaçlarınızı hastaneye orijinal şişelerinizde yanında yanınıza alın. Her zamanki gibi sabah ilaçlarınızı alıp almayacağınızı doktorunuza sorun.
• Şeker hastalığınız varsa, anjiyografinizden önce insülin veya başka oral ilaçlar almalısınız doktorunuza danışın.
 
KRONER BT ANJİYO PROSEDÜRÜ
İşlem öncesi
Anjiyogram prosedürü başlamadan önce, sağlık ekibiniz alacaklılar ve aldığınız ilaçlar dahil tıbbi geçmişi gözden geçirecektir. Ekip fiziksel muayene yapabilir ve yaşamsal bulgularınızı - tansiyonunuzu ve nabzınızı kontrol edebilir.
 
Mesanenizi de boşaltıp bir hastane kıyafeti haline getireceksiniz. Kontak lensleri, gözlükleri, mücevherleri ve saç tokalarını çıkarmanız gerekebilir.
 
İşlem sırasında
Kardiyak kateterizasyon prosedür yaklaşımları
Prosedür için sırt üstü bir X ışını masasında yatıyorsunuz. Tabloda işlem sırasında eğilebilir olabileceğinden emniyet kayışları göğüs ve bacaklar arasında tutturulabilir. X-ray kameraları birçok açıdan resim çekmek için başınızın ve göğsünüzün etrafında hareket edebilir.
 
Bir IV hattı kolunuzdaki bir damara yerleştirilir. Dinlenmenize yardımcı olmak için IV yoluyla diğer ilaçlara ve sıvılara yatkınlığınız olabilir. Çok uykulu olursunuz ve işlem sırasında uykuya dalabilirsiniz, ancak talimatları izlemek için uyanmanız yine de kolay olacaktır.
 
Göğsünüzdeki elektrotlar prosedür boyunca kalbinizi izler. Bir tansiyon manşeti kan basıncınızı takip eder ve nabız oksimetresi olan başka bir cihaz, kanınızdaki oksijen miktarını ölçer.
 
Esnek bir tüpün (kateter) takılacağı kasık veya kolunuzdan küçük bir miktar tıraş olabilir. Alan yıkanır ve dezenfekte edilir ve daha sonra lokal anestezi enjeksiyonuyla uyuşturulur.
 
Koroner Anjiyografi
Girişim yerinde küçük bir kesi yapılır ve kısa bir plastik tüp (kılıf) atardamarınıza sokulur. Kateter, kılıf içinden kan damarına sokulur ve dikkatlice kalbe veya koroner arterlere yönlendirilir.
 
Kateteri bağlamak ağrıya neden olmamalı ve vücudunuzdan geçmesini sağlamamalısınız. Herhangi bir rahatsızlık duyarsanız sağlık ekibinize söyleyin.
 
Boya (kontrast madde) kateterden enjekte edilir. Bu olduğunda, kısa bir süre kızarıklık veya sıcaklık hissi yaşayabilirsiniz. Ancak ağrı ya da rahatsızlık hissederseniz tekrar, sağlık ekibinize söyleyin.
 
Boya, X-ışını görüntülerinde kolaylıkla görülebilir. Doktorunuz kan damarları boyunca hareket ederken akışını gözlemleyebilir ve tıkanıklığı veya dar alanları belirleyebilir. Anjiyografiniz sırasında doktorunuzun keşfettiği bilgiye bağlı olarak, daralmış bir arteri açmak için bir balon anjiyoplasti veya stent yerleşimi gibi ek kateter prosedürleri olabilir.
 
Bir anjiyograma sahip olmak yaklaşık bir saat sürer, ancak diğer kardiyak kateterizasyon prosedürleri ile kombine edildiğinde daha uzun olabilir. Hazırlama ve prosedür sonrası bakım daha fazla zaman katabilir.
 
Prosedürden sonra
Anjiyograf bittiğinde, kateter kolundan veya kasık bölgesinden alınır ve insizyon manuel basınç, kelepçe veya küçük bir tıkaç ile kapatılır.
 
Gözlem ve izleme için kurtarma alanına götürüleceksin. Durumunuz kararlı olduğunda, düzenli olarak izlendiğiniz kendi odasına dönersiniz.
 
Kateter kasık yerleştirilirse kanamayı önlemek için birkaç saat yatık durmanız gerekir. Bu süre zarfında, kanamayı önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için insizyona basınç tatbik edilebilir.
 
Aynı gün eve dönebilirsin ya da gece boyunca hastanede kalmanız gerekebilir. Boyayı vücudunuzdan boşaltmaya yardımcı olması için bol miktarda sıvı tüketin. Kendine iyi hissetmek istiyorsan, yemen için bir şeyler yemelisin.
 
Sağlık ekibinize ne zaman ilaç almayı, banyo yapmayı ya da duş almanızı, çalışmayı ve normal normal faaliyetlerinizi yapmaya devam etmenizi isteyin. Yorucu faaliyetlerden kaçının ve birkaç gün ağır kaldırın.
 
Ponpon siteniz bir süre ihale konusu kalacak. Hafifçe çürük olabilir ve ufak bir darbe olabilir.
 
Aşağıdaki durumlarda doktorunuzun ofisini arayın:
• Kateter bölgesinde kanama, yeni morarma veya şişlik fark edersiniz
• Kateter bölgesinde artan ağrı veya rahatsızlık gelişirsiniz
• Kızarıklık, drenaj veya ateş gibi enfeksiyon bulguları var
• Prosedür için kullanılan bacak veya kolun sıcaklığında veya renginde bir değişiklik var
• Kateterin takıldığı bacak veya koltaki zayıflık veya uyuşma
• Göğüs ağrısı veya nefes darlığı geliştirirsiniz
 
Kateter sitesi aktif kanama yapıyorsa ve siteye baskı yaptıktan sonra durmazsa, acil tıbbi servislere başvurun. Katater alanı birdenbire şişerse, acil tıbbi servislere başvurun.
 
Tomografi
Dental Tomografi
Kalsiyum Skorlama
Kroner BT Anjiyo
Sanal Kolonoskopi
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Koroner BT ile 10 saniyede Kalp Damarlarına bakılıyor
Koroner BT Anjiyo nedir, nasıl çekilir?
Kalp Hastalıklarından Korunma Önerileri
Kalbinizi ihmal etmeyin! BT Koroner Anjiyografi ile korunun
Kalp Krizinin Belirtileri ve Koroner BT Anjiyo
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.