AKCİĞER SİNTİGRAFİSİ
Akciğer Sintigrafisi
Akciğer Sintigrafisi
 
VQ Taraması Nedir?
Bir ventilasyon-perfüzyon (VQ) taraması, akciğerlerdeki hava akışını (ventilasyonu) ve kan akışını (perfüzyon) incelemek için radyoaktif materyal (radyofarmasötik) kullanan bir nükleer tıp taramasıdır.
 
Taramanın amacı, akciğerlerde pulmoner embolizm (PE) adı verilen herhangi bir kan pıhtısı olduğuna dair kanıt aramaktır.
 
Bir VQ taraması iki parça halinde gerçekleştirilir. Birinci bölümde radyoaktif materyaller soluklanmakta ve akciğerlerdeki hava akışına bakmak için resimler veya görüntüler çekilmektedir. İkinci bölümde, koldaki bir damar içine farklı bir radyoaktif madde enjekte edilir ve akciğerlerdeki kan akışını görmek için daha fazla görüntü alınır.
 
Akciğer Sintigrafisi Neden İstenir?
Eğer doktorunuz, akciğerinizde bir kan pıhtısı olabileceğinden şüphelenirse, doktorunuz bu tarama için size başvurur. Akciğerde bir kan pıhtısı, özellikle tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabilir. En sık görülen erken belirtiler nefes darlığı ve nefes alırken keskin bir ağrıdır.
 
Akciğerlerdeki kan pıhtıları genellikle derin ven trombozu adı verilen bacaktaki bir pıhtıdan gelir. VQ taraması, bir kan pıhtısının bacağınızdan akciğere gidip gitmediğini belirleyecektir.
 
Akciğer Sintigrafisi Nasıl Yapılır?
Tarama iki bölüm halinde gerçekleştirilir:
 
Bölüm 1
Bir nebülizör aracılığıyla birkaç dakika boyunca nefes almak için küçük bir doz radyoaktif materyal (radyofarmasötik) verilecek ve bu tarama işlemi yürütmekte olan nükleer tıp teknisyeni tarafından yönlendirilecektir. Bir nebülizatör, sıvıyı, genellikle tüp benzeri bir ağızlık veya burnunuza ve ağzınıza oturan özel bir maske ile solunan bir aerosol (veya buğu) içine sıvı değiştiren küçük bir makinedir.
 
Daha sonra bir masaya uzanacak ve akciğerlerinizin görüntüleri gama kamera ile birkaç farklı açıdan alınacaktır. Bu, radyoaktif malzemenin akciğerlerde nereye gittiğini belirleyen özel bir nükleer tıp kameradır.
 
Bölüm 2
Nükleer tıp teknolojisi uzmanı daha sonra kolunuzdaki bir damar içine farklı bir radyofarmasöti enjekte edecektir. Akciğerlerinizin ikinci bir dizi görüntüsü alınacaktır.
 
Tüm görüntüleme süreci 30-60 dakika sürecek. Görüntüler çekilirken, hafif nefes almanız ve hareketsiz kalmanız istenecektir, aksi takdirde görüntüler bulanık olacaktır ve tekrarlanması gerekebilir. Tıbbi radyasyon teknolojisi uzmanı tüm süreç boyunca rahat olmanızı sağlayacaktır.
 
Aldığınız radyofarmasötikler, taramadan itibaren 24 saat içinde vücudunuzdan giderilecektir. Radyoaktif materyalin bir kısmı vücudunuzdan idrarınız yoluyla geçecek ve radyoaktif malzemenin geri kalanı tamamen çürümeye (veya kaybolmaya) neden olacaktır
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
İyot Tedavisi
Kemik Sintigrafisi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Serebral Perfüzyon Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.