TİROİD SİNTİGRAFİSİ
Tiroid Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi Nedir?
Tiroid Sintigrafisi, tiroid bezinin fotoğraflarını veya görüntülerini çekmek için radyoaktif bir ilaç (radyofarmasötik) kullanır. Radyofarmasötik, genellikle kolda bir damar içine enjekte edilir ve tiroit bezine dolaşan kandan girer. Görüntüleri çeken ve tiroid bezinin işlevi ve yapısı hakkında bilgi veren özel bir gama kamera ile tespit edilir.
 
Tiroid Sintigrafisi Neden İstenir?
Tiroid bezinizin parçalarının düzgün çalışmadığı ve tiroid bezinin aşırı aktif olup olmadığını (hipertiroidizm) düşündüğünüzde, doktorunuz size nükleer tıbbı tiroid taraması için başvurabilir. Ayrıca iyi huylu (kanserli olmayan) ve malign (kanserli) tiroid nodülleri veya topaklar arasında ayrım yapılmasına yardımcı olabilir.
 
Tiroid Sintigrafisi Nasıl Yapılır?
Size sodyum perteknetat adı verilen bir radyofarmasötik enjeksiyonu verilecektir. Bu tiroid bezinde yoğunlaşacaktır. Enjeksiyondan sonra, radyofarmasötiğin tiroid bezi tarafından alınmasına izin vermek için taramaya başlamadan önce 15 ila 20 dakikalık bir bekleme süresine sahip olacaksınız.
 
Tiroid taramasına sahip olduğunuzda, bir yatakta yatarsınız ve kamera kafanızın üzerine çok yakın yerleştirilir, ancak size dokunmaz. Her biri yaklaşık 5 dakika süren birkaç görüntü çekilir ve kamera bu süre zarfında hafifçe hareket edebilir. Hareketin resimlerini bulanıklaştıracağı için, bu sefer çok yemeniz ve yutmamaya çalışmanız önemlidir. Bunu zor bulursanız, lütfen önce veya tarama sırasında personelinizle konuşun. Bir nükleer tıp uzmanı (uzman bir doktor) boynunuzu incelemek, tiroid nodülleri veya bezi genişlemesini hissetmek isteyebilir.
 
Tiroid Sintigrafisi Ne Kadar Sürer?
Genel olarak, tarama toplamda yaklaşık 40 dakika sürecektir. Enjeksiyondan 15-20 dakika sonra beklemeniz gerekecektir ve daha sonra 15 dakikalık tarama süresi olacaktır. Tavsiye eden doktorunuza bir rapor gönderilecektir.
 
Tiroid Sintigrafisinin Faydaları Nelerdir?
Tiroid, belirli hormonların düzeylerini işleyerek ve ayarlayarak vücudun birçok farklı işlevini korumasına yardımcı olur. Bir tiroid taraması gerçekleştirilir, böylece doktorlar tiroid bezinin hangi bölümlerinin düzgün çalıştığını ve tiroid bezinin aşırı aktif (hipertiroidizm) veya az aktif (hipotiroidizm) olup olmadığını belirleyebilir. Ayrıca iyi huylu (kanserli olmayan) ve malign (kanserli) tiroid nodüllerini ayırt etmede yardımcı olabilir. Bir tiroid taraması da tiroid bezinin büyüklüğü ve şekli hakkında bilgi verir.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
İyot Tedavisi
Kemik Sintigrafisi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Serebral Perfüzyon Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.