MIBI TÜM VÜCUT TARAMASI
MIBI Tüm Vücut Taraması
Tüm Vücut MIBI Miyelom Taraması Nedir?
Kan Kanseri hastaları için MIBI miyelom Tüm Vücut taraması, bir radyoaktif materyal veya technetium-99m-Sestamibi denilen radyoaktif izleyicinin veya kısaca MIBI'nın enjeksiyonunu içeren bir nükleer tıp taramasıdır. MIBI, genellikle kolunuzun önünde, dirseğinizin seviyesinin yakınında veya elinizin arkasında damar içine enjekte edilir ve vücudun herhangi bir miyelom hücresi tarafından alınır. Miyeloma kemik içeren bir tür kan kanseridir.
 
MIBI, tararken (resimler veya resimler) gama kamera adı verilen özel bir tarayıcı kullanılarak alınabilecek miyelom hücrelerini görmeyi mümkün kılar. Miyelomu teşhis etmek için miyelom taraması yapılır ve miyelom tedavisi görürseniz, tedaviye nasıl yanıt verdiğinizi değerlendirin.
 
Tüm Vücut MIBI Miyelom Taraması Nasıl Yapılır?
MIBI miyelom taramaları her zaman bir hastanenin nükleer tıp bölümünde veya özel bir radyoloji uygulamasında gerçekleştirilir. Tarama, radyoaktif çözelti veya izleyicinin verilebilmesi için 10-15 dakika dinlenmenizi gerektirir.
 
MIBI enjekte edilecek ve bir yatakta yatmanız gerekecektir. Gama kamera, fotoğraf veya resim çekmek için üzerinizde hareket edecektir. Kamera size çok yaklaşacak ama size dokunmayacak.
 
Tüm Vücut MIBI Miyelom Taraması Ne Kadar Sürer?
Radyoaktif izleyiciye sahip olmadan önce 10-15 dakika dinlenmeniz gerekecektir. Gerçek vücut taraması yaklaşık 30-45 dakika sürebilir.
 
Tüm Vücut MIBI Miyelom Taramasının Faydaları Nelerdir?
Tarama, doktorunuzun vücudunuzdaki multipl miyelom adı verilen bir tür kan kanserinin varlığını ve derecesini değerlendirmesine yardımcı olacaktır.
 
Tarama, hastalığın iyileşip iyileşmediğini görmek için sahip olabileceğiniz herhangi bir tedaviye yanıtı izlemek için de kullanılabilir.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
Böbrek Sintigrafisi
Kemik Sintigrafisi
Miyokard Kalp Sintigrafi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Tiroid Sintigrafisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.