MIBG
MIBG
MIBG Taraması Nedir?
MIBG (metaiodobenzilguanidin) taramaları, vücuttaki belirli tümör türlerinin yerini tespit etmeye ve teşhis etmeye yardımcı olur. MIBG, bazı tümörlerde, özellikle nöroblastoma tümörlerinde toplanan bir maddedir . MIBG radyoaktif iyot (izleyici) ile birleştirildiğinde, primer ve metastatik (yayılmış) hastalığı tanımlamak için bir yol sağlar. MIBG taramaları hem kemik hem de yumuşak doku tümörlerini bulmak için faydalıdır .
 
MIBG taraması, iyot-123 meta-iyodobenzilguanidin olarak adlandırılan radyoaktif bir ilacın (radyofarmasötik) enjeksiyonunu içeren bir nükleer tıp taramasıdır - kısaca MIBG. Radyofarmasötik genellikle dirseğin iç kısmında bir damar içine enjekte edilir.
 
Özel bir gama kamera (bir tür tarayıcı), nöroendokrin tümörler olarak adlandırılan tümörler (şişlik veya büyüme) olup olmadığını doğrulamak için görüntüleri veya resimleri çeker. Bu tümörler sinir dokularının spesifik tiplerini içerir ve en yaygın olarak feokromasitoma (böbreklerin üstünde ve üstünde yer alan adrenal bezin nadir bir tümörü) ve nöroblastomalar (sinir dokusunu etkileyen kanserler) içerir. Nöroblastomlar genellikle adrenal bezde başlar, ancak vücutta başka yerlerde de bulunabilir.
 
Neden Doktorum Bu Prosedür İçin Bana Başvurur?
Doktorunuz nöroendokrin (sinir ile ilgili) bir tümörün varlığından şüphelenebilir. Eğer öyleyse, doktorunuz bu testi tanıda ve bilinen ya da yeni bir tümörün varlığını, yokluğunu ya da yayılmasını saptamak için isteyebilir.
 
MIBG Taramasına Nasıl Hazırlanırım?
Bazı ilaçların test yapılmadan yaklaşık 3 gün önce durdurulması gerekebilir.
 
Bu ilaçlar şunları içerir:
• Trisiklik antidepresanlar;
• Antihipertansif ilaçlar;
• Kokain;
• Sempatomimetikler
• Psödoefedrin, fenilpropanolamin ve fenilefrin içeren dekonjestanlar.
 
MIBG taramanızı yaptığınız doktor veya nükleer tıp personeline, aldığınız ilaçları ve taramadan önceki kaç gün boyunca durup durmadığınızı anlatın.
 
Taramayı almadan önce, tiroid bezinin çok fazla radyoaktiviteyi emmesini önlemek için potasyum iyodid tabletleri veya Lugol iyot çözeltisi almanız gerekecektir. Tiroid bezi, vücudun diğer bölgelerine göre radyoaktivite çekmeye daha duyarlıdır ve tiroid bezinin bozulmasına yol açabilir. Taradığınız nükleer tıp tesisi, bu ilacı ve dozu almanız gerektiğinde size tavsiyede bulunacaktır.
 
Gebe olduğunuzu (veya olabileceğinizi düşündüğünüzde) veya emziriyorsanız, tarama yaptığınız personele söylemeniz önemlidir.
 
Bu çalışma, büyüyen fetusa (doğmamış bebek) radyasyon dozu nedeniyle hamile kadınlar için uygun olmayabilir. Lütfen bunu ilgili doktorunuzla görüşün.
 
Emziren kadınlar ve küçük çocuklar için birincil veya tek bakıcı olan kişilerin taramadan sonra özel hazırlıklar yapması gerekebilir. Bu, vücudunuzun bir süre sonra bırakabileceği az miktarda radyoaktivite nedeniyle oluşur. Emziren doktorunuzla veya emzirmeyi nasıl yöneteceğinizle ilgili talimatlar ve talimatlar için taramaya sahip olduğunuz nükleer tıp tesisiyle konuşun. Avustralya Radyasyon Koruması ve Nükleer Güvenlik Ajansı nükleer tıp testlerinden sonra çocuklarla emzirme ve yakın temas hakkında tavsiyelerde bulunmaktadır.
 
MIBG Taraması Sırasında Ne Olur?
Bir MIBG taraması 2 gün boyunca gerçekleştirilir.
 
İlk gün: Genellikle dirseğin iç kısmında bir radyofarmasötik enjeksiyonu verilir. Bu enjeksiyon sırasında ve sonrasında kan basıncınız izlenecektir.
 
Dört saat sonra, radyofarmasötiğin vücudunuza yayılmasından sonra, size tarama yapılacaktır. Bir yatakta yatarken özel bir gama kamera (bir tür tarayıcı) görüntü alacaktır. Kamera vücudunun üzerinden geçecek, ama dokunmayacak.
 
İkinci günde: Görüntülerin tekrar çekilmesi için geri döneceksiniz. Başka bir enjeksiyonun olmayacak
 
MIBG Taramasının Etkilerinden Sonra Başka Var mı?
İlk enjeksiyon, kan basıncınızda bir artışa neden olabilir. Eğer yaparsa, tansiyonunuz takip edildikten sonra radyoloji tesisinde yaklaşık 30 dakika kalmanız gerekecektir. Bunun gerçekleşmesi ihtimali %10'dan azdır.
 
Başka hiçbir yan etki beklenmemektedir.
 
Bir MIBG Taraması Ne Kadar Sürer?
Taranan görüntüler 2 gün boyunca çekilecektir. İlk gün iki ziyaret olacak. İlk ziyaret, küçük bir doz radyofarmasötik maddenin enjeksiyonu ve 15-30 dakika boyunca kan basıncının izlenmesini içerir. Ardından, bir saat kadar sürecek olan ilk görüntü diziniz için 4 saat sonra geri dönebileceksiniz.
 
Ertesi gün, 60 ile 90 dakika arasında sürecek olan ikinci görüntü grubu için geri dönmeniz gerekecektir.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
Böbrek Sintigrafisi
Kemik Sintigrafisi
Miyokard Kalp Sintigrafi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Tiroid Sintigrafisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.