KEMİK SİNTİGRAFİSİ
Kemik Sintigrafisi
Kemik Taraması Nedir?
Kemik Sintigrafisi: yaralanma veya hastalığın (kanser gibi) veya kemiklerdeki enfeksiyonun etkilerini gösterir. Bir nükleer tıp kemik taraması ayrıca tedaviden sonra kemik anormalliğinde herhangi bir iyileşme veya bozulmanın olup olmadığını da gösterir.
 
Radyoaktif madde (radyofarmasötik) bir damar içine enjekte edilir, kemiklere takılır ve kemiklerin nasıl çalıştığını gösteren resimler veya resimler çeken özel bir kamera (gama kamera) tarafından algılanır.
 
Kemik Sintigrafisi Neden İstenir?
Nükleer tıp kemik taramaları birçok farklı nedenden dolayı gerçekleştirilmektedir.
 
Kemik, hem kemik dokularının yapısını hem de aktif hücre büyümesini tarar, bu yüzden sıklıkla başka görüntülerle (örneğin, X-ışınları, bilgisayarlı tomografi (BT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI)) birlikte kullanılır.
 
Genellikle ağrı veya belirtilerinizin nedenlerinin açıklığa kavuşturulması gerektiğinde, takip testi olarak kullanılırlar.
 
• Kemik ağrısının kaynağını değerlendirmek; örneğin, ayak veya kalça ağrısı
• Diğer tanısal görüntülerden veya anormal laboratuvar sonuçlarından elde edilen bulguları değerlendirmek.
 
Aşağıda, doktorunuzun sizi bir kemik taraması için size yönlendirmesinin bazı yaygın nedenleri listelenmiştir:
• Kırıkları bulmak zor, stres kırıkları, shin atelleri
• Osteomiyelit (kemik enfeksiyonu), selülit (cildin enfeksiyonu) veya tedaviye (örneğin antibiyotikler) yanıtı değerlendirmek için
• Artrit, Paget hastalığı, osteoporozdan kırıklar (kemiklerin kırılgan hale geldiği ve kırılma olasılığı daha fazla olan)
• Kemikte kanserin varlığını veya yayılımını değerlendirmek, daha sonra tedaviye yanıtı takip etmek
• Karmaşık bölgesel ağrı sendromu (CRPS veya daha önce refleks sempatik distrofi olarak bilinir), avasküler nekroz, protez gevşeme veya enfeksiyon.
 
Kemik Taraması İçin Nasıl Hazırlanırım?
Kemik taraması için özel bir hazırlık yoktur.
 
Bununla birlikte, radyofarmasötik idrarınızdaki vücudunuzdan atıldığı için normal veya normalden daha fazla içmek önemlidir. Her zamanki ilaçlarını almaya devam etmelisin.
 
Görüntüler çekilirken hala uzanmanız gerekecek, bu yüzden bulanık değiller. Uzun süre hala kalamayacağınızı düşünüyorsanız, lütfen kendi doktorunuzu veya taradığınız nükleer tıp görevlilerini bilgilendirin.
 
Eğer ciddi derecede klostrofobik iseniz, randevunuzu yaparken lütfen departmanı bilgilendiriniz.
 
Hamilelik, emzirme ve / veya küçük çocuklar için birincil veya tek bakıcı iseniz (ya da olabileceğini düşündüğünüzde), sizi kemik taraması için atıfta bulunan doktora ve ayrıca kemik sahibi olduğunuz personele haber vermelisiniz. tarayın.
 
Kemik taramaları genellikle hamile kadınlarda yapılmaz.
 
Emziren kadınlar ve küçük çocuklar için birincil veya tek bakıcı olan kişiler taramadan sonra özel hazırlıklar yapmaları gerekebilir. Bu, emzirmeyi durdurmayı ve kısa bir süre için küçük çocuklarla yakın temastan kaçınmayı içerecektir. Bu, vücudunuzun tarama enjeksiyonu sonrasında bırakabileceği az miktarda radyoaktivite nedeniyle oluşur. Bunu, sevk eden doktorunuzla veya sınava gireceğiniz nükleer tıp pratiğiyle konuşmalısınız.
 
Kemik Taraması Sırasında Ne Olur?
Kemik taramasının iki bölümü vardır - bir radyofarmasötik maddenin bir damar içine enjeksiyonu (bazen "erken" görüntüleme ile birlikte) ve daha sonra 1–4 saat sonra "ertelenmiş" görüntüleme.
 
Bölüm 1
Bir damar içine az miktarda radyofarmasötik bir enjeksiyon alırsınız. Bazen taranan bölgeye kan akışına bakmak için enjeksiyondan hemen sonra gama kamera ile görüntüler çekilir. Bu görüntüler 'erken' (kan akışı veya kan havuzu) görüntüleme olarak adlandırılır. 'Erken' görüntülemeniz olsun ya da olmasın, doktorunuzun taramasını neden istediğine bağlı olacaktır.
 
Bölüm 2
Yetişkinler için 2-4 saat ve çocuklar için 1-3 saat sonra, “gecikmeli” görüntülere sahip olursunuz. Bu görüntüler kemiklerin nasıl çalıştığını gösteriyor. Enjeksiyon ile 'gecikmeli' görüntüler arasındaki sürenin uzunluğunun nedeni, radyofarmasötik zamanın kemiklere emilmesini sağlamaktır.
 
Bazı belirli görüntülerin alınması gerekebilir; yani, tek foton emisyonlu bilgisayarlı tomografi (SPECT; taranan vücudun yüksekliğini, genişliğini ve derinliğini gösteren 3B'de çekilmiş görüntüler) veya SPECT-C T (SPECT ve CT'nin bir kombinasyonu), biraz daha uzun sür.
 
Kemik taraması için aldığınız radyofarmasötik, vücudunuzdan idrar yoluyla elimine edilir. Bu nedenle, bol miktarda sıvı içmelisiniz ve enjeksiyondan sonra sık sık idrar yapmalısınız. Her bir bireye ne kadar sıvı bağlı olacaktır, fakat iyi bir nemlendirilmiş olmalısınız ve bir yetişkin için bu, üç ila dört bardak su olabilir. İdrarınız renk değiştirmez. İdrarınız radyoaktif materyal içerecektir, bu nedenle tuvalete gittikten sonra ellerinizi iyice yıkamanız tavsiye edilir.
 
Kemik taraması olan bebek bezlerinde bebek ve gençlerde, idrarda ve dolayısıyla çocuk bezinde az miktarda radyoaktivite olacaktır. Radyoaktif materyal çocuğun cildini etkilemez, ancak bakıcılar çocuğun tabanını yıkamalı ve kendi ellerini iyice yıkamalıdır. Bez bebek bezlerinin iyice yıkanması gerekir ve atılmadan önce bir plastik torbaya atılan tek kullanımlık bebek bezleri.
 
Kemik Taramasının Herhangi Bir Etkisi Var mı?
Normal olarak, nükleer tıp kemik taraması sonrası etkileri yoktur.
 
Kemik taramasında kullanılan radyofarmasötiklerin, aldığınız gıda veya ilaçlarla olumsuz bir etkileşime sahip olmadığı bilinmemektedir. Radyofarmasötik enjeksiyonundan hiçbir etki hissetmemelisiniz. Enjeksiyon ve gecikmeli görüntüler arasındaki normal aktiviteleri ve taramadan sonra gerçekleştirebilirsiniz.
 
Emziriyorsanız veya küçük çocuklar için bakım yapıyorsanız, almanız gereken özel önlemler hakkında daha fazla bilgi için 'nasıl hazırlarım' bölümüne bakın.
 
Kemik Taraması Ne Kadar Sürer?
Nükleer tıp kemik taramasında iki bölüm vardır. İlk bölümde, genellikle 15-30 dakika süren kolunuzdaki bir damar içine bir enjeksiyon alırsınız. Bu, prosedürü açıklamak ve gerekirse herhangi bir 'erken' görüntü almak için zaman içerir.
 
İkinci kısımda, 1-4 saat sonra, “gecikmeli” görüntülerin çekilmesi için geri dönersiniz. Bunlar, ilgi alanlarına ve istenen özel görüntülere bağlı olarak 15 ila 60 dakika sürebilir; örneğin, SPECT veya SPECT-CT. Zaman zaman doktor, hastadan, özellikle mesanelerini tamamen boşaltamayan hastalarda kalça veya pelvisi görmeye ihtiyaç duyulduğunda, ertelenmiş görüntüler için ertesi gün geri dönmesini isteyecektir.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
İyot Tedavisi
Kemik Sintigrafisi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Serebral Perfüzyon Sintigrafisi
Tiroid Sintigrafisi
 
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Kemik Sintigrafisi Nedir?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.