KEMİK SİNTİGRAFİSİ
Kemik Sintigrafisi
Kemik sintigrafisi, tıp teknolojisinin geliştirerek kemik hastalıkları alanında başarılı sonuçların elde edilmesi amacıyla sunulan bir görüntüleme sistemdir.

Kemik sintigrafisi nedir?

Radyoaktif kemik ajanlarının damar yoluyla vücuda yerleştirilmesinden sonra yapılan görüntüleme işlemine denilen kemik sintigrafisi, kemik metabolizmasının azalmış veya arttığı yerlerde radyoaktif ajanlarının tutuluşunu izleme yöntemidir.
 
Spor yapan insanlarda oluşan kırıkların tespit edilmesinde, enfeksiyon veya tümör gibi oluşumların tespit edilmesinde son derece etkili sonuçlar sunan kemik sintigrafisi ile hastalığa erken dönemde tanı koymak ve uygun tedavi şeklini belirlemek çok daha kolay bir hal almaktadır.
 
Modern tıp dünyasının her hastalık üzerinde özel çalışmalar yapması ve bu çalışmaların önemli oranda pozitif sonuçlar vermesi gibi değerler sayesinde hastalık türü ne olursa olsun erken dönemde tanılamanın mümkün hale geldiğini söylemek gerekiyor.

Kemik sintigrafisi testi nasıl yapılır?

Kemik sintigrafisi çekiminden önce vücuda damar yoluyla radyoaktif ajanlar enjekte edilir. Bu ajanların en büyük özelliği, kemikte tutulma özelliğine sahip olmalarıdır. Bazı hastalarda gerekli görülmesi durumunda radyoaktif ajan enjekte edilmeden önce lokal anestezi yapmak için “anestezik krem” kullanılarak hastanın ağrı çekmemesi sağlanmaktadır.
 
Radyoaktif maddenin tüm vücuda yayılması ortalama 2-3 saat kadar zaman almaktadır, bu zaman diliminin bitmesinden sonra özel bir çekim gerektirmiyorsa (SPECT, tomografik çalışma) ortalama 20-40 dakika arasında kemik sintigrafisi çekimi tamamlanmaktadır.
 
Hastanın sintigrafi çekiminde en çok dikkat etmesi gereken şey, görüntünün daha kaliteli olabilmesi için çekim esnasında hareket etmekten kaçınmasıdır. Bunun dışında özel olarak yapılması gereken herhangi bir işlemden söz edilmez.

Sintigrafi çekiminden önce yapılması gerekenler

Her görüntüleme sisteminde öncesinde bir takım hazırlıkların yapılması gerekir. Kemik sintigrafisi çekiminde de hastanın önceden bazı hazırlıkları yapması gerekmektedir. Sintigrafiye girerken hastanın hastalık ile ilgili son raporlarını yanında bulundurması, laboratuvar incelemeleri veya varsa röntgenlerini yanında götürmesi gerekmektedir.
 
Sintigrafi çekimi için öncesinden özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Ancak bu tip çekimlerden korkan okul öğrencileri veya okul öncesi çocukların sintigrafi ile ilgili bilgilendirilmeleri, işlemin zor ve ağrılı bir işlem olmadığının bildirilmesi gerekir. Kemik sintigrafisi çekiminde herhangi bir özel hareket veya yapılması gereken özel bir şey olmadığı için çocuklar çekim esnasında herhangi bir sıkıntı yaşamazlar.
 
Özel hastanelerde veya özel çekim merkezlerinde çocuklar için kemik sintigrafisi çekilirken hastanın oyalanması için dikkatini çeken bir oyuncak verilir veya eline bir kitap verilir. Bu da çocuklarda sintigrafi çekimini son derece kolay hale getirmektedir.

Kemik sintigrafisi İstanbul

Özel hastane ve görüntüleme merkezlerinin yoğunlukta olduğu İstanbul’da, sintigrafi çekmek için çok sayıda uygun adres bulunmaktadır. Ancak acil durumlarda yapılması gereken en güzel şey, bu alanda hizmet veren bir kurumdan destek almaktır.
 
Kemik sintigrafisi İstanbul hizmetlerinde başarılı hizmetlerimiz ile hastaların sağlıklarını koruma altına aldığımız kurumumuz ile iletişime geçerek alanında uzman ve deneyimli çekim yerlerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Kemik sintigrafisi fiyatları

İstanbul’un birçok noktasındaki hastanelerle anlaşmalı olan Biyorad, hastalara en yakın konumda yer alan özel hastane veya sintigrafi çekim yerlerinden randevu oluşturarak hastalığın teşhis edilmesinde yardımcı olmaktadır. Kemik sintigrafisi fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak ve randevu oluşturmak için çağrı merkezi numaramızı arayarak bilgi alabilirsiniz.

Kemik sintigrafisi yapan hastaneler

Modern tıp dünyasının her geçen gün daha da yükselişe geçmesi ve bu alanda hizmet veren hastane ve özel çekim merkezlerinin artması sayesinde kemik hastalıkları ile ilgili kesin sonuçlara daha kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir.
 
Kemik sintigrafisi yapan hastaneler, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde faaliyet veren kurumlarda yapılabilen bir işlemdir. Biyorad olarak bu alanda hastalarımıza en kaliteli hizmetleri sunmak ve zamanında işlem yapmalarını kolaylaştırmak adına birçok hastane ile özel anlaşma yapmaya devam ediyoruz.
 
Kemik sintigrafisi çeken hastaneler bakımından zengin seçeneklere sahip olan kurumumuz ile iletişime geçerek size en yakın adresten randevu oluşturabilir, acil durumlarda daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.

Kemik Sintigrafisi sonucu ne zaman alınır?

Hastanelerin veya özel çekim merkezlerinin yoğunluğuna bağlı olarak kemik sintigrafisi sonucu uzayabilmektedir. Ancak özel hastanede bu sürenin daha kısa olduğunu söylemekte yarar vardır.
 
Kemik sintigrafisi sonucu ise ortalama 1 gün sonrasında verilmektedir. Biyorad’ da bu kemik sintigrafisi sonuçları işlemden hemen sonra yarım saat içerisinde teslim edilmektedir.
 
Detaylı inceleme gerektiren veya özel işlem uygulanması gereken durumlarda, sonucun biraz daha uzun sürelere yayılacağını bilmekte fayda vardır.

Kemik Sintigrafisi ne kadar sürer?

Çekim işlemi, radyoaktif ajanın vücuda yayılmasını bekledikten sonra ortalama 20-30 dakika kadar sürmektedir.

Kemik sintigrafisi zararları nelerdir?

Kemik sintigrafisi çekiminde kullanılan radyoaktif ajanlar, bazı hastalarda alerjiye neden olabilmektedir. Bu durumun daha öncesinden doktora bildirilmesi durumunda gerekli önlemler alınmaktadır. “Kemik sintigrafisi zararlı mı?” sorusuna verilecek en iyi yanıt; sintigrafi, radyoaktif madde ile yapılan bir işlemdir.
 
Bu işlem esnasında hastanın ağrı çekmemesi için çekimden önce anestezik krem kullanılmaktadır. Bu krem, çekim yapılacak bölgede hastanın ağrı çekmemesini sağlamaktadır. Bunun haricinde bugüne kadar herhangi bir zararının tespit edilmediğini belirtmek gerekir.

Kemik sintigrafisi endikasyonları

Tıp dünyasına geliştirilerek sunulan kemik sintigrafisi, hastalık ile ilgili gerekli bilgilere ulaşmayı sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde uygun tedavi yöntemi daha kolay belirlenebilmekte ve tedavi aşamasına daha rahat geçilebilmektedir. Kemik sintigrafisi endikasyonları, çekimden sonra doktorun yapacağı analiz ve incelemelerden sonra daha da net hale gelebilmektedir.
 
Sintigrafi
Akciğer Sintigrafisi
Böbrek Sintigrafisi
Kemik Sintigrafisi
Miyokard Kalp Sintigrafi
MIBG
MIBI Tüm Vücut Taraması
Tiroid Sintigrafisi
 
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Kemik Sintigrafisi Nedir?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.