BİYOPSİ
Biyopsi
İnce iğne ile ameliyatsız bir şekilde böbrek dokusundan ya da böbrekteki bir tümörden kesin tanı koymak amacıyla küçük bir parça alınmasıdır. İğne biyopsisi bir görüntüleme yöntemi (ultrason) eşliğinde alınırsa en güvenlidir.
 
Böbrek biyopsisi güvenli bir yöntem midir?
Tüm iğne biyopsilerinde olduğu gibi böbrek iğne biyopsisi de son derece güvenli bir yöntemdir.
 
Böbrek biyopsi ağrılı bir işlem midir?
Tüm iğne biyopsilerinde iğne girim noktası lokal anestezi ile uyuşturulur. Bu nedenle iğne girimine ait ağrı hissedilmez. Ancak örneğin böbrek biyopsisinde böbreğin kapsülü geçilirken hafif ağrı olabilir. İşlemin tamamen ağrısız ve konforlu geçmesi için biyopsi den önce damardan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar verilebilir, bu narkoz değildir. Çok daha hafif bir halidir ve emniyetlidir. İşlem çok kısa süreceği için (çocuk hastalar hariç) uyutulmanız gerekmez. Ama siz uyutulmak isterseniz bu da mümkündür.
 
Böbrek biyopsisi nasıl yapılır?
Böbrek biyopsisinde gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ultrason ile biyopsi alınacak bölge değerlendirilir. Girim noktasına karar verilir. Girim noktası uyuşturulur. Biyopsi iğnesi ile böbreğe girilir ve biyopsi alınır. Bölgenin ince bir iğne ile uyuşturulması ile biyopsi alımın bitmesi arasındaki zaman genellikle 5 dakikadan kısadır.
 
Biyopsi alımından sonra kanama olup olmadığı ikinci bir kan alınarak ya da ultrason inceleme ile kontrol edilir ve hasta evine gönderilir.
 
Böbrek biyopsiden sonraki süreç
Hastaların geç dönemde oluşabilecek kanama açısından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle işlemden sonra 2-4 saat takip edilir. Takip süresinin sonunda son bir kan alınarak ya da o bölgenin tekrar ultrason değerlendirilmesi yapılarak kanama olup olmadığı kontrol edilir. Hasta evine gönderilir.
 
Eve gidince nelere dikkat etmek gerekir?
Biyopsiden hemen sonra az miktarda sıvı alabilirsiniz. Biyopsi bitiminden iki saat sonra (bulantı ve kusmamız yoksa) her tür sıvı içecek alabiliriz. Biyopsi bitiminden 4 saat sonra normal yemek yiyebiliriz. Yiyecekler konusunda bir kısıtlama yoktur.
 
İğne girim noktasında ya da omuz bölgesinde ağrı varsa herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Günlük yaşantımıza normal şekilde devam edebiliriz.
 
Biyopsi sonrası 24 saat kendinize yüklenecek şekilde ağır iş yapmayınız.
 
Girişimsel Radyoloji Genel Bilgiler
Biyopsi
Kolon Geçiş Zamanı
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Biyopsiye neden ihtiyaç duyulur?
Mide Biyopsi nedir? Neden yapılır?
Kan vermeden önce Sadece su için
Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Biyopsi Nedir, Neden Yapılır?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.