BİYOPSİ
Biyopsi
Karaciğer biyopsisi nedir?
Karaciğer biyopsisi karaciğerden ya da karaciğerdeki bir tümörden kesin tanı koymak amacıyla küçük bir parça alınmasıdır. Karaciğer biyopsilerinin çoğu iğne biyopsisi şeklinde alınır. Bunun da en güvenli yolu bir görüntüleme yöntemi (ultrason ya da tomografi) eşliğinde alınmasıdır. Görüntüleme yöntemi olarak çoğunlukla ultrason kullanılır.
 
Ne amaçla yapılır?
Karaciğer biyopsisi iki amaçla yapılır.
 
1. Diğer testlerle açığa çıkarılamaya karaciğer hastalığında kesin tanı koymak. Bu hastalıklar genellikle hepatit B ve C virüslerine bağlı gelişen karaciğer hastalıklarıdır. Karaciğerin bazı yağlanma durumlarında, ilaç zehirlenmelerinde, değişik hastalıklarda karaciğerde demir ve bakır birikimini ortaya koymak gibi birçok karaciğer hastalığında kesin tanı için biyopsi gerekli olabilir.
 
2. Karaciğerde var olan bir tümörün kesin tanısını koymak. Bu hem tümörün iyi ya da kötü huylu olduğunu ortaya çıkaracak hem de tedavi planlaması için tümöre ait tüm tiplendirmeleri yapacaktır.
 
Karaciğer biyopsisine hazırlık
Biyopsi öncesi coumadin, xarelto adlı kan sulandırıcı haplar ya da heparin türevleri iğneler (clexane, fragmin, fraxiparine) kullanıyorsanız bunu doktorunuza bildirin. Bu ilaçlar işlemden önce uygun şekilde kesilecektir. Bunun dışında aspirin, plavix tarzı kan sulandırıcılar biyopsi işlemini engellemez.
 
Biyopsi sırasında heyecan, ağrı ya da korkunun giderilmesi için damardan ilaçlar verilecektir. Bu nedenle işlemden önce en az 4 saat aç olmanız gerekir. Damardan kullanılan ağrı kesici ve rahatlatıcı ilaçlar verildikten sonra en az 6 saat araba kullanmamanız önerilir. Bu nedenle biyopsiye yalnız gelecekseniz kendi kullandığınız arabayla gelmemeniz iyi olur. Yanınızda bir refakatçi olacaksa sorun olmaz.
 
Biyopsiden önce bir kan alınarak kanama sorunu olup olmadığı araştırılır. Son 15 gün içinde alınmış kan değerleriniz varsa (PTZ ve hemoglobin değerleri gereklidir) yeniden kan alma gerekmeyebilir.
 
Bunun dışında ek hazırlığa gerek yoktur.
 
Karaciğer biyopsi ağrılı bir işlem midir?
Tüm biyopsilerde iğne girimi yapılacak nokta lokal anestezi ile uyuşturulacaktır. Bu nedenle iğne girimini hissetmezsiniz. Ancak örneğin karaciğer biyopsisinde karaciğerin kapsülü geçilirken hafif ağrı olabilir. merkezimizde her biyopsi öncesi işlemin tamamen ağrısız ve konforlu geçmesi için damardan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar verilmektedir. Bu narkoz değildir. Çok daha hafif bir halidir ve genel olarak çok emniyetlidir. İşlem çok kısa süreceği için (çocuk hastalar hariç) uyutulmanız gerekmez. Ama siz uyutulmak isterseniz bu da mümkündür. Bu şekilde işlem son derece konforlu olur.
 
Karaciğer biyopsisi nasıl yapılır
Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra ultrason ile biyopsi alınacak bölge değerlendirilir. Girim noktasına karar verilir. Girim noktası uyuşturulur. Biyopsi iğnesi ile karaciğere girilir ve biyopsi alınır. Bölgenin ince bir iğne ile uyuşturulması ile biyopsi alımın bitmesi arasındaki zaman genellikle 5 dakikadan kısadır.
 
Biyopsi alımından sonra kanama olup olmadığı ikinci bir kan alınarak ya da ultrason inceleme ile kontrol edilir ve hasta evine gönderilir.
 
Karaciğer biyopsiden sonraki süreç
Hastaların geç dönemde oluşabilecek kanama açısından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle işlemden sonra 2-4 saat hastanede takip edilir. Takip süresinin sonunda son bir kan alınarak ya da o bölgenin tekrar ultrason değerlendirilmesi yapılarak kanama olup olmadığı kontrol edilir. Hasta evine gönderilir.
 
Eve gidince nelere dikkat etmek gerekir?
Eve gittikten sonra bir iki saat dinlenme iyi olacaktır.
 
Biyopsiden hemen sonra az miktarda sıvı alabilirsiniz. Biyopsi bitiminden iki saat sonra (bulantı ve kusmamız yoksa) her tür sıvı içecek alabiliriz. Biyopsi bitiminden 4 saat sonra normal yemek yiyebiliriz. Yiyecekler konusunda bir kısıtlama yoktur.
 
İğne girim noktasında ya da omuz bölgesinde ağrı varsa herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılabilir. Günlük yaşantımıza normal şekilde devam edebiliriz.
 
Biyopsi sonrası 24 saat kendinize yüklenecek şekilde ağır iş yapmayınız.
 
Girişimsel Radyoloji Genel Bilgiler
Biyopsi
Kolon Geçiş Zamanı
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Biyopsiye neden ihtiyaç duyulur?
Mide Biyopsi nedir? Neden yapılır?
Kan vermeden önce Sadece su için
Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Biyopsi Nedir, Neden Yapılır?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.