BİYOPSİ
Biyopsi
Pankreas biyopsisi nedir?
Pankreas biyopsisi her zaman bir pankreas tümöründen alınır. Günümüzde pankreas biyopsileri hemen her zaman iğne biyopsisi şeklinde alınır. Bu sadece bir görüntüleme yöntemi (ultrason ya da tomografi) eşliğinde yapılabilir. Görüntüleme yöntemi olarak çoğunlukla ultrason seyrek olarak da bilgisayarlı tomografi kullanılır.
 
Pankreas biyopsisi güvenli bir yöntem midir?
Pankreas iğne biyopsisi son derece güvenli bir yöntemdir.
 
Pankreas biyopsi ağrılı bir işlem midir?
Tüm biyopsilerde iğne girimi yapılacak nokta lokal anestezi ile uyuşturulur. Girim yerinin uyuşturulması genellikle tüm ağrıyı kesecektir ancak bazı hastalarımızda işlem bir ameliyat gibi alglanabiliyor. Bu nedenle biyopsiden dolayı korku, endişe ya da heyecan duyabiliyor. Hastamızın biyopsi işlemine bağlı korku heyecan ya da endişesi varsa damardan ağrı kesici ve sakinleştirici ilaçlar tercihinize göre verilebilir. Bu narkoz değildir. Sedasyon ve aneljezi diye adlandırılır. Son derece emniyetlidir. İşlem çok kısa süreceği için uyutulmanız gerekmez. Ama işleme ait hiç bir şeyi hatırlamak istemezseniz sizi narkoz (genel anestezi) vermeden uyutmamız da mümkündür. Bu şekilde işlem son derece konforlu olur..
 
Pankreas biyopsisi nasıl yapılır?
Pankreas biyopsisinde gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra nereden biyopsi alacaksak o bölge ultrason ya da bilgisayarlı tomografi ile tekrar değerlendirilir. Biyopsi iğnesinin gireceği nokta uyuşturulur. Biyopsi iğnesi ile pankreasa ya da pankreas içindeki kitleye girilir ve biyopsi alınır. Bölgenin ince bir iğne ile uyuşturulması ile biyopsi alımın bitmesi arasındaki zaman genellikle 5 dakikadan kısadır.
 
Pankreas biyopsisi ince iğne ya da kalın iğne ile alınabilir. Merkezimizde pankreas biyopsisi hemen her zaman kalın iğne biyopsisi şeklinde ve doku alınarak yapılır. Böylece biyopsi alınan bölgenin iyi ya da kötü huylu bir hastalık olduğunu söylemek dışında ek olarak hastalığın tipleme ya da kesin isimlendirme de yapılabilir.
 
Pankreas biyopsiden sonraki süreç
Hastaların geç dönemde oluşabilecek kanama açısından takip edilmesi gerekir. Bu nedenle işlemden sonra 2-4 saat hastanede takip edilir. Takip süresinin sonunda son bir kan alınarak ya da o bölgenin tekrar ultrason değerlendirilmesi yapılarak kanama olup olmadığı kontrol edilir. Hasta evine gönderilir.
 
Girişimsel Radyoloji Genel Bilgiler
Biyopsi
Kolon Geçiş Zamanı
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir. Detayları görmek için lütfen merkezlere tıklayın.
 
İSTANBUL / BAKIRKÖY
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Biyopsiye neden ihtiyaç duyulur?
Mide Biyopsi nedir? Neden yapılır?
Kan vermeden önce Sadece su için
Biyopsi Nedir ve Nasıl Yapılır?
Biyopsi Nedir, Neden Yapılır?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.