KARDİYAK EMAR
Kardiyak Emar
Kardiyak MR/Emar ( Kalp Emarı ); Tıp teknolojilerinin her geçen gün daha ileri adımlar atması sayesinde birçok hastalık hakkında kesin bilgi elde etmek ve uygun tedavi yöntemini belirlemek daha kolay hale geldi. Kalp hastalıkları yüzünden her sene ölen insanların sayısının bir hayli fazla olması belki de tıp dünyasında bir yeniliğe ihtiyaç duyulmasına neden oldu ve bu da yeni ve gelişmiş teknolojilerle hastalıklara tanı koyma ve teşhis ederek uygun tedavi yöntemlerini belirleme konusunda yeniliklerin yaşanmasına neden oldu.

Kardiyak MR nedir?

Kalp ve çevresindeki yapıların incelenmesini sağlayarak oluşan problemlerin neler olduğunu ayrıntılı bir şekilde göstermeye yardımcı olan Kardiyak MR (Kalp MR’ı), Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) tetkiklerinden biridir. MR ile kalp, kalp zarı ve çevresindeki yapılarda meydana gelen hasarlar ve hastalıklara ayrıntılı bir şekilde bakılabilmektedir. Kalp fonksiyonlarının düzenli olup olmadığını incelemek, doğumda veya sonrasında gelişen hastalıkların değerlendirilmesinde de etkin sonuçlar sunduğu için tercih edilen Kardiyak MR (Kalp MR’ı), her durumda istenmese de doktorun şüphelenmesi veya yapılan incelemelerden net sonuç elde edilememesi durumunda istenmektedir.
 
Kalp hastalıklarının teşhis etmek amacıyla en çok kullanılan tekniklerden biri, halk arasında “EKO” olarak adlandırılan ekokardiyografi ile görüntülemedir. Ancak bazı durumlarda daha net sonuçların alınabilmesi için uzman doktor kardiyak emar çekiminin daha uygun olduğunu görebilir.

Kardiyak MR güvenilir mi?

Daha önceleri kullanılan ancak birçok ülkede gerekli olmadığı müddetçe kullanılmasına yasak getirilen bilgisayarlı tomografi, görüntüleme sağlanırken iyonizan radyasyon (X-ışını) kullanma gereği duyardı. İngiltere’deki bilim insanlarının yaptıkları araştırmaya göre tomografi çektiren insanlar üzerinde son derece olumsuz etkilerin görüldüğü yönünde bilgi verilmiştir.
 
Ancak Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) tüm bunlardan uzak bir sistem olup iyonizan radyasyon (X-ışını) kullanma gereği duymaz. Yapılan inceleme ve araştırmalara göre tomografi çektiren hastalarda, X ışınlarının yarattığı olumsuz etkiler, Hiroşima’ya atılan atom bombasından sağ kurtulan insanların uğradığı kadar hasara neden olmaktadır. Bu yüzden İngiltere’de BT çekimi yasaklanmıştır.
 
Kardiyak MR veya diğer MR yöntemlerinde X ışını yerine güçlü radyo dalgaları kullanılmaktadır ve gerekli bazı durumlarda ise hastaya kontrast madde yani boyalı ilaç verilmektedir. Ancak her ikisinin de insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri bulunmamaktadır.
 
Sadece hastanın alerjik hastalığının bulunması durumunda öncesinden doktora bildirilmesi durumunda hastaya uygun bir MR çekimi yapılabilmektedir. Bunun dışında kardiyak MR güvenilir mi sorusuna verilebilecek en net cevabın “evet” olduğunu söyleyebiliriz.

Kardiyak MR neden çekilir?

Modern tıp dünyasının gelişmesiyle birlikte her hastalık alanında özel çalışmaların başlatılması ve olumlu sonuç vermesi durumu kendini iyice göstermeye başladı. Kalp hastalıklarına karşı geliştirilen, kalp, kalp zarı ve çevresindeki yapı bozukluklarının incelenmesinde son derece ileri sonuçlar veren kardiyak emar/MR, kalp damarlarında oluşan tıkanıklıkların incelenmesinde kullanılan bir görüntüleme tetkikidir. Fonksiyonel ve canlı yapıların koruna bilirliğinin değerlendirilmesinde ve kalp kitlelerinin değerlendirilmesinde kullanılan MR, kalp krizi sonrasında kalpte oluşan skar dokusu, kalp kaslarının fonksiyonları be kalp kaslarının canlılığını detaylı bir şekilde görüntüleme yöntemidir.

Kardiyak MR nasıl çekilir?

Kalp hastalıklarına tanı koyma ve uygun tedavi şeklini belirlemek amacıyla çekilen kardiyak MR, hastanın öncesinden hazırlanması ile çekilir. Kardiyak MR çekimi de diğer manyetik rezonans görüntüleme (MR) sistemlerinde olduğu gibi hastanın çekime girerken üzerinde herhangi bir metal eşya bırakmamasını gerektirir. Kapalı MR sistemlerinde çekilen kardiyak MR için hasta tünele benzeyen cihaza girer ve 30 dakika ile 1 saat arasında değişen bir süre içinde uzman radyoloğun yönlendirmesi ile hareket eder ve işlem sona erer.
 
Gelişmiş yeni nesil açık MR sistemlerinde ise hasta bu kadar uzun süre beklemez ve herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Kardiyak açık emar çekimi hem süre bakımından daha kısa sürelerde işlemin tamamlanmasını sağlamakta hem de sabit pozisyonda bekleme gibi bir sıkıntı durumu söz konusu olmadığında hasta daha konforlu bir ortamda çekimi gerçekleştirmiş olur.

İlaçlı Kardiyak MR/Emar nedir?

Bazı durumlarda görüntülemenin daha net olabilmesi için doktor hastadan ilaçlı MR çekmesini isteyebilmektedir. İlaçlı kardiyak emar çekiminde hastaya kontrast madde verilir bu madde, boyalı olduğu için emar çekilen bölgeden daha net görüntü alınmasına yardımcı olur.

Kardiyak MR fiyatları

MR cihazlarının geliştirilerek tıp alanına sunulması ve bu alanda geniş çalışmalara yer verilmesi sayesinde daha uygun fiyata MR çekimi yapılabilmektedir. Kardiyak emar fiyatları, hastane veya görüntüleme merkezlerinde sunulan hizmetlere ve doktorun istediği MR şekline göre belirlenmektedir. Biyorad olarak hastalarımıza fiyat verirken en uygun fiyat olması açısından değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Kardiyak MR fiyatları hakkında daha net bilgi almak için çağrı merkezi numaramızdan ulaşabilirsiniz.

Kardiyak MR nerede çekilir?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde yaygın olarak bulunabilen radyoloji bölümlü özel hastaneler ve görüntüleme merkezleri sayesinde, bulunduğunuz yere yakın bir konumdan en uygun adresi bulabilirsiniz. İstanbul kardiyak emar çekimi için Biyorad’ı arayarak size en yakın görüntüleme merkezlerimizden bir tanesinden randevu oluşturabilirsiniz.
 
Kalp hastalıklarına kesin tanı koymak ve uygun tedavi yöntemini belirlemek için bizimle iletişime geçin, sağlığınızı riske atmayın.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Kardiyak MR Nasıl Çekilir?
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.