MULTİPARAMETRİK PROSTAT MR
Multiparametrik Prostat MR
50 yaş erkeklerde daha fazla görülen prostat kanseri, prostat organında gelişen bir kanser türüdür. Türkiye’de ve dünyada erkeklerin büyük bir kısmında görülen bu kanser türü, erken dönemde tedavi edilerek başarılı bir şekilde sağlığa yeniden kavuşmayı sağlamaktadır. Prostat, mesanenin altında, ceviz büyüklüğünde bir organdır.
 
Ortasından idrar kanalının geçtiği prostat organının dışı mandalina kabuğuna benzer bir zar ile kaplıdır. Prostat kanseri, zarın etrafında gelişmeye başlar ve hastayı önemli oranda rahatsız etmeye başlar. Günümüz teknolojisinin gelişmesi ve tıp dünyasında da bu yeniliklerin görülmesiyle birlikte prostat kanserini teşhis etmek ve tanı koymak daha rahattır.
 
Daha önceki dönemlerde yapılan bazı klinik testleri ve çekilen bazı görüntülerle kısıtlı oranda kansere teşhis konulurken geliştirilerek tıp dünyasına sunulan multiparametrik Prostat MR/emar sayesinde daha erken dönemde hastalığa teşhis konulabilmektedir. Bu da hastaların daha erken sürede tedavi olmalarına yardımcı olmaktadır.

Prostat tümörünün belirtileri nelerdir?

Prostat tümörünün belirtileri iki farklı şekilde değerlendirilmektedir. “iyi huylu” ve “kötü huylu” tümör olarak ikiye ayrılmasıyla birlikte bu iki farklı tümörü birbirinden ayırt etmek pek kolay değildir. Tümörün hangi tipte olduğunu üroloji hekimleri belirlerler.
 
Uzmanlar, her erkeğin 50 yaşından sonra prostat kanseri riski taşıdığını ailede kalıtsal bir sorun ise 40 yaşından sonra prostat kanserine yakalanabileceklerini belirtiyor. Buna karşın alınması gereken en önemli önlemin 40 yaşından sonra yılda 2 defa üroloji hekimine görünerek kontrolden geçmeleri gerektiğini belirten uzmanlar, genel olarak prostat kanseri belirtilerini şu şekilde açıklamaktadır.
 
 1. İdrar yaparken zorlanma,
 2. İdrar akışında kuvvetin düşmesi,
 3. Menide veya idrarda kan görülmesi,
 4. Boşalma esnasında şiddetli ağrılar,
 5. Kasık bölgesinde rahatsızlık,
 6. Kemik ağrılarının oluşması,
 7. Sertleşme bozukluğu.

Çözüm için multiparametrik MR

Tıp dünyasının ileri düzeyde adım atması ve kullanılan cihazların yenilenmesiyle birlikte kanserli hastalıkların teşhis edilmesinde önemli oranda başarılı adımlar atılmaktadır. Geliştirilerek tıp dünyasına sunulan multiparametrik prostat emar/MR sayesinde kanserli hücrelerin teşhis edilmesi daha rahat hale gelmektedir.
 
Devlet hastanelerinde ve özel hastanelerde çekilen emar ile prostat tümörü daha rahat teşhis edilmekle birlikte tümörün iyi huylu mu yoksa kötü huylu mu olduğu da daha rahat bir şekilde saptanabilmektedir. Biyorad olarak hastalara sunduğumuz hizmetlerimizde, hastalara en yakın görüntüleme merkezinden veya hastaneden randevu oluşturarak emar çekimini gerçekleştiriyoruz.

Multiparametrik prostat mr fiyatları

Üroloji uzmanları, genel bir kontrol ve muayeneden sonra gerekli görmeleri durumunda hastalardan multiparametrik emar çekmesini isteyebilmektedir. Öncelikle şunu söylemek gerekir ki her emar istenmesi durumunu kötü sonuçların çıkacağına bağlamaya gerek yoktur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi prostat tümörleri iki farklı şekilde görülebilmektedir.
 
İyi huylu veya kötü huylu prostat tümörü şeklinde görülebildiği için bazen üroloji uzmanı buna tanı koymak için de MR isteyebilmektedir. multiparametrik prostat mr fiyatları, ortalama 1000 TL fiyatlarından başlamaktadır. Ancak çekim yapılacak hastane veya görüntüleme merkezine göre ve doktorun istediği emar şekline göre fiyatlarsa değişim söz konusu olabilmektedir.
 
Alanında uzman ve deneyimli olan Biyorad, hastalara en uygun fiyatları vermek için multiparametrik prostat emar fiyatları konusunda birçok hastane ve görüntüleme merkezi ile anlaşmalı olduğu için uygun fiyat aralıkları sunmaktadır. Doktorunuzun istediği emarı bildirerek profesyonel ekibimizden fiyat alabilir, size en yakın görüntüleme merkezinde emar çekimi yaparak hastalığa kesin tanı konmasını sağlayabilirsiniz.

Multiparametrik prostat mr İstanbul

İstanbul gibi büyük şehirlerde çok sayıda görüntüleme merkezi ve hastane bulunmasına rağmen bazı durumlarda hastalar uygun bir tarihte randevu bulmakta zorlanabiliyorlar. Sebebi ise emar çekim merkezlerinde yoğunluktur. Bazen uzman doktor en kısa sürede emar çekilmesini istediği için hastalar bu konuda mağduriyet yaşayabilmektedir.
 
Multiparametrik prostat mr İstanbul hizmetleri ile hastalara en kaliteli hizmeti sunduğumuz kurumumuzu arayarak size en uygun ve en yakın yerden randevu oluşturabilir, acil çekilmesi gerektiği durumlarda öncelik hakkınızı değerlendirebilirsiniz. İstanbul’un tüm ilçelerinde anlaşmalı görüntüleme merkezlerine sahip olan Biyorad ile en kısa sürede multiparametrik prostat MR çekimi yaptırabilir, sağlığınıza daha kısa sürede yeniden kavuşarak yaşadığınız stres ve sıkıntılardan kurtulabilirsiniz.

Prostat Kanserinin Nedenleri Nedir?

Prostat kanseri, yukarıda da belirttiğimiz gibi 50 yaşından sonra çoğu erkekte görülebilen bir hastalıktır. Ailede kalıtsal olan kişilerde ise 40 yaşından sonra görülebilen bir hastalıktır. Prostat tümörünün en belirgin nedeni elbette doğal yaşlanmadır ancak bununla birlikte alkol kullanan, sigara içen, kanserojen maddelere maruz kalan erkeklerde daha sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.
 
Dengeli beslenme, yağlı besinlerden uzak durma kanser oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Erkeklerde “androjen” adı verilen erkeklik hormonunun baş faktör olduğunu belirten uzmanlar, yukarıdaki nedenlerin oluşmasıyla birlikte prostat tümörünün gelişmeye başladığını bildirmektedir.

Prostat Tümörünün Risk Faktörleri Nedir?

Her kanser türünde belli bazı risk faktörleri vardır. Prostat kanserinde de risk faktörleri bulunmaktadır. Ailesel yatkınlık, radyasyona maruz kalma, yaşlanma, beslenme alışkanlıkları, hormonlar gibi durumlar, prostat tümöründe en belirgin risk faktörleri olarak değerlendirilmektedir. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 100 yaşına gelen erkeklerin büyük bir kısmında prostat kanserinin oluştuğu görülmüştür.

Prostat Tümörünün Tetkik Yöntemleri Nelerdir?

Tıp dünyasının ileri düzeye ilerlemesi ve hastalıklara tanı konulması konusunda son derece titiz çalışmaların yapılması sayesinde çoğu hastalığa tanı koymak daha kolay bir hal almıştır.
 
Prostat tümörü veya prostat kanseri de bu yeniliklerden nasibini almış bir hastalıktır. Tetkik yöntemlerinde yapılan yenilikler sayesinde hastalığın boyutunu öğrenme, kanserli hücrenin hangi evrede olduğunu belirleme ve uygun tedavi şeklinin belirlenmesi de son derece kolay hale gelmiştir. Tanı için üroloji uzmanları birçok farklı yönteme başvurmaktadır. Bu tetkik yöntemleri şu şekildedir;
 
 1. Makattan parmakla muayene
 2. Total ve Serbest PSA,
 3. Ultrasografi,
 4. Pelvik MR,
 5. Prostat biyopsisi
 6. Multiparametrik prostat MR
Yukarıda saydığımız tetkik çeşitleri gerekli görüldüğü durumlarda yapılmaktadır. Modern tıp dünyasında daha kolay teşhis konulmasına yardımcı olan mutliparametrik prostat MR, son yıllarda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir.
 
Hastanın herhangi bir şekilde ağrı çekmemesi, görüntülemenin daha kolay yapılması ve teşhisin de buna göre daha net şekilde konulması gibi önemli özellikleri sayesinde üroloji uzmanları hastalarına daha çok mutliparamettik prostat emarı önermektedir.

Prostat Kanserinde Tedavi Yöntemleri

Prostat kanseri tedavisinde kullanılacak yöntemler, hastalığın derecesine göre belirlenmektedir. En sık kullanılan tedavi şekli elbette cerrahi operasyondur.
 
Radikal Prostatektomi (Prostatın kanser ameliyatı): bu yöntemde erkeklik bezinin meni kanalları ile birlikte çıkartılması ile mesanenin yeniden idrar kanallarına bağlanması ile yapılır. Ortalama 2 saat süren cerrahi operasyon sonunda hasta 2 gün hastanede yattıktan sonra taburcu edilmektedir. Bu işlemden sonra 2-3 hafta sonra sonda çekimi yapılmaktadır.
 
Kanal TUR ameliyatı: Prostat tümörünün durumuna göre tedavi şekli belirlenmektedir. Multiparameterik prostat MR çekiminden sonra uzman doktorun uygun görmesi durumunda “kanal TUR ameliyatı” adı verilen operasyon da uygulanabilmektedir. Bu tedavi yöntemi genellikle prostatın yolu kapatmasından dolayı ve hastaya radikal prostatektomi dışı bir tedavi planlanmışsa Kanal TUR ameliyatı yapılmaktadır. Bu tedavi şekli kanserin tedavi edilmesi için yapılmamaktadır sadece kanalların açılması için uygulanan bir tedavi yöntemidir.
 
Radyoterapi: Radyoterapi de prostat kanseri tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden biridir. İçten ve dıştan olmak üzere iki farklı şekilde yapılan radyoterapinin dıştan yapılmasına “External radyoterapi” adı verilmektedir. Bu tedavi ortalama 2 ay kadar sürebilmektedir. İçeriden yapılan radyoterapiye ise “brakiterapi” denen yöntem ile yapılmaktadır. Ancak bu yöntem daha az sıklıkla yapılmaktadır.

Hastalığın kesin tanısı için yapılması gerekenler nelerdir?

Her hastalığın tıp dünyasında bir karşılığı mutlaka vardır. Geliştirilen modern teknik ve cihazlar sayesinde birçok kanser hastalığının türü, aşaması ve gelişimi incelenebilmekte ve buna uygun olarak tedavi şekli belirlenebilmektedir.
 
Mutliparametrik prostat MR/emar, son yıllarda tıp dünyasında bu alanda en çok kullanılan tetkik yöntemlerinden biridir. Yukarıda saydığımız diğer teknikler de gerekli görüldüğü durumlarda uygulansa da en net sonuçları vermeye yardımcı olan multiparametrik prostat emar, daha sık tercih edilmektedir.

Multiparametrik prostat emar nasıl çekilir?

Multiparametrik prostat MR/emar, çevredeki dokulara ayrıntılı bir şekilde bakmayı sağlayan ve görüntüleri bilgisayar ortamına aktaran radyolojik görüntüleme biçimidir. Emar ile hastanın prostat kanseri olup olmadığı tespit edilmekle birlikte hastalığın hangi evrede olduğu da saptayabilmek için emar ile birlikte biyopsi de yapılmaktadır.
 
Çekim esnasında tüm hastalara oral yatıştırıcı verilmektedir. Radyasyona maruz kalmaya neden olmayan multiparametrik prostat emar çekimi öncesinde rektuma yerleştirilen bir endorektal bobin sayesinde görüntü elde edilmektedir. Daha net görüntülerin alınabilmesi için hastaya kontrast madde enjekte edilmektedir. Enjekte edilen kontrast maddeni boyalı olması sayesinde kanserli hücrelerin belirlenmesi çok daha kolay bir hale gelebilmektedir.

Multiparametrik MR Ne Kadar Sürer?

Hastaların genellikle en çok merak ettikleri konulardan biri de emarın ne kadar sürdüğüdür. Multiparametrik emar, 3 farklı MR taramasından oluşmaktadır ve ortalama olarak 40-45 dakika arasında sürmektedir. MR çekiminden önce kalın bağırsağın son kısmının boşaltılması için lavman yapılmaktadır.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Prostat kanseri bitkisel tedavi
Prostat kanseri ölüm riski
Prostat kanseri ameliyatı ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Prostat kanseri neden olur? Nasıl tedavi edilir?
Prostat kanseri tedavisi
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.