Kadınlar Rahim Filmi Çektirmekten Neden Korkarlar?
  27.01.2019  |  Yazar: Özkan Korkmaz
Rahim Filmi çektirmek, çoğu kadının en büyük korkularından biridir ve doktor “rahim filmi çektirmen gerekiyor” dediğinde genellikle kadınlar ağrılı ve sızılı bir dönemecin içine gireceklerini düşünmekten kendilerini alamazlar.

 

Aslında rahim filmi çektirme korkusuna kapılan kadınların haklılık payı yok değil, çünkü daha önceki dönemlerde yani tıbbi cihazların yeterince geliştirilmediği zamanlarda cidden bu işe kâbus haline gelebiliyordu.

Ağrılar ve sızılar da yok değildi. Ama yıl 2019 olmuş ve tıp dünyasında müthiş ilerlemelerin kaydedildiği bilinen bir gerçektir. Klasik yöntemler artık kullanılmıyor.

Hem hastanın rahat etmesi hem de tanının rahat konulabilmesi için teknoloji sisteminden yararlanan tıp dünyası büyük adımlar atarak tüm geçmişte kalan sorunları ortadan kaldırıyor.

Kadınlar rahim filmi çektirmekten neden korkarlar?

Bu soruya cevap verirken biraz çevresel faktörleri incelemek gerekir. Etrafımızda yüzlerce insan vardır. Ailemiz, akrabalarımız, komşularımız, arkadaşlarımız derken sayıya vurulduğunda belki de binlerce insanı bulur ve bir de internet dünyasının gelişerek hayatımızın merkezinde yer alması, artık her konuda araştırma yapmamıza olanak tanıyor.

Elbette bu gelişimi doğru şekilde kullandığımızda hayatımızın birçok alanında rahatlıkların yaşandığı görülecektir ama “dervişin fikri neyse zikri de odur” derler ya. İnsan kendi kendine psikolojik bir takım sorunları yaratmaya elverişlidir.

Mesela bir kadın doktora gitti ve doktoru ondan “rahim filmi” çektirmesini istedi. Kadının ilk işi çevresine sormak olacaktır. Daha önce rahim filmi çektirmiş bir yakınına danışarak ağrılar, sızılar hakkında bilgi almaya başlar.

Yetmez, Youtube veya diğer video paylaşım platformlarından rahim filminin nasıl çekildiğine bakar ve tabi ki görüntülerde Rahim içinde köpük köpük ilerleyen basınçlı ilacın ürkütücü animasyon videoları ile karşılaşınca, haliyle korkmaya başlar ve “acaba çektirsem mi?” diye kendine sormaya başlar.

Aslında tüm bunları yapmak yerine doktorun söylediklerine inanmak kesinlikle daha akıllıcadır ve doktorlar rahim filmi çektirmenin öyle sanıldığı gibi ağrılara neden olmadığını dile getiriyorlar.

Gebe kalmak isteyenler rahim filmi çektirsin!

Gebelik problemi, daha doğrusu gebe kalamama problemi günümüzün en yaygın sorunlarından biridir ve birçok kadın hangi sebepten dolayı gebe kalmadığını bilmez.

Gelişmiş tıp dünyasının sunduğu rahim filmi (HSG) bu alanda en iyi çözümleri sunmaktadır. Tüp bebek yöntemi ile doğum yapmak isteyen kadınlardan da ilk olarak rahim filmi istenmesinin nedeni de budur. Bazı durumlarda, verilen basınçlı ilaçlar, tüp yollarını temizler ve hamile kalma şansını arttırır.

Yani korktuğunuz şey aslında bir anlamda hayatınızda varlığını en çok istediğiniz bebeğiniz için bir umut ışığıdır ve siz farkında olmadan HSG (rahim filmi) ağrılara neden olur evhamlarına kapıldığınız için hamile kalma şansınızı elinizden çıkartıyorsunuz.

Korkulacak bir şey yok!

Elbette tamamen ağrısız bir sistemdir demek doğru olmasa da rahim filmi çektirirken yaşanan ağrıların bazı etkenlere bağlı olduğunu bilmekle birlikte, HSG’nin bir işkence aleti değil, tanı ve tedavi cihazı olduğunu unutmayın.

Rahim Filmi (HSG) Kategorisindeki Makaleler
Blog Anasayfasına Dön
KATEGORİDEKİ DİĞER MAKALELER
 
 
Tedavi Öncesi Rahim Filmi' nin önemi
İlk aşama rahim filmi (hsg) çektirmek. Peki rahim filmi ağrılımıdır?
Neden Rahim Filmi Çekilmesi Gerekiyor?
Rahim Filmi Çektirenler
Tüp bebek transfer sonrası
Tüp bebek doktorları
Tüp bebek tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler
Tüp Bebek tedavisi kaç gün sürer?
Tüp Bebek maliyeti ne kadar? Tüp Bebek hangi durumlarda uygulanır?
Tüp Bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.