AÇIK EMAR
Açık Emar
Anjiyografi Emar /MR, tıp dünyası adına geliştirilmiş ve hastalıklara tanı koyma ile tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde son derece etkili olan bir sistemdir.
 
Anjiyografi, tomografiden farklı olarak X ışını gerektirmeksizin ve aynı zamanda detaylı resimlerin oluşturduğu bir görüntüleme yöntemidir. Manyetik bir alanda radyo dalgaları ile gönderilen görüntüler, bilgisayar ortamına aktarılarak gerekli ölçümler yapılır. Görüntüler, geliştirilen cihazlarda 2 veya 3 boyutlu şekilde görüntülenebilmektedir.
 
Yaygın kullanım alanlarının bulunması sayesinde birçok hastalığa teşhis koyma alanında kullanılabilen anjiyografi, santral sinir sistemi ve omurilik kanalı hastalıkları, kas-iskelet sistemi ve yumuşak doku hastalıkları, göğüs boşluğu ( mediasten ), karın içi organlar gibi geniş uygulama alanlarında kullanılmaktadır.

Anjiyografi emar nedir?

Tıp dünyasında yaşanan yeni gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı olarak geliştirilen sistemler sayesinde, hastalıkların teşhisi, tanı koyma ve tedavi yöntemlerini belirleme konusunda son derece rahatlık yaşanmaktadır. Daha önceleri, damar hastalıkları başta olmak üzere gizliden büyüyerek hastanın ölümüne sebebiyet veren birçok hastalığa tanı koymak çok güçtü. Elde olan sistemler, kimi zaman bir hastalık ile mücadele ederken diğer yandan yeni hastalıkların türemesine neden olmaktaydı. Son yıllarda manyetik rezonans sistemlerinde yaşanan gelişmeler sayesinde, birçok hastalığa tanı koymak daha rahat hale gelmiş, ve erken tanı durumunda hastalıklara karşı mücadele etmek çok daha rahat hale gelmiştir. Anjiyografi emar da bu gelişmelerden biri olan MR teknolojisi kullanılarak damar hastalıklarının tanısında en iyi sonuçları veren bir sistemdir. Diğer sistemlerin aksine hastaya herhangi bir ilaç verilmesini gerektirmeyen emar, görüntü kalitesinde de önceki sistemlerden çok daha iyi sonuçların elde edilmesini sağlamaktadır.
 
Anjiyografi emar /MR, kaliteli görüntüleri ve hastaya herhangi bir şekilde alerji gibi durumlara neden olmaması ile son yıllarda tıp dünyasında daha fazla tercih edilen bir yöntem haline gelmiştir. Kateter ve BT anjiyografide kullanılan kontrast maddenin alerjik reaksiyonlara yer verme riski son derece düşük olduğu için hastalar da emar çektirmekten geri durmuyorlar. Maliyet bakımından diğer anjiyografi yöntemlerine göre daha düşük olması da ayrıca değerlendirilmesi gereken durumların başında gelmektedir.

Anjiyografi tetkiki nasıl gerçekleştirilir?

Anjiyografi emar çekimi için özel olarak tasarlanan özel sistemlerin içerisinde bir masa bulunmaktadır. Hasta bu masaya yatırıldıktan sonra standart olarak her biri 2 ile 10 dakika arasında süren ve sayıları 2 ile 6 arasında değişen görüntüleme sekanslarından oluşan bir çekime girer. Bu şekilde çekim yapılmasının nedeni her bir sekansın spesifik görüntü oryantasyonu ve değişik açılarda görüntü kontrastını ve netliğini ayarlamaktır. Bazı durumlarda hastaya kontrast madde verilmesi gerekebilmektedir. Bu tip durumlarda sekansların biri esnasında toplardamarlardan etkin denen madde verilir. Bu madde damarların parlamasına ve çevre dokularının daha iyi ayırt edilmesine yardımcı olur.
 

Anjiyografi en çok hangi bölgelerde kullanılır?

Hastalıklara tanı koyma ve teşhis etme alanında birçok açıdan fayda sağlayan ve en net sonuçların elde edilmesine katkıda bulunan anjiyografi emarın en çok kullanıldığı alanlar şunlardır;
 
 • Serebral MR,
 • Karosit ve vertebral MRA
 • Aorta MRA,
 • Ekstremite MRA,
 • Renal MRA,
 • MR Kolanjiyografi

Anjiyografi MR’da dikkat edilmesi gerekenler:
 
Hastalıkların tedavi edilmesinde tıp dünyasının geliştirdiği modern cihazlar sayesinde eskisine göre çok daha kısa sürede sonuçlar alınabilmektedir. Ancak her sistemde olduğu gibi anjiyografi emar sisteminde de dikkat edilmesi gereken bir takım önemli hususlar vardır. Uzmanların verdikleri bilgiler doğrultusunda, emar çektirirken veya öncesi-sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;
 
 • Hastanın kullandığı bir ilaç varsa ve bu ilaç süreklilik arz ediyorsa mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.
 • Bazı hastalardan daha net görüntüleme alabilmek için kontrast madde kullanılabilmektedir. Atardamar yoluyla verilen ilaca karşı herhangi bir alerjik reaksiyon meydana gelmedi durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurmak gerekmektedir.
 • Her ne kadar eski tekniklere göre daha az zararı olsa da yine de gerekli olmadığı sürede hamile veya hamilelik şüphesi olan kadınların emar çektirmemeleri gerekmektedir.
 • MRA, kapalı bir alan içerisinde yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla kapalı alan korkusu olan kişilerin bu durumu bildirmeleri gerekmektedir. Kapalı alan korkusu olan hastalara emar çekimi öncesinde sakinleştirici ilaç verilmektedir.
 • Güçlü bir manyetik alana sahip olan emar cihazlarına girerken hastanın takılar, elektronik eşyalar, metal eşyalar, kredi kartları, gözlük, kalem gibi metal eşyaları alanın dışında bırakması gerekmektedir.
 • Anjiyografi emar çekimi, metal eşyaların olmasına engel değildir. Ancak her ihtimale karşı hastanın kullandığı kulakta implant, kalp pili ve beyinde anevizma klibi gibi araçları varsa mutlaka doktora bildirmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda bu tip malzemelerin hasta üzerinde bulunması, emar çekimine engel olabilmektedir.

Anjiyografi emar fiyatları

Manyetik rezonans alanında uzun zamanların deneyim ve uzmanlığına sahip olan Biyorad, en iyi çözümleri en uygun fiyatlarla sunan bir kuruluştur. Kurulduğu günden bu yana hasta haklarını koruyan ve bununla birlikte ekonomik fiyatlar sunarak daha az maliyetle daha net sonuçların çıkmasına yardımcı olan kurumumuzun çağrı merkezi numarasından arayarak anjiyografi emar fiyatları hakkında bilgi alabilir, randevu oluşturarak size en yakın hastane veya görüntüleme merkezinden gerekli incelemelerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / ATAŞEHİR
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
İSTANBUL / GÖZTEPE
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / KOŞUYOLU
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Açık Emar İzmir de Nerede Çekiliyor?
Open MR Nerede Çekilir?
3 Tesla Açık Emar var mı?
Açık MR Fiyatları 2020
Emar korkusuna son veren çözüm Açık Emar
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.