AÇIK EMAR
Açık Emar
Eklemler, insanın ayakta durması, hareket etmesi ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan parçalardır. Eklemlerde oluşan hastalıklar ve diğer bazı sıkıntılar, önlem alınmadığında hastalığın ilerlemesine yol açar ve yaşam kalitesi düşmeye başlar.
 
Gelişmiş modern tıp dünyasında, her hastalığın incelenmesi ve uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi eskisine göre daha kolaydır. Eklem içi hastalıklarının görüntülenmesinde ve incelenmesinde klasik MR yöntemlerine göre daha başarılı sonuçlar veren MR Artrografi, omuz, dirsek, kalça, diz, el ve ayak bileğinde tendon, bağ, menisküs, serebral yapılar, eklem içi serbest cisimlerin incelenmesinde etkin bir görüntüleme yöntemidir.
 
MR çekiminde kapalı MR sistemleri kullanılabildiği gibi aynı zamanda açık emar yöntemleri ile de görüntüleme sağlanabilmektedir. Sabit pozisyonda duramayan, uzun süre kapalı alanda kalamayan, yaşlı, çocuk ve refakatçi olmadan kendi başına verilen talimatları yerine getiremeyen hastaların MR artrografi çekimlerini açık mr cihazında çektirmeleri daha uygun görülmektedir.

MR Artrografi nedir?

Eklem içini görüntülemeye yarayan ve son derece geliştirilmiş bir sistem olan MR Artrografi, eklemde yaşanan hastalıkların görüntülemesine yarayan bir sistemdir. Normal MR incelenmesinde tanı konulması zor olan yapıların görüntülenmesini sağlayan sistem, kontrast maddenin eklem içine enjekte edilmesiyle görüntülenmenin daha sağlıklı olmasını sağlayan bir tanı yöntemidir.

MR Artrografi nasıl çekilir?

Hasta, eklem şikâyetleriyle doktora başvurduğunda, normal incelemede sonuç alınamaması durumunda doktor MR artrografi çekilmesini ister. Öncesinden herhangi bir hazırlık yapılmayı gerektirmeyen işlem için eklem içine serum fizyolojik veya ilaç (kontrast madde karışımı) ince bir iğne ile, US veya skopi rehberliğinde verilerek eklem kapsülünde şişkinliğin oluşması beklenir.
 
Kontrast maddenin eklem içerisine yayılması çok uzun sürmemektedir. Kontrast maddenin verilmesinin en önemli nedeni, eklem içi yapılarındaki yırtıkların belirlenmesini, yırtıkların içini doldurarak eklem dışına sızarak kolaylaştırmasını sağlamaktır.
 
Dirsek, kalça, diz, el ve ayak bileğinde tendon, bağ, menisküs, labral yapılar, eklem içi serbest cisimlerin görüntülenmesinde etkin bir görüntüleme yöntemi olarak tıp dünyasına sunulan MR artrografi, uzun sürmeyen bir işlemdir.

MR artrografi ne kadar sürer?

MR sistemleri, vücudun her bölümü için kullanılabilen ayrı görüntüleme sistemlerinin toplamına verilen isimdir. Eklem içi görüntülemede kullanılan MR artografi özel olarak geliştirilmiş bir görüntüleme yöntemi olup, hastalığın oluşum süreci ve tanı konulması konusunda doktora kesin bilgiler sunan bir yöntemdir. Eklem içi hastalığın durumuna bağlı olarak değişen çekim süresi, çok uzun olmamakla birlikte maksimum 30 dakika sürmektedir.

Açık artrografi MR

Kapalı MR sistemleri, birçok hastanın emar çekilmesine elverişli olmayan bir yöntemdir. Kapalı alan korkusu olan kişiler, çocuklar, yaşlılar, kendi başına hareket etme kabiliyetine sahip olamayanlar ve uzun süre sabit pozisyonda duramayan hastalar için açık emar kullanılarak artrografi çekimi yapılabilmektedir.
 
Açık MR, birçok kişi için hayat kurtarıcı özelliğe sahip bir sistemdir. Nedeni ise bu görüntüleme yönteminde hastanın sabit pozisyonda uzun süre beklemesine gerek kalmaması, kapalı alan korkusu olanların bu tip durumlarla karşılaşmaması ve özellikle de çocuk hastalarda MR çekiminin zor olması, açık MR sistemlerinin tercih edilmesini önemli oranda etkilemektedir.

Kalça artro MR

Kalça kırıklarında, çıkıklarında ve kalça ekleminde oluşan diğer hastalıklara tanı konulmasında etkin bir güce sahip olan kalça artro mr, hastalığa tanı koymak için kullanılan özel bir yöntemdir. Yine bu MR çekiminde de kontrast madde verilmekte ve bölgedeki görüntünün daha net elde edilmesini sağlanmaktadır.

MR artrografi fiyatları

Yaygın şekilde tıp dünyasında yerini alan ve son yıllarda eklem hastalıklarında daha sık kullanılmaya başlanan MR artrografi fiyatları, sistemlerin yayılmasıyla birlikte daha ekonomik fiyatlara tekabül etmektedir. Biyorad olarak hastalara en yakın görüntüleme merkezinden veya özel hastaneden randevu oluşturarak kısa sürede işlemin yapılması konusunda yardımcı olmaktayız. Eklem içi hastalıklara tanı koymak ve yaşam kalitenizi kısa sürede yeniden eski haline getirmek için çağrı merkezi numaramızdan ulaşarak randevu oluşturabilirsiniz.

MR Artrografi zararlı mı?

MR sistemleri, X ışını kullanılmadan görüntüleme sağladıkları için insan vücudu ve sağlığı üzerinde herhangi bir olumsuz etki bırakmamaktadır. Ancak bununla birlikte kontrast madde kullanılarak daha net görüntü alınmak istenmesi, kontrast maddeye karşı alerjisi olanlar için sorunlara neden olmaktadır. Çekim öncesinde alerji durumunun olup olmadığı hakkında doktora bilgi verilmesi, gerekli önlemlerin alınmasını sağlayacaktır.

MR Artrografi neden istenir?

Eklem içi hastalıklarda oluşan hastalıklara klasik MR yöntemleriyle tanı koymak çok zordur. Bu nedenle doktor rutin inceleme yaptıktan sonra hastalık ile ilgili kesin bilgilere ulaşamaması durumunda hastadan MR Artrografi çekmesini ister. Dirsek, kalça, diz, el ve ayak bileğinde tendon, bağ, menisküs, labral yapılar, eklem içi serbest cisimlerin görüntülenmesi gerektiği durumlarda istenen MR, bu bölgede oluşan sorunlara karşı uygun tedavi yönteminin belirlenmesi amacıyla çekilmektedir.

MR Artrografi çeken yerler

Özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve özel görüntüleme merkezlerinde çekilen MR Artrografi devlet hastanelerinin yoğun olmasından dolayı bazen randevu alımını zor hale getirebilmektedir. Acil durumlarda hastaların yapmaları gereken tek şey Biyorad’ı arayarak kendilerine en yakın özel hastaneden veya görüntüleme merkezinden randevu oluşturmaları olacaktır. Daha kısa sürede MR Artrografi sonuç almak için çağrı merkezi numaramızı arayarak adreslerimiz hakkında detaylı bilgi alarak size en yakın çekim merkezinden randevu oluşturabilirsiniz.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / ATAŞEHİR
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
İSTANBUL / GÖZTEPE
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / KOŞUYOLU
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Açık Emar İzmir de Nerede Çekiliyor?
Open MR Nerede Çekilir?
3 Tesla Açık Emar var mı?
Açık MR Fiyatları 2020
Emar korkusuna son veren çözüm Açık Emar
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.