AÇIK EMAR
Açık Emar
Dorsal bölge, vücudun veya organın sırt bölgesi olarak tanımlanır. Dorsal bölgede yaşanan rahatsızlıkların nedenini belirlemek, hastalık ile ilgili tanı koymak ve uygun tedavi yöntemini belirlemek amacıyla çekilen manyetik rezonans görüntüleme (MR) yöntemine verilen isim Dorsal MR’dır.
 
Dorsal MR, sırt bölgesindeki kemiklerin ve kemiklerin içyapısını yani yumuşak dokuyu incelemek amacıyla çekilen bir MR türüdür. Dorsal bölgede dorsal kifoz, vertebraların dizilişleri, diskleri arasındaki mesafeler, kaslar, bağlar vertebra korpus köşelerini incelemek ve burada oluşan hastalıkların hangi evrede olduğunu anlamak için çekilen bir emar türüdür.
 
Klasik MR yöntemleriyle veya ultrason ile dorsal bölgedeki kemiklerin veya dokuların incelenmesi tam anlamıyla elde edilmez. Geliştirilerek tıp dünyasına sunulan dorsal MR, yukarıda da belirttiğimiz gibi yumuşak bölgelerin incelenmesinde de başarılı sonuçlar verdiği için daha fazla tercih edilen bir görüntüleme yöntemidir.

Dorsal bölge neresidir?

Dorsal bölge, tıp dilinde sırt bölgesi, sırt veya sırt yakınındaki bölgelere verilen isimdir. Yani daha açıklayıcı bir tabir kullanılması gerekirse, kişi yüzükoyun uzandığında vücudunun görünen üst kısmına dorsal bölge denir.
 
Tabi dorsal, sadece vücudun bir bölümünü anlatan bir kavram değildir. Aynı zamanda organın üst yüzeyini de anlatmaya yardımcı olan bir ifadedir. Örneğin elin dorsal kısmı, elin arka kısmıdır. Posterior (arka) terimi ile aynı anlama gelen dorsalın karşıtına ise “ventral” denir.

Dorsal MR neden çekilir?

Hasta, sırt ağrıları ile doktora gittiğinde öncelikle genel muayeneden geçirilir. Sırtında oluşan hastalık ile ilgili klasik muayeneden sonuç alınamaması durumunda doktor, hastalığın nedenini belirlemek, tanı koymak, teşhis etmek ve uygun tedavi şeklinin planlamasını yapmak için dorsal MR çekimi ister. Dorsal MR, hastalığın ve hastanın durumuna bağlı olarak ortalama 15-20 dakika kadar sürmektedir.

Sırt Emarı

Halk arasında “sırt emarı” olarak da adlandırılan dorsal MR ile hastalık hakkında daha net bilgilere ulaşılabildiği için doktorlar tarafından tercih edilmektedir. Bilindiği üzere tıp dünyası adına atılan önemli adımlardan sonra vücudun bütün bölümlerinin emarları ayrı ayrı çekilebilmekte ve vücudun en yumuşak dokuları bile görülebilmektedir.
 
Sırt MR’ı çekilmesinin amacı da tam olarak budur. Doktorun ulaşmak istediği bilgilere daha kolay ulaşmasını sağlayan, hastalık hakkında kesin sonucu elde etmesini sağlayan sırt emarı veya dorsal emar, tedaviyi planlamak adına da önemli oranda uzmana yardımcı olmaktadır.

Dorsal MR nasıl çekilir?

Dorsal MR da diğer emar türlerinde olduğu gibi bazı ince detaylara dikkat ettirmeyi gerektiren bir görüntüleme türüdür. Hasta MR çekiminden önce üzerinde bulunan bütün metalleri çıkartmalıdır. Görüntülemede artefakt oluşturabilecek nesneleri hasta üzerinden çıkarttıktan sonra çekim işlemi başlar. Genellikle ilaçsız olarak çekilen dorsal MR, doktorun talep etmesi üzerine ilaçlı olarak da çekilebilmektedir. Bu tip durumlarda hasta öncesinden bilgilendirilir. Kontrast maddeye karşı alerjisi olan hastaların, durumunu daha öncesinden radyoloji uzmanı ve doktoru ile paylaşması gerekmektedir.

Dorsal MR Fiyatları

Manyetik rezonans görüntüleme (MR) sistemlerinin yaygın bir şekilde özel hastanelerde ve özel çekim merkezlerinde görülmesiyle birlikte dorsal MR fiyatları da düşmeye başladı. Bu alanda uzun zamandır hizmet veren Biyorad, hem uygun fiyatlar verme konusunda hem de hastaya en yakın görüntüleme merkezlerinden randevu vermesi ile memnuniyeti sağlamaktadır. Açık MR çekiminin de mümkün olması, özellikle kapalı alan korkusu olan hastalar için güzel bir gelişmedir.

Dorsal MR Randevu

Biyorad, İstanbul genelindeki birçok hastane ve görüntüleme merkezi ile anlaşmalı bir kurum olup ihtiyaç duyulan durumda dorsal MR randevu için arayabileceğiniz bir kurumdur. MR fiyatları hakkında detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için çağrı merkezi numaramızdan ulaşabilirsiniz.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
3 Tesla Emar
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Açık Emar İzmir de Nerede Çekiliyor?
Open MR Nerede Çekilir?
3 Tesla Açık Emar var mı?
Açık MR Fiyatları 2020
Emar korkusuna son veren çözüm Açık Emar
 
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.