AÇIK EMAR
Açık Emar
MR ürografi, gelişmiş tıp teknolojisinin yeni nesil görüntüleme sistemlerinden biri olup idrar kesesi (mesane) ve idrar yollarından oluşan boşaltım sistemi (üriner) anatomisini göstermeye yarayan, görüntülenerek bu bölgede oluşan hastalıkları tahlil etmeye, teşhis etmeye ve uygun tedavi yönteminin planlanmasına yardımcı olan bir sistemdir.
 
Daha önceki dönemlerde, manyetik rezonans görüntüleme (MR) yerine kullanılan ultrason cihazları, X ışını kullanarak görüntüleme sağladıkları için özellikle de hamile kadınlar başta olmak üzere; pediatrik hastalarda ve böbrek fonksiyonları bozuk hastalarda kullanılması önerilmemekteydi. MR sisteminin geliştirilip tıp dünyasına sunulmasıyla birlikte bu tip sorunlar da ortadan kalkmış oldu.
 
Emar, tüm vücudun görüntülemesini sağlayan, X ışını kullanmaya gerek bırakmayan bir görüntüleme sistemdir. Bu nedenle gebeler, pediatrik hastalarda ve böbrek fonksiyonları bozuk hastalarda da kullanılmasında herhangi bir sakınca görülmemektedir. MR ürografi de bu yeni nesil sistemlerden biri olup hastalar üzerinde olumsuz etki bırakmayan bir sistemdir.
 
MR ürografi, böbrekler ve üreterleri görüntülemede başarılı rol üstlenen bir sistem olup, ürüner sistemin dilatasyon veya obstrüksiyonunun değerlendirilmesi ve böbreğin fonksiyonu hakkında bilgi vermektedir. Ancak buna rağmen bilgisayarlı tomografi ürografi ile kıyaslandığında, geometrik çözünürlük bakımından daha kalitesiz görüntü verdiği için rutinde hematürinin değerlendirilmesinde rolü daha azdır.

Ürüner sistem

Ürüner sistem, insan yaşamını en çok etkileyen, yaşam kalitesi ve dengesi arasında bir bağ kuran bir sistemdir. Vücut sıvılarının hacmi ve içeriği kan basıncı, pH, su-tuz dengesinin düzenlenmesi, hücrelerde oluşan ve kana verilen artık ürünlerden kanın arındırılması ve daha birçok işlevi sağlayan bu sistemin bozulması durumunda birçok hastalık meydana çıkmaya başlar. Ürüner sistem, idrarın oluşturulmasına ve atık maddelerin vücuttan boşaltılmasında önemli bir görev üstlenir. İki böbrek, iki ürener “idrar yolu” ve mesaneden oluşan boşaltım sistemi, yaşam dengesini korumak ve sağlayan önemli bir bölgedir.
 
MR ürografi, ürüner sistemde meydana gelen hastalıkların analiz edilmesi, uygun tedavi biçiminin belirlenmesi ve tedavi planlanması için kullanılan bir görüntüleme sistemdir. Gelişmiş ve modern tıp dünyasında yaşanan yenilikler sayesinde görüntülemelerde daha kaliteli sonuçlar alınabilmektedir. Aynı zamanda geçmiş dönemde kullanılan ultrasona göre çok daha sağlıklı sonuçlar vermesinden dolayı tercih edilen MR ürografi, özel hastane ve çekim merkezlerinde yapılan bir işlemdir. İstanbul gibi büyük şehirlerde yaygın olan özel hastaneler sayesinde fiyatlarının da daha uygun olduğunu belirtmek gerekir.

MR Ürografi neden istenir?

Boşaltım sistemini tıkayıcı hastalıkları başta olmak üzere doğumsal nedenlerden dolayı idrar yollarında meydana gelen genişlemelerin takip edilmesinde ve morfolojik anormallikleri değerlendirmede kullanılan MR ürografi, doktorun genel muayeneden sonuç alamaması durumunda istenmektedir.

MR Ürografi Güvenilir mi?

Bilgisayarlı tomografi (BT)de görüntü alabilmek için X ışınlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da çocuklar, gebe kadınlar, böbrek yetmezliği olan hastalar ve pediatrik hastalarda kullanılmasında ciddi sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Ayrıca ultrason veya tomografi, yaydığı radyasyon yüzünden ciddi tahribatların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tip hastalarda kullanılması önerilmemektedir. MR ürografi ise X ışını kullanmaya gerek duymayan bir sistemdir. Radyasyon ve iyotlu kontrast madde içermediği için çocuklarda bile herhangi bir yan etkiye neden olmamaktadır.

MR Ürografi nasıl çekilir?

Ürografi MR, diğer emar türlerinden daha farklı şekilde çekilebilmektedir. Genel olarak çekimden 8 saat öncesinde hastanın aç kalması istenir. Bununla birlikte tetkikte inceleme amacına yönelik yapılan çekimlerde (tıkayıcı hastalıklar) böbrekteki genişlemenin belirlenebilmesi için MR çekiminden önce idrarın tam boşaltılması gerekir. İdrar yolları fonksiyonlarının belirlenmesinde MR çekimi yapıldığında ise idrar söktürücü (diüretik) enjeksiyonu kullanılır ve MR çekimi esnasında damar yoluyla hastaya kontrast madde enjekte edilir. Ortalama olarak 45 dakika süren çekim işleminden daha net sonuç alabilmek için 1.5 Tesla MR ile çekimin yapılması önerilmektedir.

Açık MR

Gelişmiş tıp dünyasında yeni nesil görüntüleme sistemlerinin olması, sağlık açısından daha kaliteli sonuçların elde edilmesine olanak sağlamaktadır. MR ürografi, kapalı emar cihazlarında da çekilebilen bir işlemdir. Ancak kapalı MR sistemleri; kapalı alan korkusu olan kişilerde, kendi başına verilen talimatları yerine getirebilecek güçte olmayan hastalarda, çocuk hastalarda, yaşlı hastalarda ve kilolu olan hastalarda işlemi zorlaştırmaktadır. Açık MR ise tüm bunların aksine daha rahat işlem yapmayı sağlayan bir sistem olduğu için saydığımız hastalıklara veya durumlara sahip olan kişilerde de olumlu sonuç vermektedir. Açık emar ile ürografi çekimi, özel hastanelerde veya görüntüleme merkezlerinde yapılabilen bir işlemdir.

MR Ürografi fiyatları

Modern tıp dünyasının son zamanlarda hızlı bir şekilde gelişmesi ve hastalıklar alanında başarılı sonuçlar vermesi birçok kanserli hastalığı önceden teşhis etmeye ve tanı koymaya yardımcı olmaktadır. Yaygın olarak kullanılmaya başlanan MR ürografi, bu yaygınlığın etkisi sayesinde fiyatlarında düşüşlerin yaşanmasına neden olmuştur. Biyorad olarak uzun yılların birikim ve deneyimine sahip bir kurum olarak hastalarımıza MR ürografi fiyatları konusunda en uygun fiyatları sunmaktayız.
 
Açık Emar
Açık Emar Fiyatları
Alt Batın ve Üst Batın Emar (Tüm Batın MR)
Beyin Emar (Kranial MR)
Emar Anjiyo
Hipofiz MR
Kardiyak Emar
Lomber MR
Meme Emar (Göğüs Emar)
Multiparametrik Prostat MR
Servikal MR
Tüm Vücut Emar Check-Up
Sıkça Sorulan Sorular
 
 
HİZMET MERKEZLERİ
 
 

Bu hizmetin verildiği merkezler aşağıdaki gibidir.
 
İSTANBUL / ATAŞEHİR
İSTANBUL / BAKIRKÖY
İSTANBUL / CERRAHPAŞA
İSTANBUL / GÖZTEPE
İSTANBUL / KIZILTOPRAK
İSTANBUL / KOŞUYOLU
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / NİŞANTAŞI
İSTANBUL / ŞİŞLİ
 
İLGİLİ MAKALELER
 
 
Açık Emar İzmir de Nerede Çekiliyor?
Open MR Nerede Çekilir?
3 Tesla Açık Emar var mı?
Açık MR Fiyatları 2020
Emar korkusuna son veren çözüm Açık Emar
 
 
SPESİFİK KLİNİKLER
 
 
Acil Görüntüleme Kliniği
Girişimsel Radyoloji Kliniği
Kadın Sağlığı Görüntüleme Kliniği
Kanser Görüntüleme Kliniği
Pediadrik Görüntüleme Kliniği
 

 
Bu websitesinde yer alan bilgiler tedavi ve tavsiye amaçlı olmayıp sadece bilgilendirme amaçlı olarak yayınlanmaktadır. Tedaviye ihtiyacınız olduğu durumda tıbbi destek almak için doktorunuza başvurunuz.
SİZİ ARAYALIM
 

 
Her konuda bilgi almak için, bilgilerinizi bırakın, biz sizi arayalım.